Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Capgemini, kwestia suwerenności w chmurze coraz częściej staje się punktem spornym dla unijnych organów regulacyjnych i jest to coś, co firmy zaczynają dostrzegać.

W ankiecie okazało się, że ponad dwie trzecie (69%) firm podaje potencjalną ekspozycję na prawo eksterytorialne w środowisku chmury jako potencjalny problem.

68% wskazało na brak przejrzystości i kontroli nad tym, co jest robione z ich danymi w chmurze jako potencjalny problem, podczas gdy 67% wskazało na poleganie operacyjne na dostawcach spoza ich jurysdykcji.

Jak reagują firmy?

Zdecydowana większość, bo 71% ankietowanych organizacji stwierdziła, że ​​przyjmie suwerenność chmury, aby zapewnić zgodność z przepisami, podczas gdy 67% stwierdziło, że wdroży dodatkową kontrolę nad swoimi danymi, a 65% stwierdziło, że zapewniłoby to ochronę przed dostępem do danych eksterytorialnych. .

Ale pomimo obaw na horyzoncie. większość firm ma na ten temat pozytywną opinię, a 60% respondentów uważa, że ​​suwerenność chmury ułatwi dzielenie się danymi między zaufanymi partnerami w ekosystemie.

Ponadto 42% ankietowanych organizacji uważa, że ​​zaufana, interoperacyjna usługa w chmurze może pomóc im w skalowaniu nowych technologii, takich jak 5G, AI i IoT.

Dostawcy usług w chmurze zdecydowanie podejmują działania, aby odzwierciedlić zmieniające się wymagania biznesowe.

Oracle Cloud Infrastructure (OCI) wprowadziła nowe suwerenne regiony chmury dla swoich klientów w Europie, co umożliwi organizacjom sektora prywatnego i publicznego w UE zapewnienie hostingu w chmurze dla danych i aplikacji wrażliwych, regulowanych lub krytycznych o strategicznym znaczeniu regionalnym.

„Projektując strategie chmury, organizacje muszą nie tylko skoncentrować się na wymaganiach dotyczących zgodności, ale także mieć prawdziwy biznesowy obraz swoich danych” — powiedział Marc Reinhardt, lider sektora publicznego w Capgemini. „Dzięki temu uzyskają wszystkie korzyści płynące z suwerennej chmury, w tym zaufanie, współpracę i innowacyjność, nawet w przypadku najbardziej wrażliwych domen danych, a także stworzą przewagę konkurencyjną lub lepszą obsługę dla swoich użytkowników.

Nie tylko Oracle podróżuje, aby odpowiedzieć na te prośby.

Firma Google ogłosiła nowy zestaw narzędzi dla Google Workspace, który, jak twierdzi, zapewni nowe możliwości „cyfrowej suwerenności” organizacjom publicznym i prywatnym w całej UE.

  • Martwisz się o suwerenność chmury? Sprawdź nasz przewodnik po najlepszym hostingu w chmurze, aby uzyskać więcej informacji.
Udostępnij to