Drugi najszybszy procesor graficzny Arc Alchemist Intela do laptopów odnotował przecieki w testach porównawczych, a wyniki są mieszane, chociaż musimy być bardzo ostrożni podczas ich interpretacji.

Istnieją dwa zestawy testów porównawczych użytkownika Weibo (otwiera się w nowej karcie), rzekomo zarówno dla wydajności w grach w świecie rzeczywistym (otwiera się w nowej karcie), jak i testów syntetycznych (otwiera się w nowej karcie). HXL na Twitterze (i zauważony przez Tom's Hardware (otwiera się w nowej karcie) i VideoCardz (otwiera się w nowej karcie)).

Mieszkaniec chińskiej platformy społecznościowej Weibo, noszący nazwę „Golden Pig Update”, podobno kupił laptopa do gier Machenike (który niedawno stał się dostępny, ale tylko w Chinach) z procesorem Intel Arc A730M oraz Core i7-12700H . (Jezioro Olchowe). Jak wspomniano, A730M jest częścią rodziny high-end A7, ale jest drugą najlepszą ofertą po flagowym A770M - te GPU mają odpowiednio 24 i 32 rdzenie Xe.

Przyjrzyjmy się najpierw syntetycznym testom porównawczym, w których A730M osiągnął wynik graficzny 10,107 3 w 3070DMark TimeSpy, który jest szybszy niż GPU dla laptopów Nvidia RTX 3070 (i nie tak daleko od XNUMX Ti, gdzie indziej).

Dodatkowo, wyniki 3DMark Fire Strike zostały również udostępnione Arc A730M przez producenta laptopa w tym przypadku, co umieściło Arc GPU nieco niżej, między RTX 3060 a 3070.

Jednak według tego wycieku Weibo, rzeczywiste wskaźniki wydajności gier okazały się zupełnie inne.

Uaktualnienie Golden Pig przetestowało Arc A730M z niewielkim wyborem gier i odnotowało średnio 70 fps (klatek na sekundę) nagrane w Metro Exodus w rozdzielczości 1080p (z wysokimi detalami) i 123 fps w F1 2020 w 1080p (z wysokimi detalami). ). Assassin's Creed Odyssey radził sobie jednak tylko z 38 klatkami na sekundę w 1080p (na bardzo wysokim poziomie szczegółów), spadając do poszarpanego poziomu 10 klatek na sekundę jako najniższej zarejestrowanej liczby klatek na sekundę.

Mówiąc również o minimalnej liczbie klatek na sekundę, chociaż Metro Exodus radziło sobie tutaj z dobrą średnią liczbą klatek na sekundę, spadła ona do bardzo niskiego poziomu 9 klatek na sekundę, nawet wolniej niż Assassin's Creed pod tym względem.

Oczywiście wyniki tutaj są nieco mieszane i na pewno stawiają A730M poniżej testów 3DMark. Jak wskazuje Tom's Hardware, liczba klatek na sekundę w Metro Exodus jest porównywalna z RTX 3060, ale wydajność Assassin's Creed Odyssey jest bardziej zbliżona do RTX 3050.

Recenzja: mylący przegląd wydajności

Jest tu dużo do rozpakowania, ale na pewno wszystko powinno być zabrane z dużą ilością różnych przypraw. Il ya toute une serie de mises en garde, nie lada moindre est que nous devons nous méfier des pretendus résultats de référence publiés sur Weibo (dobrze, co jest związane z producentem urządzeń przenośnych, wskazany).

Wyniki 3DMark z pewnością wyglądają imponująco, a może nawet zbyt imponująco, gdy pamiętasz, że jest to drugi najlepszy procesor graficzny Intel A7, a nawet nie flagowy, ale najwyraźniej pokonuje RTX 3070 w jednym teście. . Jednak syntetyczne testy, takie jak te, nie są tak cennym wskaźnikiem, jak rzeczywista wydajność w grach, a Intel mógł znacznie zoptymalizować swój sterownik graficzny do tego typu testów.

Z drugiej strony sterownik graficzny najwyraźniej nie został w pełni dopracowany w przypadku niektórych testowanych gier, biorąc pod uwagę te spadki do bardzo niskich minimalnych szybkości klatek, co wskazuje na „sterowniki w toku”. W rzeczywistości nie wiemy, jaka wersja sterownika została tutaj użyta, ale jest to wyraźnie wczesna działająca wersja (bez oficjalnego wsparcia, biorąc pod uwagę, że dzisiaj został wydany sterownik Alchemist z obsługą A730M). Użytkownik Weibo zauważył również, że Shadow of the Tomb Raider okazał się niemożliwy do uruchomienia w celach testowych, po prostu się zawiesił i w ogóle się nie ładował.

W połączeniu z testami porównawczymi gier możliwe są również inne zmienne, takie jak włączenie sterownika technologii dynamicznego strojenia (DTT); to podejście Intela do inteligentnej alokacji mocy między procesorem a procesorem graficznym, ale okazało się, że nadal tak jest. nieco chwiejny i utrudniający wydajność.

Ogólnie rzecz biorąc, potencjalna wydajność A730M jest nadal trudnym obrazem do wydobycia z tych wczesnych testów porównawczych, ale wszystko to wskazuje na coś, o czym snuliśmy teorie od dłuższego czasu. Mianowicie, Intel nadal musi pracować nad oprogramowaniem dla GPU Arc, a opóźnienia, które obserwujemy na froncie kart graficznych do komputerów stacjonarnych, są prawdopodobnie związane z potrzebą dalszej pracy nad optymalizacją sterowników.

Oczywistym problemem z opóźnieniem jest to, że w miarę jak Intel spędza coraz więcej czasu na kształtowaniu oprogramowania, premiery kart graficznych nowej generacji od AMD i Nvidii są coraz bliżej, a porównania GPU staną się znacznie trudniejszym obszarem dla Arc Alchemist. produkty.

Najlepsze dzisiejsze oferty na karty graficzne

Udostępnij to