Intel udostępnił nowy zestaw benchmarków dla swoich oddzielnych mobilnych procesorów graficznych z serii Arc A7, testując siedemnaście różnych gier w rozdzielczości 1080p na kartach A770M i A730M i porównując je z wariantami laptopów Nvidia Max-Q, odpowiednio, RTX 3060 i RTX 3050 Ti. .

Wyniki te wydają się wskazywać, że procesory graficzne Intel Arc umiarkowanie przewyższają karty RTX, przy czym obie karty Arc zyskują średnio około 12% wydajności w porównaniu z ich odpowiednikami Nvidii. A770M pokonał RTX 3060 w 14 z 17 testowanych gier, podczas gdy A730M pokonał RTX 3050 Ti w 12. Największa indywidualna różnica dotyczyła kontroli, gdzie A730M pokonał 3050 Ti o prawie 50%.

Jednak dane porównawcze dostarczone przez producenta należy zawsze traktować z przymrużeniem oka, ponieważ Intel oczywiście chce wzbudzić zainteresowanie tymi nowymi procesorami graficznymi. W tej chwili nie mamy możliwości samodzielnej weryfikacji tych wyników, ponieważ procesory graficzne Arc A7 są obecnie dostępne tylko w niewielkiej liczbie laptopów sprzedawanych w Chinach kontynentalnych. Laptopy Arc testowane przez Intela to modele przedprodukcyjne, natomiast laptopy Nvidii to istniejące już jednostki MSI i Asusa.

Choć może się wydawać, że Intel ma tu trochę przewagi wydajnościowej, warto zauważyć, że karty Max-Q Nvidii są nadal najbardziej energooszczędną opcją. Intel nie dostarczył dokładnych operacyjnych TGP dla kart Arc, ale wiemy, że Arc A730M działa co najmniej o 20 W więcej niż 3050 Ti Max-Q, a testowany A770M może zużyć do 65 W więcej niż 3060 Max-q.

Recenzja: Czy naprawdę powinniśmy być podekscytowani Arc A7?

Generalnie trochę się martwię tymi liczbami, choć Intel chce je przedstawić jako wyraźne zwycięstwo Arc. Kiedy przyjrzałem się bliżej laptopom, których Intel używał w procesie testowania, zaniepokoiłem się jeszcze bardziej.

Przedprodukcyjne laptopy używane do testów Arc były zasilane najnowszymi procesorami Intela 12. generacji Alder Lake i ultraszybką pamięcią RAM DDR5, podczas gdy laptopy do gier RTX 3060 i 3050 Ti korzystały z chipów 11. generacji o mniejszej mocy i pamięci DDR4. .

Szczerze mówiąc, to porównanie jest trochę niesprawiedliwe. Laptop A770M jest szczególnie godnym uwagi wyborem w porównaniu z MSI Pulse GL66 używanym przez Intela, ponieważ ma potężny procesor Core i9-12900HK w porównaniu z i7-11800H GL66. Testowane procesory graficzne RTX 3060 i 3050 Ti również nie należą do najmocniejszych modeli dostępnych dla laptopów.

Oczywiście GPU zawsze będzie tutaj głównym czynnikiem wpływającym na wydajność w grach, ale te porównania nie wydają się szczególnie sprawiedliwe. Naprawdę chciałbym zobaczyć dokładniejsze dopasowanie przy użyciu dopasowanych procesorów i pamięci, ponieważ podejrzewam, że 12% margines może być znacznie niższy.

Ponieważ seria Arc już martwi się opóźnieniami spowodowanymi problemami ze sterownikami i awariami Covid, a pierwsze wrażenia z dyskretnych procesorów graficznych Arc A3 dla komputerów stacjonarnych nie wyglądają zbyt dobrze, Intel może się teraz martwić. Jeśli karty do laptopów Arc A7 ledwo zbliżają się do prześcignięcia obecnych najlepszych konkurentów Nvidii, jaką nadzieję ma Intel po pojawieniu się procesorów graficznych do laptopów Lovelace?

Podczas gdy desktopowy RTX 4060 nie pojawi się obecnie wraz z pierwszą falą procesorów graficznych z serii RTX 40, producenci OEM laptopów prawdopodobnie nie będą musieli na nie czekać zbyt długo. Cena jest oczywiście zawsze dużym pytaniem tutaj; jeśli Intel może znacząco podciąć Nvidię, nadal może zapewnić sobie najlepszą pozycję w przystępnej cenie gier 1080p. Ale na razie obawiam się, że perspektywy na długo oczekiwany powrót Intela na rynek GPU są ponure.

Ze sklepu z narzędziami Toma.

Udostępnij to