MediaTek zaprezentował dodatek do swojej gamy high-endowych chipsetów 5G zaprojektowanych, aby pomóc firmie konkurować na równych zasadach w segmencie premium na rynku smartfonów.

Nowy SoC Dimensity 9000+ znajduje się na szczycie oferty MediaTek, łącząc osiem rdzeni procesorów opartych na architekturze Arm v9 z procesorem graficznym Arm Mali-G710.

Podobnie jak w poprzednim modelu, chipset posiada również 8 MB pamięci podręcznej L3, 6 MB pamięci podręcznej systemu, wydajny modem, obsługę Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3 oraz zintegrowany APU przyspieszający sztuczną inteligencję.

Podczas gdy specyfikacje są w dużej mierze identyczne z podstawowym Dimensity 9000, mówi się, że nowy SoC oferuje wzrost wydajności sprzętowej zarówno w przypadku grafiki, jak i tradycyjnych obciążeń, dzięki możliwości uruchamiania rdzeni przy najwyższych taktowaniach.

Historycznie, MediaTek grał w nieco mniej atrakcyjnych segmentach rynku chipsetów mobilnych, z telefonami budżetowymi i średniej klasy skierowanymi do użytkowników, dla których wydajność niekoniecznie jest priorytetem.

Wprowadzenie Dimensity 9000 w grudniu ubiegłego roku oznaczało zmianę strategii, a MediaTek po raz pierwszy próbował wprowadzić urządzenia mobilne typu flash, obszar tradycyjnie zdominowany przez Qualcomm.

Na MWC 2022 TechRadar Pro rozmawiał z Pascalem Lemassonem i Robem Moffatem, szefem sprzedaży w MediaTek, którzy przedstawili dodatkowy kontekst na temat nowego zainteresowania firmy i znaczenia jej nowych chipów Dimensity.

„Strategia polega na oferowaniu naszym klientom chipsetów od podstaw. Przed Dimensity 9000 mieliśmy lukę na szczycie” – powiedział Moffat. „W ciągu ostatnich trzech lat nasze inwestycje w badania i rozwój były ogromne, a 5G to dla nas świetna okazja, dlatego podjęliśmy decyzję o ukierunkowaniu na rynek high-end”.

„Ostatecznie musimy skupić się na przywództwie technologicznym, co automatycznie prowadzi do produktów światowej klasy”.

Tymczasem pojawienie się Dimensity 9000+ dodaje kolejny ciąg do łuku MediaTek, być może dając producentom OEM trudną decyzję do podjęcia przy wyborze konfiguracji dla ich przyszłych flagowców.

„Opierając się na sukcesie naszego pierwszego flagowego chipsetu 5G, Dimensity 9000+ zapewnia producentom urządzeń zawsze dostęp do najbardziej zaawansowanych funkcji o wysokiej wydajności i najnowszych technologii mobilnych, dzięki czemu ich smartfony wyróżniają się z najwyższej półki” – powiedział dr Yenchi Lee, zastępca dyrektora generalnego ds. komunikacji bezprzewodowej w MediaTek.

„Dzięki wiodącemu w branży pakietowi łączności, obrazowania, multimediów, gier, sztucznej inteligencji i sztucznej inteligencji, Dimensity 9000+ zapewnia szybszą rozgrywkę, płynniejsze przesyłanie strumieniowe i lepsze ogólne wrażenia użytkownika”.

Smartfony oparte na MediaTek Dimensity 9000+ mają pojawić się na rynku w trzecim kwartale.

Udostępnij to