Mamy nadzieję, że zachowałeś swoje stare kontrolery i urządzenia peryferyjne PS3, ponieważ PlayStation 5 może je obsługiwać w przyszłości.

Niedawno wydany patent na PS5 pokazuje, że Sony może rozważać dostosowanie starszych urządzeń peryferyjnych PS3 do swojej najnowszej flagowej konsoli. Nowy PS Plus zawiera wiele gier z poprzednich generacji, od oryginalnego PlayStation po PS4. Sony nie przejmowało się zbytnio kompatybilnością wsteczną z najnowszą generacją. Ale sukces Xbox Games Pass sprawił, że ponownie zainteresowała się obsługą starszych tytułów. A teraz wydaje się, że podwaja się dzięki obsłudze starego sprzętu.

Patent, który można przeczytać tutaj (otwiera się w nowej karcie), nosi tytuł „Systemy i metody konwersji starszego kodu na zaktualizowany kod”. Skupia się głównie na metodach ułatwiających emulację na PS5. Najbardziej rzucającym się w oczy diagramem pod tym względem jest „Ryc. 14”. Ten diagram przedstawia kontrolery i urządzenia peryferyjne, takie jak DualShock 3, kamera EyeToy i PSP Go. Wydaje się, że celem jest stworzenie metody, dzięki której te urządzenia peryferyjne mogą łączyć się z PS5, bezprzewodowo lub w inny sposób.

(Źródło zdjęcia: Sony)

Dobra wiadomość dla fanów PS3?

Emulacja PS3 na PS Plus nie jest do końca idealna. Do tej pory gry PS3 dostępne w serwisie po prostu migrowały z (nieistniejącego już) PS Now. Ponadto (ze względu na trudność emulacji gier PS3) możesz przesyłać strumieniowo te gry tylko przez połączenie internetowe. Nie ma opcji pobierania gier PS3, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych kompilacji prezentowanych w usłudze.

Ten patent może jednak sugerować, że Sony stara się uczynić emulację PS3 bardziej niezawodną, ​​choć w dość nieoczekiwany sposób. Obsługa tak różnorodnych urządzeń peryferyjnych na PS5 otworzy drzwi do typów gier, które Sony może dodać do PS Plus.

Na przykład EyeToy miał litanię gier poświęconych jego używaniu. Następnie jest DualShock 3, który był pierwszym kontrolerem obsługującym niestandardowy celownik żyroskopowy Sixaxis firmy Sony. Teraz kontroler DualSense na PS5 obsługuje żyroskopowe celowanie, ale oficjalne wsparcie DualShock 3 może być w porządku dla tych, którzy szukają bardziej autentycznych wrażeń. To i umożliwienie uruchomienia większej liczby gier PS3 z opcjami sterowania Sixaxis w usłudze.

To, czy Sony będzie działać na podstawie tego patentu w jakikolwiek namacalny sposób, dopiero się okaże. Jak zawsze, patenty nie gwarantują, że przedstawione funkcje będą rozwijane.

Cieszymy się jednak, że Sony przynajmniej myśli o rozwiązaniach, które sprawią, że jego stara technologia nie stanie się przestarzała. I robi to w sposób sprytnie zwiększający wartość usługi subskrypcji PS Plus. Więc jeśli masz stare urządzenia peryferyjne PS3 leżące i zbierające kurz, nie spiesz się, aby je wyrzucić. Sony może nadal mieć plany dotyczące tych urządzeń.

Udostępnij to