AMD potwierdziło, że akcelerator nowej generacji multi-chip, multi-IP Instinct CDNA 4 jest obecnie w fazie rozwoju i ma zostać wydany w 2023 roku, znany jako procesor graficzny Instinct MI300. Technicznie rzecz biorąc, jest to w rzeczywistości układ APU, który połączy następną generację rdzeni CDNA 3 z następną generacją rdzeni procesora Zen 4.

Zgadza się: ten układ łączy rdzenie CPU i GPU w jednym pakiecie dla centrów danych i sztucznej inteligencji, a oczekiwany wzrost wydajności jest podobno potworny.

Akcelerator Instinct MI300 ma zunifikowaną architekturę pamięci APU i nowe formaty matematyczne, aby zapewnić 5-krotną poprawę wydajności na wat w porównaniu z CDNA 2, a także przewidywaną 8-krotną poprawę wydajności napędu AI w porównaniu do swojego duchowego poprzednika, MI250X.

Instinct umożliwi to dzięki węzłowi procesowemu 5 nm i architekturze Infinity czwartej generacji. Zasadniczo powinniśmy zobaczyć poprawę wydajności, ponieważ zunifikowana architektura eliminuje nadmiarowe kopie pamięci i eliminuje potrzebę drugiej puli pamięci DRAM dołączonej do procesora.

Są to oczywiście wewnętrzne statystyki AMD, więc prognozy wydajności należy traktować z przymrużeniem oka, dopóki nie uda się udokumentować rzeczywistej wydajności. Nie podano oficjalnej daty premiery, chociaż AMD potwierdziło na swoim Financial Analyst Day 2022, że planuje wypuścić Instinct MI300 w 2023 roku.

David Wang ogłosił chipy klasy Instinct dla segmentu AI i centrów danych wraz z mapą drogową Compute GPU, która obejmuje również procesory graficzne AMD RDNA 4 Gaming.

„To jest miejsce, w którym myślimy, że możemy wygrać pod względem zróżnicowania”, powiedziała dyrektor generalna AMD Lisa Su w swoim przemówieniu głównym podczas wydarzenia. „Chodzi o przywództwo w technologii informacyjnej. Chodzi o rozszerzenie pozycji lidera w centrach danych. Chodzi o rozszerzenie naszego śladu AI. Chodzi o rozszerzenie możliwości naszego oprogramowania. A potem naprawdę chodzi o połączenie szerszych wysiłków w zakresie rozwiązań niestandardowych, ponieważ uważamy, że jest to obszar wzrostu na przyszłość”.

Analiza: AMD nie będzie łatwej wygranej

(Zdjęcie: AMD)

Jest to dalekie od pierwszego rodeo AMD z superkomputerami, ponieważ pod koniec 2018 r. wypuściła swój pierwszy procesor graficzny dla centrów danych (opartą na GCN Vega II), a następnie w 100 r. swój pierwszy procesor graficzny Radeon Instinct MI2020 oparty na CDNA.

Nvidia, wraz z ogłoszeniem architektury Hopper GPU, ujawniła również w marcu plan działania GPU na rok i od dawna dominuje w sprzedaży akceleratorów superkomputerów, odnotowując 90% udziału w rynku w 2021 roku.

Ostatnie wejście AMD na rynek centrów danych nie będzie łatwe, zwłaszcza że Intel Falcon Shores XPU może zwiększyć konkurencję w 2024 roku, choć oznacza to, że AMD, Nvidia i Intel będą miały hybrydowe układy CPU-GPU. . rynku centralnego w najbliższych latach.

Mimo to Team Red jest bardziej pewny siebie niż kiedykolwiek, więc będziemy musieli po prostu obserwować tę przestrzeń i sprawdzić, czy Nvidia może utrzymać koronę superkomputera.

Udostępnij to