Zdaniem ekspertów, rozwój tak zwanego Internetu kwantowego mógł mieć znaczący przełom.

Badania zespołu z Simon Fraser University w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature (otwiera się w nowej zakładce) dostarczają dowodu na to, że centra T, specyficzny defekt luminescencyjny w krzemie, mogą zapewnić „wiązanie fotonowe”. ”. między kubitami (obliczenia kwantowe odpowiadające cyfrze binarnej lub bitowi klasycznego obliczenia).

Ponieważ pomyślne wykorzystanie technologii kwantowej skorzystałoby na technologii komunikacyjnej, która umożliwia tym kubitom łączenie się na dużą skalę, może to być duży krok naprzód.

Co to wszystko znaczy?

Jeśli wierzyć badaniom, te "huby T" mają tę zaletę, że emitują światło o tej samej długości fali, co współczesne miejskie urządzenia telekomunikacyjne i sieci telekomunikacyjne.

Tak więc, według Stephanie Simmons, Canada Research Chair w Silicon Quantum Technologies, oznacza to, że można „zbudować procesory kwantowe, które wewnętrznie komunikują się z innymi procesorami” i „kiedy kubit krzemowy może komunikować się, emitując fotony (światło) w tym samym paśmie, co w centra danych. i sieci światłowodowych, uzyskujesz te same korzyści, jeśli chodzi o łączenie milionów kubitów potrzebnych do obliczeń kwantowych”.

Umożliwienie komputerom kwantowym korzystania z istniejącej technologii komunikacyjnej, która jest już szeroko stosowana w tradycyjnym świecie komputerów krzemowych, może być dużym krokiem dla powstającej technologii.

To nie jedyne ogłoszenie w ostatnich tygodniach sugerujące, że światy obliczeń kwantowych i klasycznych mogą się zjednoczyć.

Nazwana Nvidia Quantum Optimized Device Architecture, lub w skrócie QODA, Nvidia ogłosiła nową platformę, która jej zdaniem ma na celu zwiększenie dostępności obliczeń kwantowych poprzez stworzenie spójnego, kwantowo-klasycznego hybrydowego modelu programowania.

Najwyraźniej użytkownicy pracujący nad projektami HPC i AI będą mogli korzystać z platformy, aby dodać obliczenia kwantowe do istniejących aplikacji, wykorzystując zarówno obecne procesory kwantowe, jak i przyszłe symulowane maszyny kwantowe.

  • Chcesz prowadzić własne badania naukowe w chmurze? Sprawdź nasz przewodnik po najlepszym hostingu w chmurze
Udostępnij to