Tegoroczny Adobe Max 2022 kładł nacisk na projektowanie 3D i zestawy słuchawkowe rzeczywistości mieszanej, ale wygenerowany przez sztuczną inteligencję słoń w pokoju był wzrostem generatorów tekstu na obraz, takich jak Dall-E. Jak firma Adobe planuje zareagować na te rewolucyjne narzędzia? Powoli i ostrożnie, zgodnie z myślą przewodnią, ale ważna funkcja ukryta w nowej wersji Photoshopa pokazuje, że proces już się rozpoczął.

Pod koniec informacji o wydaniu (otwiera się w nowej karcie) dla najnowszej wersji programu Photoshop v24.0 znajduje się funkcja beta o nazwie Filtr neuronowy w tle. Co ty robisz? Podobnie jak Dall-E i Midjourney, pozwala "stworzyć unikalne tło na podstawie opisu". Wszystko, co musisz zrobić, to wprowadzić tło, wybrać „Utwórz” i wybrać preferowany wynik.

Jednak nie zbliża się do rywala Adobe Dall-E. Jest dostępny tylko w Photoshop Beta, oddzielnym stanowisku testowym od głównej aplikacji, i obecnie ogranicza się do stukania kolorów, aby uzyskać różne tła fotograficzne, a nie dziwnych mikstur z najciemniejszych zakątków twojej wyobraźni.

Ale „neuronowy filtr tła” jest wyraźnym dowodem na to, że Adobe, choć ostrożnie, zagłębia się w generowanie obrazów AI. A jego przemówienie programowe w Adobe Max pokazuje, że wierzy on, że ta bezproblemowa metoda tworzenia obrazów wizualnych jest niewątpliwie przyszłością Photoshopa i Lightrooma, gdy zostanie rozwiązany drobny problem praw autorskich i standardów etycznych.

kreatywni piloci

Firma Adobe tak naprawdę nie wspomniała o „Tle filtra neuronowego”, które pojawi się w programie Adobe Max 2022, ale wyjaśniło, gdzie ostatecznie skończy się ta technologia.

David Wadhwani, prezes Adobe Digital Media Business, powiedział, że firma ma tę samą technologię co Dall-E, Stable Diffusion i Midjourney; po prostu zdecydowałeś się nie wdrażać go jeszcze w swoich aplikacjach. „W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej inwestowaliśmy w Adobe Sensei, nasz silnik AI. Lubię nazywać Senseia jego kreatywnym pilotem” – powiedział Wadhwani.

„Pracujemy nad nowymi funkcjami, które mogą przenieść nasze główne flagowe aplikacje na zupełnie nowy poziom. Wyobraź sobie, że możesz poprosić swojego kreatywnego drugiego pilota w Photoshopie o dodanie obiektu do sceny, po prostu opisując, czego chcesz, lub prosząc drugiego pilota. pilot, aby dodać obiekt do sceny. -pilot, aby dać ci alternatywny pomysł na podstawie tego, co już zbudowałeś. To jak magia – dodał. To z pewnością wykracza poza narzędzie do zamiany nieba w Photoshopie.

Mężczyzna stojący na scenie przed wersją w Photoshopie

(Kredyt obrazu: Adobe)

Powiedział to, stojąc przed symulowaną wersją tego, jak wyglądałby Photoshop z mocami Dall-E (powyżej). Przesłanie było jasne: firma Adobe mogła w tej chwili renderować tekst na obraz w tej skali, ale zdecydowała się tego nie robić.

Ale to przykład Lightroom firmy Wadhwani pokazał, jak tego rodzaju technologię można bardziej sensownie zintegrować z kreatywnymi aplikacjami Adobe.

