Ten dysk SSD 4 TB PCIe może sprawić, że

Sabrent potwierdził, że latem tego roku wprowadzi na rynek swój pierwszy 16 TB (i prawdopodobnie tylko 2,5-calowy) dysk SSD SATA dla przedsiębiorstw.

„Powrót [w grudniu 2020 r.], kiedy wkrótce po ogłoszeniu tego dysku SSD o pojemności 16 TB, Phison wykrył problemy z używanym sterownikiem i anulował projekt” – powiedział TechRadar Pro rzecznik.

„Dobra wiadomość dotycząca problemów została naprawiona i spodziewamy się wkrótce zobaczyć próbki inżynieryjne SSD. Krótko mówiąc, zostanie wyprodukowany wkrótce, w nadchodzących miesiącach, jeśli wszystko pójdzie dobrze po przetestowaniu muestrów”.

16 TB M.2? nie tak szybko

Jednostka prawdopodobnie będzie wykorzystywać 96-warstwowe pakiety QLC firmy Micron z kontrolerem Phison E12S. Nie wiemy, jaka będzie cena, ale biorąc pod uwagę, że możesz kupić dysk SSD o pojemności 8 TB za jedyne 749 USD (Amazon Samsung 870 QVO – otwiera się w nowej karcie), bylibyśmy niemile zaskoczeni, gdyby Sabrent sprzedał swojego giganta 16 TB. za ponad 1500 €, poniżej ceny 100 €/TB.

Grupą docelową będą firmy, które chcą wymienić starsze 2,5-calowe dyski twarde, które osiągnęły limit pojemności. W ostatnich latach nie ogłoszono żadnego nowego 2,5-calowego dysku przenośnego o pojemności 5 TB. Dostawcy tacy jak Seagate i WD skupili swoje wysiłki na modelach 3,5-calowych, z dostępnymi już modelami 20 TB i modelami 50 TB w fazie rozwoju.

Ceniony redaktor naszej siostrzanej publikacji Anandtech napisał w 2019 r., że nikt nie chce więcej niż 16 TB na dysk SSD, ale Sabrent twierdzi, że popyt na taki dysk byłby ogromny, prawdopodobnie napędzany popytem post-Covid. Firma produkuje już przenośny dysk SSD o tej pojemności, który obejmuje dwa dyski SSD o pojemności 8 TB.

Ale kiedy zobaczymy dysk SSD klasy M.2 o pojemności 16 TB? Przeszkód jest wiele, nawet jeśli technologia istnieje.

Micron ogłosił 232-warstwowy układ NAND na początku tego roku, a chińska firma YTMC ma pójść w jego ślady jeszcze w 2022 r. To ponad dwukrotnie więcej niż pojemność 96-warstwowej pamięci NAND używanej przez firmę Sabrent w jej dysku Rocket Q SSD. nawet w przypadku dysku SSD M2 o pojemności 19,2 TB. A sterowniki nie powinny stanowić problemu, ponieważ technicznie nie ma sztywnego górnego limitu pojemności pamięci.

Największym problemem pozostaje moc, zarówno pod względem zużycia, jak i odprowadzania ciepła. Czy obecna specyfikacja M.2 może zapewnić wystarczającą moc bez potrzeby stosowania zewnętrznego zasilacza? Jury wciąż jest nieobecne.

Udostępnij to