Microsoft Edge pomoże Ci zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy

Oczekuje się, że Unia Europejska (UE) potwierdzi plany wprowadzenia wspólnego portu ładowania dla telefonów komórkowych, tabletów i słuchawek jeszcze w tym tygodniu, co oznacza, że ​​Apple będzie musiał zrezygnować ze swojego zastrzeżonego złącza Lightning dla interfejsu USB.C najbardziej uniwersalny.

Prawodawcy europejscy od ponad dekady chcą jednego standardu, powołując się na znaczne ilości e-odpadów powodowanych przez nieużywane ładowarki oraz niedogodności doświadczane przez użytkowników Androida i iPhone'a, którzy potrzebują różnych kabli do różnych urządzeń.

Jednak UE jest coraz bardziej sfrustrowana brakiem postępów branży w znalezieniu kompromisu i jest teraz gotowa do przyjęcia przepisów, by zmusić ją do publikowania w zeszłym roku proponowanych przepisów.

Jedna ładowarka, która wszystkim rządzi

Reuters mówi, że więcej rozmów między państwami członkowskimi a prawodawcami ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu i może być ostatnią rundą rozmów przed przedstawieniem bardziej konkretnego planu.

Pozostałe kwestie do rozwiązania to zakres przepisów i ich wpływ na laptopy oraz długość okresu wprowadzającego.

W zeszłorocznych propozycjach stwierdzono, że przepisy mogą zacząć obowiązywać w ciągu sześciu miesięcy od ich przyjęcia, a nie jak zwykle w ciągu dwóch lat, dzięki czemu zaczną obowiązywać szybciej. Takie opóźnienie znacznie zwiększyłoby wpływ na producentów. Ustawodawcy chcieliby również uwzględnić przepisy dotyczące harmonizacji systemów ładowania bezprzewodowego do 2025 r.

UE wyraża swoje poglądy branży od prawie dziesięciu lat, aw 2009 roku wydaje się, że nastąpił przełom, kiedy Nokia, Sony Ericsson, Motorola i Apple zgodziły się używać standardu MicroUSB we wszystkich nowych smartfonach do 2011 roku. Jednak wielu dostawców od czasu przejścia na technologię USB-C, podczas gdy Apple utrzymywało własne porty, wprowadzając złącze „Lightning” do iPhone'a 5 w 2013 roku.

Zastosowanie USB-C miałoby nieproporcjonalny wpływ na firmę Apple, która byłaby zmuszona stworzyć specjalną edycję swoich produktów dla Europy lub zmodyfikować projekt na wszystkie rynki świata.

Apple sprzeciwia się jakiemukolwiek nakazowi, twierdząc, że spowodowałoby to powstanie ogromnej ilości odpadów elektronicznych, ponieważ konsumenci pozbywają się starych ładowarek Lightning.

Jednak UE uważa, że ​​wspólna ładowarka zmniejszy ilość e-odpadów, ponieważ wszystkie kable będą wymienne między urządzeniami. Kiedy Apple zmienił swoje stare złącze 30-pinowe na Lightning, niektóre akcesoria stały się bezużyteczne lub wymagały dodatkowego adaptera do działania.

Via Reuters (otwiera się w nowej karcie)

Udostępnij to