Według szefa Xbox, Phila Spencera, proponowane przez Microsoft przejęcie Activision Blizzard jest posunięciem, które ma służyć graczom, utrzymując ich potrzeby na pierwszym miejscu.

Proponowana przez Microsoft fuzja ze studiem gier Triple-A Activision Blizzard była świadkiem walki firmy z obawami, że fuzja wyrządzi branży gier więcej szkody niż pożytku, ale w wywiadzie dla podcastu Second Request (otwiera się w nowej karcie) , Spencer wyjaśnił, że pomimo kontroli ze strony organów regulacyjnych wierzy, że proponowane przez Microsoft przejęcie wydawcy Call of Duty ostatecznie przyniesie korzyści graczom, jeśli pozwolono im przybyć z linii frontu.

„Odkąd pełnię tę rolę, myśląc o tym, jak rozwiniemy Xboksa i naszą rolę w grze, staraliśmy się umieścić gracza w centrum wszystkich naszych decyzji” — powiedział Spencer. „Wydaje mi się, że regulator [sprzeciwiający się fuzji] szuka tego, co najlepsze dla konsumentów, ale ta umowa leży w najlepszym interesie graczy.

Wśród obaw amerykańskich i europejskich organów regulacyjnych pojawiają się skargi, że Microsoft aktywnie blokuje działalność rywali, uniemożliwiając użytkownikom konsol Sony lub Nintendo dostęp do flagowych tytułów Activision, czyniąc je ekskluzywnymi na Xboksie.

Wybrukowane dobrymi intencjami

(Zdjęcie: Microsoft)

Jedno z największych pytań dotyczących planowanej fuzji z Activision Blizzard pojawiło się po przejęciu firmy macierzystej Bethesdy, ZeniMax w 2021 roku: czy Microsoft w końcu wprowadzi główne tytuły na inne konsole. W wywiadzie dla Second Request Spencer wykorzystał fuzję ZeniMax jako przykład tego, jak Microsoft nie zamierza tego robić z tytułami Activision Blizzard.

„Wszystkie gry ZeniMax, o których mówiliśmy, że zostaną wysłane na PS5”, powiedział, odnosząc się do tego, jak Microsoft nadal wspiera międzyplatformowe aktualizacje dla Elder Scrolls Online i Fallout 76. „Nie ma ani jednej gry ZeniMax, którą moglibyśmy” wypchnąłem z PlayStation.

Spencer skomentował również, w jaki sposób Microsoft dotrzymał umów, które ZeniMax zawarł ze swoimi konkurentami przed zakupem, sugerując, że można zaufać Microsoftowi, że dotrzyma słowa. „Pierwsze dwie gry, które dostarczyliśmy od ZeniMax [po fuzji], były w rzeczywistości dostępne wyłącznie na PS5, a te są tylko umowne. Sony podpisało umowę o wykluczeniu tych gier z Xboxa i dotrzymaliśmy [tego zobowiązania]”.

Biorąc to pod uwagę, wiemy, że nadchodzące gry Bethesdy, takie jak Starfield, będą tytułami ekskluzywnymi dla Xbox. Oznacza to, że będą dystrybuowane wyłącznie na platformach Xbox i PC. Spencer powtórzył, że gry własne nie są niczym nowym, stwierdzając, że „ekskluzywne gry są częścią historii tego, jak ludzie sprzedają konsole”.

Jego komentarze miały raczej rozwiać obawy, że Microsoft ograniczy podstawowe tytuły Activision tylko do konsol Xbox, jeśli fuzja dojdzie do skutku. „Jak chcemy rozwijać i pielęgnować te [flagowe] franczyzy, usunięcie gry takiej jak Call of Duty z największej platformy konsolowej jest całkowicie sprzeczne z tym wszystkim.

W wywiadzie Spencer podkreślił zaangażowanie Xbox w zapewnianie spójnych, zabawnych i zróżnicowanych doświadczeń dla graczy międzyplatformowych. „[Xbox Game Pass] pozwala im grać w świetne gry na urządzeniach, na których chcą grać” — powiedział, komentując główne różnice między Xbox i PlayStation, które zostały podkreślone przez ich dostawy pierwszego dnia bezpośrednio do graczy na PC i Xbox poprzez Game Pass.

Spencer zasugerowała również, że pragnie włamać się na scenę gier mobilnych. Jest to zatem jeden z głównych powodów, dla których Microsoft może chcieć kupić Activision: pozwoliłoby to Xboxowi na dalsze zanurzenie się w przestrzeni gier mobilnych. „Miejsce, w którym jesteśmy całkowicie nieistotni, znajduje się na większej platformie, [która jest] mobilna” — powiedział Spencer, sugerując, że gdyby doszło do fuzji Microsoft/Activision, Microsoft by się tym zajął.

ci służyli

Activision prezentuje trzecią, nadchodzącą odsłonę serii z Warzone Mobile, która po raz pierwszy zabierze nas na pola bitew Warzone na urządzeniach mobilnych.

(Źródło zdjęcia: AKTYWACJA)

Pomimo wysiłków Spencera, aby fuzja była dobrą rzeczą, od czasu wyemitowania podcastu Federalna Komisja Handlu (FTC) złożyła pozew, aby zablokować przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft.

Zredagowana skarga (otwiera się w nowej karcie) przedstawia obawy FTC, że Microsoft wykorzysta fuzję jako sposób na wywarcie negatywnego wpływu na rynki i swoich konkurentów. Chociaż komentarze Spencera na temat wyłączności na Xboksa nie są „niczym nowym”, skarga FTC podkreśla obawy regulatora, że ​​Microsoft naruszył zapewnienia złożone Komisji Europejskiej (KE) podczas przesłuchania w sprawie antymonopolowej. Podczas przesłuchania firma twierdziła, że ​​nie zatrzyma gier ZeniMax z konkurencyjnych konsol, jednak oczekuje się, że Starfield i Redfall będą dostępne wyłącznie na konsoli Xbox.

Chociaż ten pozew może zagrozić proponowanej fuzji i ostatecznie ją zablokować, Microsoft będzie musiał bronić swojej sprawy przed sędzią.

Udostępnij to