Unia Europejska (UE) mogłaby sfinalizować przepisy, które zmusiłyby producentów do przyjęcia wspólnego portu ładowania dla smartfonów, tabletów i słuchawek do końca 2022 roku.

Prawodawcy europejscy od ponad dekady chcą jednego standardu, powołując się na znaczne ilości e-odpadów powodowanych przez nieużywane ładowarki oraz niedogodności doświadczane przez użytkowników Androida i iPhone'a, którzy potrzebują różnych kabli do różnych urządzeń.

Wypowiadał się w branży od prawie dekady, a w 2009 roku wydawało się, że nastąpił przełom, kiedy Nokia, Sony Ericsson, Motorola i Apple zgodziły się używać standardu MicroUSB we wszystkich nowych smartfonach do 2011 roku.

Wspólna ładowarka UE

Od tego czasu jednak wielu operatorów przeszło na technologię USB-C, podczas gdy Apple upierał się przy własnych portach, wprowadzając w 5 roku złącze „Lightning” do iPhone'a 2013. Komisja Europejska (KE) jest coraz bardziej sfrustrowana brakiem postępów. przez branżę, aby znaleźć kompromis i jest teraz gotowy do wprowadzenia przepisów, aby zmusić ich do działania.

Ponieważ powszechnym standardem ładowania byłby prawdopodobnie USB-C, nowe przepisy miałyby nieproporcjonalnie duży wpływ na Apple. Firma powinna stworzyć specjalną edycję swoich produktów dla Europy lub być zmuszona do modyfikacji projektu na wszystkie rynki świata.

Apple sprzeciwia się jakiemukolwiek nakazowi, twierdząc, że spowodowałoby to powstanie ogromnej ilości odpadów elektronicznych, ponieważ konsumenci pozbywają się starych ładowarek Lightning.

Jednak UE uważa, że ​​wspólna ładowarka zmniejszy ilość e-odpadów, ponieważ wszystkie kable będą wymienne między urządzeniami. Kiedy Apple zmienił swoje stare złącze 30-pinowe na Lightning, niektóre akcesoria stały się bezużyteczne lub wymagały dodatkowego adaptera do działania.

Proponowane przepisy zostały po raz pierwszy opublikowane w zeszłym roku, a prawodawca Alex Agius Saliba powiedział Reuterowi, że ma nadzieję, że ustawodawca będzie mógł głosować nad nimi w maju, torując drogę do dyskusji z prawodawcami państw członkowskich na temat ostatecznego projektu.

Dodał, że chciałby, aby przepisy weszły w życie w ciągu sześciu miesięcy od przyjęcia, a nie jak zwykle w ciągu dwóch lat, aby weszły w życie szybciej. Oznacza to, że iPhone 15 może być pierwszym urządzeniem Apple, którego dotyczy problem.

W idealnym świecie Agius Saliba chciałby, aby zasady szły jeszcze dalej i obejmowały inne kategorie urządzeń elektronicznych i laptopów, mówiąc, że nie zrobienie tego byłoby „straconą szansą”. Dodatkowo chciałby ujednolicić standardy ładowania bezprzewodowego do 2025 roku.

przez Reuters

Udostępnij to