Intel odniósł wielkie zwycięstwo w trwającej dekadę batalii sądowej o rywalizację z AMD

Intel odniósł wielkie zwycięstwo w trwającej dekadę batalii sądowej o rywalizację z AMD

Intel wygrał odwołanie od grzywny w wysokości 1200 miliarda dolarów nałożonej dwanaście lat temu w dochodzeniu antymonopolowym UE.

Wstępne twierdzenie Komisji Europejskiej (KE) było takie, że Intel zablokował rynek procesorów rywala AMD, udzielając rabatów niektórym ze swoich największych klientów, w tym Dellowi, HP i Lenovo.

Jednak wysoka grzywna (warta 4% obrotów firmy Intel w 2008 roku) została uchylona po ponownym rozpatrzeniu sprawy przez sędziów Sądu UE, drugiego najwyższego organu sądowego w Europie.

Uchylona grzywna firmy Intel

Kampania Intela mająca na celu odwołanie się od pierwotnej decyzji trwa od ponad dekady. W 2014 roku Sąd UE ogłosił, że utrzyma wyrok w mocy, ale Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał później ponowne zbadanie sprawy.

Jak poinformował Reuters, wyniki tego przeglądu pojawiły się na początku tego tygodnia i skrytykowały dochodzenie regulatora, które zostało opisane jako pozbawione wystarczającej głębi.

„Analiza Komisji jest niekompletna i nie ustala w wymagany prawnie sposób, że przedmiotowe rabaty mogą mieć lub mogą mieć skutki antykonkurencyjne” – napisali sędziowie.

Oczekuje się, że decyzja utrudni życie organom regulacyjnym w przyszłości, ustanawiając wyższą poprzeczkę dla testu praktyk antykonkurencyjnych, który będzie przeprowadzany przez firmy takie jak Google i Apple, które toczą własne bitwy antymonopolowe w UE.

Ze swojej strony KE twierdzi, że rozważenie wyników przeglądu przed podjęciem dalszych działań zajmie trochę czasu. Od ostatniego zdania można się jeszcze odwołać do Trybunału Sprawiedliwości.

TechRadar Pro poprosił Intela o komentarz do nowej decyzji, ale nie otrzymał natychmiastowej odpowiedzi.

przez Reuters