Kilku ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego zwróciło uwagę na potencjalne problemy z bezpieczeństwem danych, przed którymi staną uczestnicy Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze.

Szef bezpieczeństwa norweskiego rządu, Øyvind Vasaasen, powiedział NRK (otwiera się w nowym oknie): „Nie do mnie należy udzielanie porad dotyczących podróży, ale osobiście nigdy nie zabrałbym ze sobą telefonu komórkowego podczas wizyty w Katarze”. komuś klucze do twojego domu.

Ci, którzy chcą podróżować na Bliski Wschód, aby zobaczyć turniej na żywo, będą musieli zainstalować na swoim smartfonie tracker Covid-19 o nazwie „Ehteraz” wraz z „Hayya”, obowiązkową aplikacją do sprzedaży biletów i transportu.

Jak działają aplikacje?

Vasaasen twierdził, że Ehteraz rości sobie dostęp do „różnych praw na swoim telefonie komórkowym, takich jak dostęp do czytania, usuwania lub modyfikowania całej zawartości telefonu, a także dostęp do połączenia z Wi-Fi i Bluetooth, zastępowania innych aplikacji i zapobiegania zamrażanie." wyłącz». w trybie uśpienia.

Naomi Lintvedt, badaczka z University of Oslo Law School, wyraziła opinię, że gdyby była pracodawcą, nie pozwoliłaby pracownikom pracować z telefonów w Katarze.

Ponadto CNIL zasugerował w Politico „podróżowanie z pustym smartfonem… lub starym telefonem, który został zresetowany” oraz że „szczególną uwagę należy zwrócić na zdjęcia, filmy lub prace cyfrowe, które mogą narazić cię na trudności”. zgodnie z ustawodawstwem odwiedzanego kraju.

Brytyjskie organy regulacyjne również dostrzegły problem. Rzecznik brytyjskiego biura komisarza ds. informacji (ICO) powiedział The Register, że „jest świadomy doniesień medialnych na ten temat i rozważymy potencjalny wpływ na prawo obywateli brytyjskich do prywatności” i poradził fanom piłki nożnej, aby skonsultowali się z agencjami dane. prawa (otwiera się w nowej karcie).

ICO nie wydało opinii na temat tego, czy dobrym pomysłem jest zabranie dodatkowego „jednorazowego telefonu” w celu ochrony.

Za pośrednictwem Rejestru (Otwiera się w nowej zakładce)

Udostępnij to