„Wyobraź sobie, że możesz połączyć „gen-tech” z Lightroomem. Mogłem więc poprosić Senseia, aby zamienił noc w dzień, słoneczne zdjęcie w piękny zachód słońca. Przesuń cienie lub zmień pogodę. Wszystko to jest dziś możliwe dzięki najnowszym postępom w technologii generatywnej” – wyjaśnił, z lekkim ukłonem w stronę nowych rywali Adobe.

Po co więc się powstrzymywać, gdy inni kradną twoje frytki generowane przez sztuczną inteligencję? Oficjalnym powodem, który z pewnością ma pewne zalety, jest to, że Adobe ma obowiązek dopilnować, aby ta nowa moc nie była wykorzystywana w sposób lekkomyślny.

„Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z generatywną sztuczną inteligencją, możesz stworzyć obraz tylko z opisu tekstowego. Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, co może zrobić dla was wszystkich, ale chcemy też zrobić to w przemyślany sposób” Wadhwani. wyjaśniono. . „Chcemy to zrobić w sposób, który chroni, wzmacnia i wspiera potrzeby twórców”.

Co to oznacza w praktyce? Choć wciąż nieco niejasny, Adobe będzie poruszać się wolniej i ostrożniej niż Dall-E. „To jest nasze zobowiązanie wobec Ciebie” – powiedział Wadhwani publiczności Adobe Max. „Do technologii generatywnej podchodzimy z perspektywy twórcy. Wierzymy, że sztuczna inteligencja powinna wzmacniać ludzką kreatywność, a nie ją zastępować, i powinna przynosić korzyści twórcom, a nie ich zastępować”.

To częściowo wyjaśnia, dlaczego Adobe, jak dotąd, posunął się tylko do „tła filtra neuronowego” Photoshopa. Ale to też jest tylko część historii.

długa gra

Pomimo tego, że jest historycznym gigantem kreatywnych aplikacji, Adobe jest niewątpliwie nadal bardzo innowacyjny: wystarczy spojrzeć na niektóre projekty w Adobe Labs (otwiera się w nowej karcie), zwłaszcza te, które mogą przekształcać obiekty w świecie rzeczywistym w cyfrowe zasoby 3D .

Ale Adobe prawdopodobnie zostanie również zaskoczony przez szybko poruszających się rywali. Programy takie jak Photoshop i Lightroom zostały zaprojektowane jako narzędzia komputerowe, co oznacza, że ​​Canva ukradł zaawansowanie łatwych w użyciu narzędzi do projektowania opartych na chmurze. Dlatego Adobe wydał w zeszłym miesiącu 20 miliardów euro na Figmę, więcej niż Facebook zapłacił za WhatsApp w 2014 roku.

Ekran laptopa przedstawiający różne obrazy generowane przez sztuczną inteligencję za pomocą Dall-E 2

(Zdjęcie: Microsoft)

Czy to samo dzieje się z Dall-E i Midjourney? Prawdopodobnie dlatego, że Microsoft właśnie ogłosił, że Dall-E 2 zostanie zintegrowany z nową aplikacją do projektowania graficznego Designer (powyżej), częścią pakietu produktywności 365. Generatory obrazów AI docierają do głównego nurtu, pomimo wątpliwości Adobe co do szybkości. to się stało.

A jednak Adobe ma również rację co do kwestii etycznych związanych z tą ekscytującą nową technologią. Wraz z rozwojem generowania obrazów AI rośnie ogromna chmura praw autorskich i, co zrozumiałe, jeden z założycieli inicjatywy Content Authenticity Initiative (ICA), która ma na celu zwalczanie deepfake'ów i innych zmanipulowanych treści, może zrobić wszystko. generatywna sztuczna inteligencja.

Mimo to Adobe Max 2022 i pojawienie się „neuronowego filtra tła” pokazują, że generowanie obrazów AI bez wątpienia będzie dużą częścią Photoshopa, Lightrooma i ogólnie edycji zdjęć; Może minąć trochę więcej czasu, zanim pojawi się w Twoim ulubionym miejscu. Aplikacja firmy Adobe.

Udostępnij to