DuckDuckGo rozszerza swoje narzędzie ochrony przed śledzeniem aplikacji, udostępniając je wszystkim użytkownikom Androida w nowej aktualizacji.

Ta funkcja została pierwotnie wydana pod koniec 2021 roku jako ograniczona wersja beta w przeglądarce mobilnej DuckDuckGo, a jej podstawowa funkcjonalność pozostaje taka sama.

Po włączeniu Ochrona przed śledzeniem aplikacji (otwiera się w nowej karcie) może wykrywać, kiedy aplikacja na smartfona ma zamiar wysłać dane do modułu śledzącego innej firmy i blokować te żądania — przynajmniej większość z nich. Zawarta funkcja w segundo plano, w przypadku której rastreador będzie kompilował dane w ciszy mientras duermes.

Praca w toku

Firma twierdzi, że App Tracking Protection wykorzystuje do pracy „lokalne połączenie VPN” i nie wysyła żadnych danych do DuckDuckGo ani na zdalny serwer.

Nowością w publicznej wersji beta jest przeglądarka w czasie rzeczywistym, która pokazuje wszystko, co zostało zablokowane. Obejmuje to, kim jest podmiot śledzący będący stroną trzecią i jakie dane gromadzi od Ciebie. Jeśli włączysz powiadomienia, otrzymasz szybkie podsumowanie — otwiera się w nowej karcie — z informacją, ile prób śledzenia zostało zablokowanych na Twoim telefonie. DuckDuckGo udostępnił również publicznie swoją ogromną listę zablokowanych firm w GitHub (otwiera się w nowej karcie), ponieważ może uniemożliwić firmom takim jak Google i Adobe gromadzenie danych.

Jeśli to wszystko brzmi znajomo, iPhone'y mają coś podobnego o nazwie Przejrzystość śledzenia aplikacji. Jednak może nie być najlepszy. Kamyl Bazbaz, wiceprezes DuckDuckGo ds. komunikacji, powiedział The Verge (otwiera się w nowej karcie) w zeszłym roku, że narzędzie Apple blokuje tylko identyfikację użytkownika przed reklamodawcami i nic specjalnego. Deweloperzy nie są również zobowiązani do honorowania decyzji użytkownika o nieśledzeniu.

Użytkownicy mogą przetestować ochronę przed śledzeniem aplikacji, aktualizując przeglądarkę DuckDuckGo na telefonie z Androidem do najnowszej wersji lub pobierając ją ze sklepu Google Play (otwiera się w nowej karcie). Aby włączyć ochronę, użytkownicy będą musieli przejść do ustawień przeglądarki, a następnie przejść przez proces rejestracji.

Nadal pozostaje wiele do zrobienia w zakresie narzędzia ochrony. Przedstawiciel firmy powiedział nam, że nadal istnieją zewnętrzne moduły śledzące, o których DuckDuckGo mógł nie wiedzieć, że powinny zostać dodane do listy zablokowanych. Użytkownicy mogą również napotkać zabezpieczenia w innych aplikacjach wyłączonych z powodu wersji beta. Firma prosi użytkowników o opinie, aby poprawić ochronę przed śledzeniem aplikacji. Możesz to zrobić, otwierając menu Ustawienia w aplikacji i wybierając Udostępnij opinię.

Zapytany o możliwą wersję beta iOS, ten sam przedstawiciel firmy powiedział nam, że DuckDuckGo się tym zajmuje.

Nowe odkrycia

Znaczna część ogłoszenia została poświęcona pokazaniu, jak działają trackery innych firm. Patrząc na wyniki, jest to dość podstępne.

Według DuckDuckGo „przeciętny użytkownik Androida ma na swoim telefonie 35 aplikacji”. Urządzenie mobilne z tak wieloma aplikacjami może mieć do 2000 prób śledzenia dziennie. DuckDuckGo odkrył również, że te moduły śledzące zbierają wiele danych osobowych, w tym adres e-mail, numer telefonu, dokładną lokalizację, a nawet informacje o urządzeniu. Ktoś może wiedzieć, jaki masz typ telefonu, jego rozdzielczość ekranu i lokalnych dostawców usług internetowych.

Udostępnij to