Jeśli jesteś posiadaczem bezlusterkowca Sony, który ma zamiłowanie do portretów, krajobrazów i nocnego nieba, Samyang właśnie dorzucił potencjalną okazję w postaci nowego teleobiektywu AF 135 mm f/1.8.

Obiektyw stałoogniskowy 135-metrowy, zgodny z aparatami pełnoklatkowymi i aparatami Sony z mocowaniem APS-C typu E firmy Sony, jest najnowszym z linii konkurentów wyposażonych w autofokus od południowokoreańskiego producenta (który również sprzedaje się pod marką Rokinon w USA). ).

Specyfikacje obiektywu i jasny maksymalny otwór sugerują, że może to być dobra alternatywa dla droższego Sony FE 135 mm f/1.8 GM, który kosztuje 2,099 EUR / 1,750 EUR / 2,649 USD. Dla kontrastu, nowa 135-milimetrowa alternatywa Samyanga będzie kosztować tylko 999 GBP / 799 GBP (około 1,515 AU), gdy pojawi się w marcu.

Zrozumiałe, że pierwszemu obiektywowi Samyanga trudno będzie w pełni dorównać parametrom optycznym obiektywu Sony „G Master”, ponieważ ten ostatni jest bezprzedmiotowym wyznacznikiem jakości. Ale poprzednie obiektywy Samyang (w tym 24 mm, 35 mm, 45 mm i 75 mm) dały wysokiej klasy obiektywom Sony szansę na ich pieniądze, a ten nowy jest ich najdłuższą opcją autofokusa.

Dzięki wodoodporności i gumowemu pierścieniowi do ustawiania ostrości obiektyw AF 135 mm F1.8 FE jest chroniony przed lekkim deszczem, śniegiem i kurzem. Liniowy STM (silnik krokowy) powinien również zapewniać cichą pracę autofokusa, dzięki czemu nadaje się również do strzelanek wideo.

Dostępny jest również ogranicznik zakresu ostrości, który działa tylko w trybie AF, aby przyspieszyć ustawianie ostrości. Wraz ze standardowym „pełnym” zakresem ostrości (gdzie AF wyszukuje od najbliższej odległości ogniskowania 0,69 m do nieskończoności), możesz ustawić wyszukiwanie w zakresie od 0,69 m do 2 m lub od 1,5 m do nieskończoności. Te trzy opcje powinny dobrze przygotować się do portretów, krajobrazów i astrofotografii.

Jak można się spodziewać po obiektywie 135 mm f/1,8, nie jest on mały. Jest jednak nieco lżejszy i bardziej kompaktowy niż odpowiednik Sony „G Master”, waży 901 g i mierzy 129,6 mm długości. Oba obiektywy mają również ten sam rozmiar gwintu filtra 82 mm.

Z innymi dodatkami, takimi jak przycisk blokady ostrości i niestandardowy przełącznik, Samyang 135 mm f / 1.8 AF powinien być popularnym wyborem, gdy pojawi się w marcu za 999 USD / 799 GBP (około 1,515 AU). Nie możemy się doczekać, aby go przetestować, aby zobaczyć, jak bardzo wypada w porównaniu z konkurencyjnym Sony.

Recenzja: Więcej radości innych firm z aparatów Sony

Obiektyw Samyang AF 135mm F1.8 FE zamontowany na aparacie Sony

(Źródło zdjęcia: Samyang)

Fakt, że teleobiektyw 135 mm f/1,8 AF firmy Samyang jest ich piątym teleobiektywem z mocowaniem typu E, ilustruje siłę, jaką mają bezlusterkowce Sony, jeśli chodzi o szkło pełnoklatkowe.

Podczas gdy jego główni rywale, systemy Canon RF i Nikon Z, szybko unowocześnili swoje linie obiektywów w ostatnich latach, systemy te pozostają bardziej zamknięte niż systemy Sony i nie oferują takiego samego poziomu wyboru innych firm.

To może się zmienić w niedalekiej przyszłości, ale plusem dla posiadaczy aparatów bezlusterkowych Sony jest możliwość uzyskania bardziej przystępnych cenowo odpowiedników drogich obiektywów Sony G-Master. Chociaż bezlusterkowce Canon i Nikon oferują przejściówki, które umożliwiają korzystanie ze starych obiektywów DSLR.

Podczas gdy Sony FE 135 mm f/1.8 GM to świetny obiektyw, nowy AF 135 mm f/1.8 Samyanga jest o połowę tańszy i może być świetną wartością dla fotografów-amatorów, którzy nie mogą uzasadnić etykiet. stosunkowo wyspecjalizowana ogniskowa.

Oczywiście będziemy musieli poczekać i zobaczyć, jak nowy obiektyw Samyanga radzi sobie w prawdziwym świecie, ale zapowiada się, że będzie to kolejna dobra opcja dla fotografów portretowych i krajobrazowych szukających obiektywu o nieco większym zasięgu niż obecne 75. mm. .

Udostępnij to