Grupa Specjalnych Zainteresowań Bluetooth właśnie ogłosiła, że ​​ukończyła ostateczną specyfikację Bluetooth LE, nowej generacji wersji specyfikacji audio Bluetooth, która obiecuje znaczne ulepszenia wydajności przyszłych słuchawek i słuchawek, takich jak nadchodzące AirPods Pro.Manzana.

Jaka jest różnica między nową specyfikacją Bluetooth LE a poprzednią wersją? Kluczową aktualizacją jest nowy kodek LC3, który został zaprojektowany, aby zapewnić lepszy dźwięk przy niższych szybkościach transmisji danych. Według strony internetowej Bluetooth SIG, LC3 „zapewni deweloperom znaczną elastyczność, pozwalając im na lepsze projektowanie kompromisów między kluczowymi atrybutami produktu, takimi jak jakość dźwięku i zużycie energii”.

Auracast: łatwe udostępnianie dźwięku przez Bluetooth

Kolejną dużą zmianą, którą wprowadzi LE, jest Auracast, technologia, która może przesyłać zsynchronizowany strumień audio do wielu słuchawek. Dzięki Auracast grupa przyjaciół może „dostroić się” do jednego strumienia jednocześnie, pozwalając im słuchać tej samej muzyki, podcastu, wideo TikTok lub dowolnego dźwięku, który chcą usłyszeć.

Korzyści z Auracast obejmują również telewizję, ponieważ nadajniki Bluetooth LE można zintegrować z telewizorami. Umożliwiłoby to wielu widzom korzystanie ze słuchawek do oglądania tego samego programu, z głośnością dostosowaną do ich osobistych upodobań lub włączonym dźwiękiem przestrzennym, jeśli tak zdecydują. W tym scenariuszu nie ma potrzeby stosowania listwy dźwiękowej ani innej ciężkiej zewnętrznej platformy audio.

Bluetooth SIG ma plany dotyczące Auracast, które wychodzą również poza dom. Ekrany wideo w miejscach publicznych mogą pozostać „ciche”, z powiązanym strumieniem audio bezprzewodowo do każdego, kto ma słuchawki lub słuchawki z obsługą Bluetooth LE. Proces osiągnięcia tego byłby podobny do publicznego Wi-Fi, w którym używasz ustawień telefonu, aby połączyć się i rozpocząć przesyłanie strumieniowe.

Inne główne zastosowania Auracast to eksponaty muzealne, w których odwiedzający mogliby transmitować wybraną trasę, oraz koncerty, na których uczestnicy mieliby dostęp do „osobistego” miksu, który brzmi czyściej i jest łatwiejszy do słuchania. Bluetooth LE i Auracast mają również dalekosiężne implikacje dla osób niedosłyszących, które w innym przypadku mogłyby mieć trudności ze słuchaniem muzyki, ścieżek dźwiękowych z filmów i różnego rodzaju dźwięków publiczności, takich jak komunikaty na lotnisku.

(*2*)Recenzja: Bluetooth LE jest tutaj, ale czy będzie na AirPods Pro 2?

Apple ma tendencję do robienia rzeczy po swojemu, więc jesteśmy sceptyczni, że bezstratny dźwięk trafi do AirPods 2. (To i fakt, że nie ma dowodów, które można by naśladować w wersji beta iOS 16). Dzieje się tak pomimo faktu, że cała biblioteka Apple Music została uaktualniona do bezstratnego dźwięku, a subskrybenci mogą uzyskać dostęp do utworów o wyższej rozdzielczości bez dodatkowych kosztów.

Ale produkty Apple obsługują podstawową technologię Bluetooth, a Bluetooth LE to nowa wersja tej technologii, więc wydaje się prawdopodobne, że pojawi się w nadchodzących produktach Apple, takich jak AirPods Pro 2.

Niezależnie od planów Apple, Bluetooth LE obiecuje poprawić osobiste odsłuchiwanie dla nas wszystkich i wprowadzić nowy poziom elastyczności dzięki Auracast, który umożliwia wspólne doznania dźwiękowe i lepszą dostępność. Trudno sobie wyobrazić, że przyszły wariant AirPods nie będzie częścią tej fali.

Udostępnij to