AMD właśnie udostępniło kilka szczegółów na temat swoich nadchodzących kart graficznych RDNA 3 (prawdopodobnie serii RX 7000), w tym informacje o tym, jak zamierzają zrobić duży postęp w wydajności energetycznej i potwierdzając użycie wielu tokenów na krawędzi.

Wccftech (otwiera się w nowej karcie) zauważył, że w ramach Dnia Analityka Finansowego 2022 firmy AMD, starszy wiceprezes ds. inżynierii w grupie Radeon Technologies, David Wang, ujawnił, co należy osiągnąć pod względem wydajności na wat z procesorem graficznym nowej generacji. , i będzie o 50% lepszy niż RDNA 2, jeśli chodzi o liczbę klatek na sekundę w porównaniu do zużycia energii.

To imponujący skok, ponieważ AMD stwierdziło, że 50% jest możliwym punktem odniesienia dla wydajności energetycznej z RDNA 3, a w zależności od dokładnego modelu GPU, zyski mogą być większe.

Inną kluczową kwestią jest to, że Wang wspomina również o „zaawansowanym pakowaniu chipów” dla RDNA 3, co oznacza, że ​​zgodnie z długą listą plotek z jakiegoś czasu, co najmniej jeden członek rodziny RX 7000 zastosuje podejście oparte na chipach, a więc wiele GPU chipy zostaną zintegrowane (nazywa się to modułem wielochipowym lub konstrukcją MCM).

Wang dodatkowo potwierdził proces 5 nm, na którym zostaną zbudowane karty graficzne RDNA 3, przy użyciu „przeprojektowanej jednostki obliczeniowej” wraz z „zoptymalizowanym potokiem graficznym”, co jest fantazyjnym językiem, który mówi nam, że zmiany funkcji śruby pod maską zapewnią lepszą wydajność i wydajność dzięki procesorom graficznym RX 7000. Karty graficzne będą również korzystać z pamięci podręcznej Infinity nowej generacji od AMD.

Nadal możemy oczekiwać, że karty nowej generacji pojawią się w tym roku, jak już wiedzieliśmy, chociaż AMD jeszcze nie podało nam bardziej konkretnego harmonogramu niż „później w 2022 roku”.

Analiza: Chiplety w końcu potwierdzone, ale zachowaj ostrożność w stosunku do przewidywanych roszczeń(*3*)

To nie lada odkrycie, że karty RX 7000 będą miały konstrukcję chipletową, co w końcu zostało potwierdzone po długim teoretyzowaniu (zwłaszcza, że ​​ostatnio niektóre rozmowy na temat GPU vid zaczęły poddawać w wątpliwość ten pomysł). Projekt MCM będzie prawdopodobnie dotyczył flagowca (Navi 31) i, według wcześniejszych plotek, prawdopodobnie także następnego modelu (Navi 32).

Jednak AMD nie ujawnia tutaj absolutnie żadnych informacji, z wyjątkiem istnienia chipletów w taki czy inny sposób z RDNA 3, więc nie jesteśmy pewni, jak to się rozegra. Mimo to potwierdzenie, że nad tym pracujemy w przypadku produktów Radeon nowej generacji, z pewnością sprawia, że ​​rzeczy są ciekawsze, gdy czekamy na wielkie ujawnienie.

Jeśli chodzi o stwierdzenie, że aby użyć dokładnego stwierdzenia AMD na slajdzie prezentacji, „50% poprawy wydajności / przewidywanych watów”, jak zauważamy, oznacza to, że możemy oczekiwać, że RDNA 3 będzie co najmniej o 50% lepsze niż GPU RDNA 2 – niektóre karty mogą nawet przekroczyć ten już imponujący poziom poprawy.

Co ciekawe, w listopadzie 2020 r. AMD powiedziało, że zobowiązało się do osiągnięcia tych samych zysków z oryginalnego RDNA do RDNA 2, co, jak być może pamiętasz, oznaczało 50% wzrost w RDNA 3. Tak więc w rzeczywistości ta prognoza 50-procentowy wzrost nie jest niczym nowym, choć teraz wydaje się jeszcze bezpieczniejszy z niewielkim dodatkiem znaku „większe niż”.

Musimy jednak bardzo uważać na oczekiwania, jeśli chodzi o szczegóły marketingowe przed premierą i czy może to oznaczać, że AMD generalnie trzyma się istniejących linii PR, które już ustaliło, aby budować szum wokół RDNA 3. Oczywiście, użycie słowo „przewidywane” w tej prezentacji jest z pewnością opowieścią ostrzegawczą wokół tego.

To powiedziawszy, w plotkach nie tylko pojawia się MCM na RDNA 3, ale AMD robi postępy w zakresie wydajności energetycznej, co zdecydowanie zmieniło się, jeśli chodzi o spekulacje na temat kart graficznych Nvidia RTX 4000.

Trzeba przyznać, że konsekwentne skoki wydajności na wat o (około) 50% w trzech generacjach procesorów graficznych RDNA są czymś, co należy zapowiedzieć.

AMD może być zagrożone w porównaniu z procesorami graficznymi nowej generacji Nvidii, jeśli chodzi o czystą wydajność, z Team Green potencjalnie idącym pełną parą, moc do piekła, jeśli plotka jest prawdziwa; i co więcej, prawdopodobnie uruchomienie RTX 4000 na długo przed RDNA 3. W rzeczywistości krążą plotki, że RTX 4090 zostanie uruchomiony w sierpniu.

Jednak innym oczywistym punktem, który należy tutaj poruszyć, jest to, że jeśli okaże się, że Nvidia naprawdę płonie z dużą mocą, a RDNA 3 wygląda na znacznie bardziej wydajną w porównaniu, rosnące rachunki za energię stają się rosnącym problemem, kosztem w dłuższej perspektywie. Energożernej karty graficznej może stać się ważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

Najlepsze dzisiejsze oferty na karty graficzne

Udostępnij to