Raptor Lake firmy Intel jest naprawdę w pełnym rozkwicie z przeciekami, ponieważ pojawił się kolejny, ale najnowsze ujawnione wyniki testów nie pochodzą z flagowego chipa 13. generacji, jak ostatnio wiele, ale z modelu środkowego giganta chipów. nadchodząca linia procesorów nowej generacji.

Mówiąc konkretnie, widzimy tutaj rzekomy benchmark Intel Core i5-13600K, procesora, który będzie wybierany przez wielu kupujących jako tańsza opcja niż procesory Core i7 lub i9.

Wyciek został zauważony przez VideoCardz (otwiera się w nowej karcie) i jest kolejnym przypadkiem udostępnionym za pośrednictwem Bilibili w Chinach, tym razem dzięki uprzejmości Enthusiastic Citizen (otwiera się w nowej karcie). Twierdzi się, że omawiany procesor 13600K to ES3 lub Engineering Sample 3, co oznacza, że ​​jest to nowszy układ przedpremierowy.

Jednak Enthusiastic Citizen twierdzi, że procesor ES3 działa na tych samych zegarach, co QS lub Qualified Sample, innymi słowy modele przedpremierowe, które są zasadniczo wersją ostateczną, wysyłane do partnerów Intela do testów, co powinno dać nam dobry pomysł na końcowy występ (oczywiście uzbrój się w bardzo wyraźny sceptycyzm).

Oznacza to, że próbka inżynierska biegła od 4,9 GHz do 5,1 GHz na rdzeniach o wysokiej wydajności, ale Enthusiastic Citizen podskoczył do 5,1 GHz na wszystkich rdzeniach, aby zasymulować ostateczny układ (rdzenie o wydajności również wzrosły z 3,9 GHz do 4 GHz ).

Na wypadek, gdybyście zapomnieli, Core i5-13600K ma mieć sześć rdzeni wydajnościowych i osiem rdzeni wydajnościowych, co oznacza, że ​​jest to w sumie 14-rdzeniowy układ (z 20 wątkami, bo tylko rdzenie wydajnościowe mają hiperprzetwarzanie).

Benchmarking został przeprowadzony w CPU-Z i Cinebench, a w tym pierwszym 13600K osiągnął 830 punktów w przypadku pojedynczego rdzenia i 10,031 8 punktów w przypadku wielordzeniowości, odpowiednio o 79% i 12600% szybciej niż jego poprzednik, obecny XNUMXK. .

Patrząc na Cinebench R23, widzimy, że 13600K osiąga 1.387 punktów w przypadku pojedynczego rdzenia i 24.420 40 w przypadku wielordzeniowości. To o 12600% szybciej w przypadku wielordzeniowego procesora w porównaniu do 26K, ale wynik dla pojedynczego rdzenia okazał się tutaj kwaśny, ponieważ w rzeczywistości jest on o XNUMX% wolniejszy w przypadku układu Raptor Lake.

Recenzja: Wiele zastrzeżeń, ale nadal obiecujących dla Intela

Najwyraźniej coś podejrzanego dzieje się z tym pierwszym wynikiem Cinebench, ponieważ procesor nowej generacji, który jest o 26% wolniejszy niż chip, który zastępuje, jest oczywiście niepoprawny. To przypomina nam, że przed wprowadzeniem na rynek benchmarkingu krzemu, zwłaszcza w scenariuszu, w którym chip inżynieryjny został utwardzony tak, aby odpowiadał założonej częstotliwości próbki kwalifikującej, jest prawdziwym polem minowym wyzwań.

Aún así, los otros resultados proporcionados aquí caen más o menos donde esperábamos. Ver un aumento del 40 % en multinúcleo es muy impresionante, y se alinea exactamente con otra filtración en la que el buque insignia Core i9-13900K también logró ese mismo salto generacional del 40 %, lo que agrega un poco más de peso a la evidencia presentada aquí.

To dobry znak, aby zobaczyć tak przewidywany wzrost wydajności dla średniej klasy procesora Raptor Lake, a z pewnością możemy oczekiwać lepszej wydajności wielordzeniowej od chipów 13. generacji, biorąc pod uwagę, że Intel faktycznie ma zwiększyć całkowitą liczbę rdzeni poprzez podwojenie o około wydajne rdzenie w 13600K (i 13900K).

Jednak te wczesne przecieki wskazują również, że zużycie energii gwałtownie wzrasta w przypadku Raptor Lake, a Enthusiastic Citizen teoretyzuje, że 13600K może działać z TDP 160W (nie ma wielkiej różnicy w porównaniu z 150W 12600K, ale i tak jest to mały krok).

Jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy do zobaczenia w tej chwili jest nagły wzrost wycieków wokół przykładowych procesorów Raptor Lake, często postrzegany jako wprowadzenie nowej generacji krzemu. Plotka głosi, że chipy Intel 13. generacji pojawią się na początku października, teoretycznie po premierze pod koniec września, a stały strumień wycieków z jeziora Raptor, który ma miejsce teraz, sugeruje, że nadejdzie odpowiedni czas.

Główne pytanie brzmi zatem, czy AMD będzie w stanie pokonać Intela dzięki premierze Ryzen 7000 wcześniej – w tej chwili wydaje się, że plotka głosi, że obie linie procesorów nowej generacji mają zadebiutować mniej więcej w tym samym czasie, we wrześniu. AMD podejmie duży peeling jako dodatek do zakresu średniego zasięgu, jeśli wyniki filtrowania będą opłacalne, ponieważ Team Red nie przecieka lujo de llegar tarde con Zen 4.

Dzisiejsze najlepsze oferty procesorów

Udostępnij to