Do iPadów z ekranami OLED jeszcze daleko, ale przyniesie to spory postęp

Do iPadów z ekranami OLED jeszcze daleko, ale przyniesie to spory postęp

Od dłuższego czasu słyszymy o iPadzie z ekranem OLED, a plotki będą trwały przez jakiś czas, a nowy raport sugeruje, że nie zobaczymy iPada OLED co najmniej do 2024 roku.

Chociaż nie jest to pierwszy raz, kiedy słyszymy o tym w tym roku, jego uporczywość wśród plotek i przecieków uwiarygadnia dokładne ramy czasowe. Mimo to wydaje się, że poczyniono postępy, ponieważ według ETNews (otwiera się w nowej zakładce), które jest najnowszym źródłem informującym, że iPad OLED pojawi się w 2024 roku, Apple rozpoczął produkcję ostatecznych prototypów tych urządzeń.

Jeśli to prawda, istnieje szansa, że ​​Apple może wprowadzić na rynek iPada OLED przed 2024 rokiem, jednak firma podda niezapowiedziane urządzenie bardziej rygorystycznym testom ekranowym niż zwykle; zapewnienie, że technologia wyświetlania spełnia rygorystyczne standardy jakości.

ETNews twierdzi również, że Apple używa procesu suchego trawienia na tych panelach OLED, aby były tak cienkie i lekkie, jak to możliwe, co z kolei powinno sprawić, że iPad będzie lżejszy niż obecne modele.

Jeśli martwisz się, że cienki ekran będzie delikatny, nie martw się, Apple najwyraźniej również to wziął pod uwagę; z firmą opracowującą „specjalne powłoki” zwiększające trwałość ekranu.

Są to dwie aktualizacje, które mogliśmy zobaczyć na iPadzie OLED, a kolejna ma poprawić jakość obrazu.

iPad Pro 12.9 z 2021 r. na stole z włączonym ekranem

iPad Pro 12.9 (2021) ma oszałamiający wyświetlacz mini-LED (Źródło zdjęcia: TechRadar)

Analiza: dlaczego przejść na OLED?

Zdolność do cieńszego ekranu i lżejszego urządzenia nie jest główną zaletą OLED, ale jest to poprawa jakości obrazu.

ETNews wspomina, że ​​ulepszanie obrazu jest jednym z obszarów zainteresowania Apple, ale nie wchodzi w szczegóły. Na szczęście na rynku dostępnych jest już wiele urządzeń OLED, w tym linia iPhone'a 13, co daje nam wyobrażenie o rodzajach ulepszeń, jakie oferuje iPad OLED w stosunku do istniejących modeli.

Należą do nich lepszy współczynnik kontrastu, lepsze kąty widzenia, a w połączeniu z ciemnymi tapetami i motywami, mniejsze zużycie baterii; ponieważ piksele są podświetlane pojedynczo (zamiast polegać na dedykowanym podświetleniu, jak w przypadku technologii LCD).

Na papierze zastosowanie technologii LCD ma pewne zalety w porównaniu z OLED, takie jak lepsza ogólna jasność; jednak w praktyce wiele z najjaśniejszych ekranów smartfonów wykorzystuje technologię OLED.

Najbardziej godnym uwagi wyjątkiem w przestrzeni mobilnej jest teraz panel oparty na mini-LED używany przez iPada Pro 12.9 (2021), który oferuje podobne korzyści do OLED, ale bez jego wad.

Oznacza to, że Apple może nadal używać ekranów mini-LED w swoich najlepszych iPadach, podczas gdy modele, które obecnie opierają się na panelach LCD IPS, otrzymają aktualizację OLED.

Via MacRumors (otwiera się w nowej karcie)