Chiński producent kart graficznych Gunnir zaprezentował pierwszy na świecie niestandardowy procesor graficzny do komputerów stacjonarnych z nowej linii Arc Alchemist firmy Intel, mianowicie Arc A380 Photon 6GB OC. Komunikat prasowy Gunnira wskazuje, że Intel oficjalnie wypuścił serię Arc A3 w Chinach, zgodnie z wcześniejszymi wiadomościami, że procesory graficzne A3 będą dostępne tylko na początek.

Czy A380 Photon robi wrażenie? Cóż, nie widzieliśmy jeszcze żadnych konkretnych testów porównawczych, ale pierwsze wrażenia nie są dobre, biorąc pod uwagę obecny poziom konkurencji na rynku GPU do komputerów stacjonarnych. Arc A380 to karta graficzna klasy podstawowej, która obecnie ma działać podobnie do GTX 1650 Super Nvidii, a model Photon firmy Gunnir nieco zmienia podstawową specyfikację, ale nie na tyle, by stać się interesujący.

A380 Photon 6 GB OC zawiera te same osiem rdzeni Xe i osiem jednostek ray tracingu, co domyślny A380, ale część „OC” w nazwie sugeruje, że jego taktowanie w trybie boost 2450 MHz będzie wyższe niż częstotliwość GPU. TDP jest również wyższy na karcie Gunnira, do 92W w porównaniu ze standardowym 75W. To wciąż mniej niż 100W TDP GTX 1650 Super, ale więcej niż budżet AMD RX 6400 przy 53W.

Jedną z głównych różnic między oryginalnym Arc A380 a Photonem jest to, że płyta Gunnira wykorzystuje konstrukcję z dwoma wentylatorami, w przeciwieństwie do oryginalnej konfiguracji pojedynczego wentylatora Intela. Niestety, jest to dość nieinspirowany projekt, co jest trochę rozczarowujące, biorąc pod uwagę, że jest to właściwie nasze pierwsze spojrzenie na komputerowe płyty główne Intel Arc. Aha, a prędkość pamięci jest niewytłumaczalnie niższa niż w benchmarku 16 Gb/s, a zamiast tego działa z prędkością 15,5 Gb/s.

Komunikat prasowy Gunnira zapowiadał również nadchodzący flagowy procesor graficzny z linii Arc, który na podstawie tego bardzo rozmytego obrazu uważamy, że jest modelem z trzema wentylatorami o podobnej estetyce projektowej. Nie można powiedzieć, czy jest to procesor graficzny Intel A770 czy A780, ale użycie przez Gunnira terminu „okręt flagowy” pozwala sądzić, że będzie to high-endowy A780.

(Źródło zdjęcia: Gunnir, Intel)

Analiza: w co firma Intel gra z Desktop Arc?

Ta wersja Gunnira prawie potwierdziła poprzednie przecieki dotyczące procesora graficznego Intela, ale nadal pozostawia nas trochę zdezorientowanych. W rzeczywistości jest to pierwszy oficjalny krok Intela na mętne wody rynku kart graficznych do komputerów stacjonarnych i ten pierwszy krok został zrobiony praktycznie bez fanfar.

Być może prawdziwym wyjaśnieniem jest to, że Intel wykorzystuje chiński rynek jako poligon doświadczalny dla Arc, ze ściśle kontrolowanymi wydaniami zaczynającymi się wyłącznie od chińskich producentów laptopów i nie chce zbytnio kołysać łodzią w przypadku przejęcia kontroli przez inne rynki krajowe. wyglądać.

A380 nie jest szczególnie imponujący – wydajność ledwo przebije GTX 1060, który ma już 8 lat – więc chęć utrzymania niskiego klucza w tym momencie przez Intela ma sens. Prawdopodobnie nie zaszkodzi to naszym najlepszym rankingom GPU. Jeśli jednak procesory graficzne klasy podstawowej mają potencjał, by dobrze sprzedawać się w Chinach, może to być sprytny ruch otwierający ze strony Intela, zwłaszcza że w drodze jest również budżetowy GTX 1630 Nvidii.

Procesory graficzne Arc A5 i A7 są nadal w drodze bez daty premiery i w tej chwili nie jest jasne, czy zaczną działać jako produkty tylko w Chinach. Mimo to spodziewamy się, że Intel zrobi dużo więcej zamieszania w związku z premierą A780, ponieważ ta karta ma wymieniać ciosy z doskonałym RTX 3070 Nvidii.

Udostępnij to