Pomimo wyjątkowo niskiej stopy bezrobocia w pierwszej połowie 2022 r., osoby poszukujące pracy przygotowują się na pogorszenie warunków w świetle rosnących obaw o inflację, ceny benzyny i potencjalną recesję, zgodnie z nową ankietą przeprowadzoną przez platformę Joblist.

Badanie wykazało, że 80% osób poszukujących pracy spodziewa się, że Stany Zjednoczone wejdą w recesję w przyszłym roku, a 49% spodziewa się pogorszenia sytuacji na rynku pracy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W rezultacie 60% osób poszukujących pracy odczuwa większą potrzebę znalezienia pracy teraz, zanim zmienią się warunki rynkowe.

Warto zauważyć, że jedna czwarta (26%), która rzuciła poprzednią pracę podczas Wielkiego Rzucenia, teraz żałuje tej decyzji, a 42% twierdzi, że nowa praca nie spełniła ich oczekiwań.

tabla de renuncia grande de escala salarial Lista pracy

Kiedy zaczyna się żałować, 17% respondentów stwierdziło, że wróciłoby do swojej starej pracy, a 24% stwierdziło, że jest przynajmniej gotowych do powrotu. A 23% stwierdziło, że ich były pracodawca skontaktował się z nimi w sprawie powrotu, wynika z raportu Joblist dotyczącego rynku pracy w USA za drugi kwartał. (Firma przeprowadziła pięć ankiet w kwietniu, maju i czerwcu wśród 15.158 XNUMX respondentów z USA).

Mimo to 78% ankietowanych przez firmę osób poszukujących pracy nadal wierzy, że może zarobić więcej, zmieniając organizację.

„Czy niektórzy ludzie żałują, że zmienili pracę? Oczywiście, że tak. Wyrzuty sumienia kupującego są czymś oczywistym” — powiedziała Lisa Rowan, wiceprezes IDC ds. badań nad oprogramowaniem i usługami kadrowymi. „[Ale] myślę, że przypadki wymienione [w ankiecie Joblist] są nieco przesadzone.

Według Rowana utrzymanie talentów technologicznych i przyciąganie nowych pracowników pozostaje problemem najwyższego kierownictwa. Porównał ankietę IDC z 2021 r. wśród decydentów HR z niedawno ukończoną tegoroczną ankietą i stwierdził niewielką różnicę między nimi pod względem przyciągania talentów.

„Moim zdaniem wielka rezygnacja wciąż trwa” – powiedział. „Aby założyć okulary wróżbiarskie, myślę, że liczba rezygnacji może zacząć zwalniać jeszcze w tym roku, ale jeszcze nie. Ponieważ inflacja nadal rośnie, niektóre firmy ucierpi i mogą zacząć ograniczać zatrudnienie, co doprowadzi do spowolnienia zmian pracy.

Według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy liczba pracowników, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku, utrzymywała się na stosunkowo stałym poziomie ponad XNUMX milionów miesięcznie.

gráfico de trabajadores de bls que se van por mes Biuro Statystyki Pracy Stanów Zjednoczonych / Odlewnia

Liczba amerykańskich pracowników rezygnujących z pracy utrzymywała się powyżej 4 milionów miesięcznie przez ostatni rok.

Mathew Merker, szef działu badań w zakresie pozyskiwania talentów i strategii w IDC, zgodził się z Rowanem, mówiąc, że zbliża się wielka rezygnacja. Merker powiedział, że inflacja może zmusić organizacje do ograniczenia zatrudniania, ale także zmusza więcej pracowników do rozważenia alternatyw z wyższymi opcjami wynagrodzenia, jeśli płace w firmie nie nadążają.

„Trawa, która nie zawsze jest bardziej zielona, ​​jest dość powszechna i nie jest nową rzeczą w przypadku Wielkiej Rezygnacji, może jest po prostu nieco wzmocniona przez liczbę ruchów” – powiedział Merker.

Jednak obawy przed recesją są realne, powiedział Merker. „…Może to oznaczać, że ci, którzy rzucą palenie, nie rzucą palenia, dopóki nie będą mieli gdzie pójść. Ale to nie znaczy, że nie pójdą, jeśli jest coś lepszego. [jakość życia] lub podwyżkę płac” – powiedział.

