Samsung ogłosił, że jego nowa pamięć RAM GDDR6, która działa z prędkością 24 Gb/s, jest teraz „próbkowana”, co oznacza, że ​​została przetestowana i poddana testom przez partnerów.

W komunikacie prasowym (otwiera się w nowej zakładce) firma chwaliła się, że nowe moduły pamięci 24 Gb/s będą o 30% szybsze od swojego poprzednika, którym był GDDR6, który działał z prędkością 18 Gb/s. Nowa pamięć RAM jest w stanie przesyłać 1,1 TB danych na sekundę (a jak zaznacza Samsung, 1,1 TB to odpowiednik 275 filmów w rozdzielczości Full HD).

Nowa pamięć RAM GDDR6 jest oparta na procesie 10 nm trzeciej generacji firmy Samsung z EUV i jest przeznaczona dla wysokowydajnych kart graficznych, w tym „platform graficznych nowej generacji” z oczywiście RTX 3 i RDNA 4000 jeszcze w tym roku (pamięć będzie również używana w konsolach do gier , wysokowydajne systemy obliczeniowe itp.).

Ta nowa linia GDDR6 będzie również oferowana z opcjami niskiego zużycia energii dla laptopów. Skorzystają one z technologii DVS lub Dynamic Voltage Switching, która zmienia przyłożone napięcie zgodnie z wymaganiami tego, co aktualnie robi sprzęt, pozwalając pamięci spaść z 1,35 V do 1,1 V przy obecnych modułach RAM, a tym samym zapewnia coś w kierunku o 20% większą wydajność energetyczną.

Analiza: Które karty graficzne nowej generacji będą napędzać tę pamięć RAM?

Ten najnowszy punkt dotyczący laptopów jest dość ekscytującą wiadomością, ponieważ wydłuży żywotność baterii, a tym samym pozwoli na więcej soku, aby ułatwić granie w podróży.

Jest to równie ekscytujące na froncie GPU dla komputerów stacjonarnych, oczywiście z wiadomością, że karty graficzne nowej generacji od Nvidii i AMD (odpowiednio Lovelace i RDNA 3) będą mogły korzystać z szybszej pamięci VRAM. I rzeczywiście, potwierdza to plotkę, którą słyszeliśmy kilka miesięcy temu, że Nvidia używa pamięci wideo 24 Gb/s wraz z wysokiej klasy układem AD102 Lovelace (ten, który będzie zasilał karty RTX 4090 i wcześniejsze).

Pytanie brzmi, kiedy będziemy mogli zobaczyć tę nową pamięć VRAM w najnowszej generacji GPU? Na początku prawdopodobnie będą to wysokiej klasy karty graficzne, ponieważ podejrzewamy, że pamięć będzie droga, szczególnie na początku. Co by wskazywało na RTX 4090, o którym krążą plotki jako pierwsza karta graficzna Lovelace, którą Nvidia ma wkrótce wydać, zakładając, że pamięć RAM 24 Gb/s nie jest już testowana i gotowa do pracy. pewien wolumen obrotu) już wkrótce.

Nie zapominaj, że RTX 4090 może wejść na rynek we wrześniu, opierając się na niektórych plotkach o winorośli, do których jest już tylko kilka miesięcy. Ponownie, inne wątki wskazują, że Nvidia chce opóźnić wypuszczenie produktów RTX 4000, prawdopodobnie do końca roku, z powodu nadmiaru zapasów RTX 3000, które należy wyczyścić.

Jeśli okaże się, że uzyskanie tak szybszej pamięci GDDR6 VRAM we wczesnych produktach nowej generacji może być zbyt pilne, również dla AMD, które rozważa podobny harmonogram wydań jak Nvidia, pamięć może trafić do nowszych modeli, prawdopodobnie już w przyszłym roku. I tak zobaczymy rozłożone wersje różnych procesorów graficznych RTX 4000 i RX 7000, wraz z nieuniknionymi ulepszeniami, takimi jak modele Ti Nvidii, więc może się okazać, że te najnowsze produkty otrzymają produkt dobry 24 Gb/s.

Kolejną kwestią, która pozostaje nierozwiązana, jest dokładnie, ile będzie kosztować korzystanie z tej pamięci od Samsunga, co AMD i Nvidia będą musiały rozważyć pod względem kart graficznych, na których będzie używana. Co oznacza, że ​​jeśli jest bardzo drogi, nie ma sensu odrzucać kart z wyższej półki.

Najlepsze dzisiejsze oferty na karty graficzne

Przez ZDNet (Otwiera się w nowej zakładce)

Udostępnij to