WordPress.org ogłosił wydanie WordPress 5.9, nowej wersji popularnego systemu CMS, który zmieni sposób, w jaki wiele osób buduje swoje strony internetowe.

Nowa iteracja WordPressa wprowadza szereg fundamentalnych zmian. Być może najbardziej godne uwagi jest wprowadzenie nowych motywów pełnego bloku, które dają użytkownikom znacznie większą kontrolę nad wrażeniami z witryny.

Aby pomóc użytkownikom w pełni wykorzystać zmiany, WordPress 5.9 zawiera nowy domyślny motyw o nazwie Twenty Twenty-Two. Motyw został zaprojektowany tak, aby był bardzo elastyczny i można go kształtować i modyfikować za pomocą edytora witryny, w którym użytkownicy mogą wprowadzać globalne zmiany w schematach kolorów, schematach czcionek, szablonach stron itp.

Oprócz motywów blokowych, WordPress 5.9 wprowadza również nowe narzędzia typograficzne, opcje układu i kontroli szczegółów (obramowania, odstępy itp.), które według WordPressa zapewnią witrynom dodatkowy wygląd.

WordPress 5.9

(Źródło obrazu: WordPress)

Aktualizacja WordPressa 5.9

Nowa wersja jest punktem pośrednim Projektu Gutenberg, wieloletniej inicjatywy, która w końcu pozwoli na przeprojektowanie całego środowiska publikowania WordPress. Ogólną ideą jest usprawnienie procesu tworzenia, aby zachęcić użytkowników nietechnicznych do kreatywności w swoich witrynach.

„Ta wersja jest ważnym krokiem na drodze do zarządzania wszystkimi obszarami witryny WordPress przy użyciu tych samych podstawowych koncepcji bloków” — powiedziała Josepha Haden Chomphosy, dyrektor generalna WordPress.

„Podkreśla, w jaki sposób ludzie mogą i powinni być w stanie tworzyć swoją przestrzeń w sieci, niekoniecznie wymagając od nich bycia błyskotliwymi programistami. Ponieważ montaż powinien należeć zarówno do artystów i twórców, jak do projektantów i programistów.

WordPress 5.9 to pierwsza wersja, w której wprowadzono ten nowy podstawowy zestaw narzędzi, który z czasem będzie udoskonalany i ulepszany z pomocą społeczności WordPressa.

Aby uzyskać dostęp do nowych, pełnych funkcji edycji witryny, użytkownicy muszą pobrać WordPress 5.9 bezpośrednio lub zaktualizować z pulpitu nawigacyjnego swojej witryny, a następnie aktywować Dwadzieścia dwadzieścia dwa lub inny z dostępnych bloków tematycznych.

Udostępnij to