(Raport Joblist nie jest jedynym badaniem pokazującym skutki zbliżającego się pogorszenia koniunktury gospodarczej. Janco Associates, firma zajmująca się doradztwem w zakresie zatrudnienia w branży IT, opublikowała w zeszłym tygodniu raport, z którego wynika, że ​​liczba ofert pracy na stanowiskach podstawowych w IT znacznie się zmniejszyła z powodu obaw o zbliżającą się recesję .)

Ogólnie rzecz biorąc, Joblist zbadał różne tematy, z którymi borykają się amerykańscy pracownicy, w tym porównanie podwyżek płac z inflacją, wpływ wysokich cen gazu na osoby dojeżdżające do pracy, żal z powodu dużej rezygnacji oraz przyczyny niedawnego wzrostu liczby „nieprzechodzących na emeryturę”.

Kluczowe ustalenia obejmują:

  • Ceny benzyny są głównym problemem większości podróżnych, a 59% twierdzi, że rosnące koszty na stacjach paliw wywierają na nich „wysoką” lub „bardzo wysoką” presję finansową.
  • Wśród pracowników przechodzących na wcześniejsze emerytury spowodowane pandemią COVID-19 60% pracowników, którzy chcą wrócić na rynek pracy, twierdzi, że „po prostu szuka czegoś do zrobienia”, podczas gdy tylko 27% podaje przyczyny finansowe.
  • 41% pracowników otrzymało podwyżkę w pierwszej połowie 2022 r., ale tylko 28% z tych podwyżek było powyżej stopy inflacji wynoszącej około 8,5%.

„W naszym badaniu odkryliśmy, że podwyżki płac są jak dotąd powszechne w 2022 r., ale generalnie nie są wystarczająco duże, aby zrównoważyć inflację” – czytamy w raporcie Joblist.

Preocupación de la escala salarial por el gráfico de recesión Lista pracy

Tony Guadagni, starszy dyrektor ds. zasobów ludzkich w firmie badawczej Gartner, powiedział, że chociaż większość podwyżek płac w ciągu ostatniego roku była znacznie poniżej stopy inflacji, spodziewa się, że to się zmieni.

„Pod koniec dnia płace nadrobią zaległości. Będzie powoli – powiedział. „To naprawdę ma związek z tym, jak ustalane jest odszkodowanie. Praktycznie wszystkie organizacje ustalają offset rynkowy. Mają zestaw punktów odniesienia dla tego, jakie organizacje płacą za określone stanowisko i zawód. Od tego zależy wysokość wynagrodzenia.

„Ostatecznie inflacja podniesie płace” – powiedział Guadagni.

A wraz z narastaniem obaw przed recesją (80% osób poszukujących pracy spodziewa się, że Stany Zjednoczone wejdą w recesję w przyszłym roku), 78% pracowników powiedziało Joblist, że nadal mogą zarabiać więcej, zmieniając pracę. To taki sam wynik jak w ankiecie Joblist z listopada 2021 r.

gráfico de aumento porcentual por cambiar de trabajo Lista pracy

Jednak jakikolwiek wzrost płac będzie powolny, ponieważ organizacje nie chcą dostosowywać wynagrodzeń w odpowiedzi na zmiany zewnętrzne. „Zamiast dostosowywać wynagrodzenia do wszystkich tych dynamiki i czynników zewnętrznych, są one naprawdę oparte na stawkach rynkowych” – powiedział Guadagni.

Jeśli chodzi o rosnące ceny gazu, „pracodawcy na ogół niewiele robią, aby złagodzić presję: tylko 8% osób dojeżdżających do pracy stwierdziło, że ich pracodawca podjął kroki w celu zrekompensowania kosztów gazu, donosi Jobslist.

Kolejne odkrycie z badania Joblist dotyczy „nieprzechodzących na emeryturę”, których liczba obecnie rośnie. Według Joblist większość osób, które chcą wrócić na rynek pracy, jest „szczęśliwa” (52%) lub „podekscytowana” (42%) powrotem do pracy, a 79% szuka wyłącznie pracy w niepełnym wymiarze godzin.

„Osoby poszukujące pracy są zaniepokojone nadejściem recesji i czują się bardziej pilne, aby znaleźć pracę, zanim zmienią się warunki” – powiedział w raporcie Kevin Harrington, dyrektor generalny Joblist. „Jak dotąd rynek okazał się dość odporny, pomimo obaw osób poszukujących pracy. Miejmy nadzieję, że ten trend utrzyma się w nadchodzących miesiącach”.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to