Gigant komputerowy IBM (otwiera się w nowej zakładce) potwierdził, że oficjalnie „zmniejszy” swój rosyjski biznes w obliczu trwającej wojny na Ukrainie.

Firma zawiesiła działalność gospodarczą w Rosji w marcu 2022 roku, kilka dni po rozpoczęciu wojny, ale teraz zacznie zwalniać pracowników w tym kraju.

Wiadomość została ujawniona w oficjalnej notatce firmy (otwiera się w nowej karcie) udostępnionej globalnym pracownikom IBM, napisanej przez jej prezesa i dyrektora generalnego, Arvinda Krishnę, potwierdzającą „separację” jej rosyjskiego personelu.

Rosyjski „relaks”

Nie jest jasne, ilu pracowników IBM ma w Rosji, ale firma wcześniej ujawniła, że ​​kraj ten odpowiadał za zaledwie 0,5% jej całkowitych przychodów w zeszłym roku.

Po zawieszeniu IBM kontynuował płacenie swoim pracownikom w Rosji. Jednak międzynarodowe i amerykańskie sankcje wobec rosyjskich banków utrudniły firmie płacenie pracownikom w tym kraju.

Kraje zachodnie nałożyły na Rosję surowe sankcje, wyłączając banki tego kraju z sieci płatności SWIFT, a także z usług takich jak Apple Pay czy Google Pay.

„Od miesięcy skupialiśmy się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom IBM i ich rodzinom w dotkniętych obszarach” – napisał Krishna.

„Zdecydowaliśmy się zawiesić działalność, abyśmy mogli ocenić długoterminowe opcje, a jednocześnie nadal płacić i wspierać naszych pracowników w Rosji. Ponieważ skutki wojny wciąż się nasilają i rośnie niepewność co do jej długoterminowych konsekwencji, podjęliśmy teraz decyzję o przeprowadzeniu uporządkowanej likwidacji biznesu IBM w Rosji”.

„Uważamy tę decyzję za słuszną i konieczną, a także naturalny kolejny krok po zawieszeniu naszej działalności”.

„Nasi koledzy w Rosji, nie z własnej winy, znosili miesiące stresu i niepewności. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna wiadomość i chcę zapewnić, że IBM będzie nadal wspierać Państwa i podejmie wszelkie rozsądne kroki, aby wesprzeć i zapewnić jak najbardziej uporządkowaną zmianę.

IBM jest ostatnim z długiej linii firm technologicznych, które ogłosiły wycofanie się z Rosji po rozpoczęciu wojny z Ukrainą, podążając za Facebookiem, Twitterem, Microsoftem i wieloma innymi.

Udostępnij to