Nvidia RTX 4090 wciąż ma zadebiutować wśród wszystkich kart graficznych Lovelace nowej generacji, a zgodnie z najnowszymi plotkami oczekuje się, że GPU pojawi się w październiku, ale jest kilka niepokojących czynników, które mogą przeszkodzić w realizacji tego planu.

YouTube przeciek Moore's Law is Dead (otwiera się w nowej karcie) (MLID) był zajęty dyskusją na temat RTX 4090 i twierdzi, że będzie to karta graficzna 450 W (jak wcześniej mówiono) i że najprawdopodobniej pojawi się w październiku, lub przynajmniej taki jest obecny plan Zielonego Zespołu według jednego źródła.

Inne źródło potwierdza tę teorię, która jest w tej chwili zgodnie z harmonogramem, ale w tym momencie nic nie jest „w 100% zdecydowane”. Innymi słowy, wydaje się, że istnieje ryzyko poślizgu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, o czym jeszcze mówi MLID w swoim najnowszym filmie.

Oznacza to, że producenci kart graficznych są "zdesperowani" z powodu ilości zapasów RTX 3000, które muszą przenieść, jak słyszeliśmy już wiele razy, i najwyraźniej Nvidia pracuje ciężej, aby znaleźć rozwiązania, które pomogą pozbyć się tego nadmiaru. Nadchodzą procesory graficzne Lovelace (a karty obecnej generacji będą znacznie trudniejsze do przenoszenia).

Innym czynnikiem, który powinien tu wchodzić w grę i może okazać się ogromnym przeszkodą w sprzedaży nowych kart, jest pojawienie się starszych górniczych GPU, ponieważ najwyraźniej nie widzieliśmy jeszcze niczego w kwestii obaw. używane karty graficzne sprzedawane w serwisie eBay.

Podobno „przytłaczająca większość” tych starych kart wydobywczych z Azji nie dotarła jeszcze na rynek zachodni, a kiedy to się stanie, może to jeszcze bardziej utrudnić partnerom Nvidii sprzedaż akcji Ampere na czas przed Uwolnienie Lovelace.

Analiza: Nvidia słucha swoich partnerów i działa teraz

Tak więc partnerzy Nvidii wyraźnie obawiają się, że mogą pozostać suche z nadmiarem zapasów RTX 3000, do tego stopnia, że ​​według źródeł MLID, producenci kart najwyraźniej nie chcą już kupować GPU obecnej generacji od Nvidii. dopóki nie zaczną tracić istniejących zapasów, nawet jeśli oznacza to ryzyko przydziału GPU nowej generacji Lovelace.

Nvidia poważnie przyjrzała się teraz tym problemom, według MLID, i rzeczywiście widzieliśmy na to ostatnio dowody. Na początku tego tygodnia RTX 3090 i 3090 Ti, a także RTX 3080 i 3080 Ti otrzymały duże obniżki cen zastosowane przez Nvidię, do 500 euro za 3090 Ti w USA i 100 euro od 3080 Ti. , a także dodany zestaw czterech gier, który jeszcze bardziej skusi kupujących.

Jeśli zmaterializuje się to, co słyszymy o możliwej powodzi starych używanych górniczych kart graficznych z Azji, gdy niektórzy górnicy całkowicie porzucą kryptowaluty lub inni przejdą na ASIC, to prawdopodobnie możemy spodziewać się znacznie większych spadków cen w najbliższej przyszłości. ceny rosną.

Zawsze istnieje szansa, że ​​Nvidia opóźni premierę RTX 4090 od października, jeśli przeniesienie podstawowego RTX 3000 stanie się jeszcze bardziej problematycznym zadaniem dla jej partnerów. Jak podają źródła MLID, Nvidia przewiduje teraz ten miesiąc, ale nie jest to 100% w tym zakresie. Dodatkowo, zapasy Lovelace trafiające na półki w pierwszym miesiącu mogą być niewielkie: według MLID „prawdziwa liczba” procesorów graficznych będzie dostępna przed grudniem, ale wydaje się, że wskazuje to na listopad przed nami. Na półkach widzę za mało kart nowej generacji.

Kolejną interesującą kwestią poruszoną w tym filmie jest to, że najwyraźniej Nvidia wciąż nie jest zdecydowana co do najmocniejszej wersji RTX 4090 i czy będzie to 4090 Ti, czy nawet nowy RTX Titan.

Bez wątpienia pojawi się mocniejsza karta wykorzystująca pełny układ AD102, ale to, czy pojawi się wkrótce jak wersja 4090 Ti, będzie zależeć od dokładnej mocy flagowego AMD RDNA 3. Innymi słowy, jeśli Nvidia potrzebuje odpowiedzi na temat wydajności, 4090 Ti pojawi się szybko (przy zakładanym wzroście zużycia energii o około 600 W).

Jeśli nie ma pilnej potrzeby, aby 4090 Ti wspierał flagowy produkt AMD nowej generacji, nastąpi to później, dając Nvidii czas na dalsze jego dopracowanie (lub być może zamiast tego Team Green wypuści Tytana, jak wspomniano). 48 GB pamięci VRAM, o czym mówiono w przeszłości). Krótko mówiąc, ścieżka rozwoju pełnego układu AD102 nie została jeszcze określona i będzie zależeć od tego, co AMD produkuje dla swojej oferty high-end RDNA 3; i na pewno ma to sens.

Najlepsze dzisiejsze oferty na karty graficzne

Udostępnij to