Jako jeden z wielu nowych formatów treści dostępnych w nowoczesnych telewizorach, Hybrid Log Gamma (lub „HLG”) może być obsługiwany przez Twój telewizor i nawet o tym nie wiesz.. Ale czym jest HLG i dlaczego powinno Cię to obchodzić?

Odpowiedź kryje się w HDR (High Dynamic Range): format wideo, który poprawia jasność, ostrość i gamę kolorów obrazu poza SDR (Standard Dynamic Range).

  • Co to jest telewizja HDR? Dowiedz się więcej z naszego pełnego przewodnika po formatach telewizyjnych TV

HDR występuje już w kilku różnych formach, od oryginalnego standardu HDR10 do bardziej ekskluzywnego Dolby Vision, do zaawansowanego HDR wciąż wyłaniającego się z Technicolor i, dla nadawców, do Hybrid Log Gamma.

Aby pomóc Ci zrozumieć ten wspaniały nowy świat kolorów i przejrzystości, przygotowaliśmy przegląd nowego formatu HDR Hybrid Log Gamma i wszystkiego, co odróżnia go od standardów konkurencji.

Spis treści

Czym więc jest Hybrid Log Gamma?

Hybrid Log Gamma (lub HLG) to format HDR opracowany przez brytyjską BBC we współpracy z NHK, japońskim nadawcą krajowym.

Problem z tradycyjnymi nadawcami polega na tym, że wielu ich widzów wciąż ma stare telewizory SDR, które nie mogą wyświetlać coraz bardziej popularnego standardu HDR. SDR jest również znacznie tańszy w filmowaniu, a BBC naturalnie niechętnie rezygnuje z dochodowego formatu, w którym wciąż liczą się dziesiątki tysięcy widzów.

Format HLG pokonuje tę przeszkodę, kodując strumienie SDR i HDR w tym samym sygnale nadawczym. Jest to znacznie bardziej wydajny proces dla nadawców, którzy nie muszą zapewniać dwukrotnie większej przepustowości, aby nadawać swoje programy w całym kraju w dwóch oddzielnych formatach.

Gdy dotrze do domowego telewizora, sygnał HLG będzie wyświetlany w formacie HDR, jeśli telewizor obsługuje format HLG HDR.. W przeciwnym razie jest wyświetlany w klasycznym SDR, ze staranną aktualizacją, aby zbliżyć go do swojego odpowiednika HDR.

Dziennik hybrydowy gamma

Format transmisji HLG różni się nieco od trybu zdjęć HLG, w którym wyświetlane są zdjęcia HDR z aparatów Panasonic Lumix.i jest dostępna tylko w telewizorach OLED z rodziny telewizorów Panasonic 2019.

Jak działa Hybrid Log Gamma?

Hybrid Log Gamma wykorzystuje coś, co nazywa się „funkcją transferu optyczno-optycznego”, która jest procesem używanym do konwersji sygnału telewizyjnego na światło, które pojawia się na ekranie telewizora. Zarówno SDR, jak i HDR są konwertowane na dwa rodzaje kodowania światła, które można następnie oddzielnie dekompresować w zależności od kompatybilności telewizora.

Hybryda w Hybrid Log Gamma odnosi się do tego podwójnego kodowania SDR i HDR. „Gamma” odnosi się do danych obrazu przy słabym oświetleniu zakodowanych w sygnale, podczas gdy „log” jest skrótem od „krzywej logarytmicznej”, która transmituje w szerszym zakresie jasności HDR.

A dlaczego ktoś potrzebuje Hybrid Log Gamma?

Chociaż posiadanie jednego dominującego formatu z pewnością byłoby prostsze, dla użytkowników, którzy chcą po prostu kontynuować oglądanie telewizji, konkurencja niewątpliwie podnosi standard jakości obrazu, jakiej oczekujemy od naszych ekranów telewizyjnych.

HLG to tylko jeden z wielu dostępnych formatów HDR, z których wszystkie robią różne rzeczy i nadają się do różnych celów.

HDR10 jest najczęstszym z nich i to jest ogólnie to, co ludzie mają na myśli, gdy mówią „HDR” (każdy telewizor HDR będzie z nim wbudowany). Podobnie jak HLG, jest to format open source, co oznacza, że ​​każdy może z niego korzystać, i oferuje szerszą paletę kolorów niż SDR, z 10-bitową głębią kolorów i szczytową jasnością 4000 nitów.

Dolby Vision to uznana alternatywa, która może osiągnąć do 10,000 12 nitów jasności i 10-bitowej głębi kolorów i ogólnie zapewnia lepszy obraz. Jednak korzystanie z niego wymaga opłat od dostawców treści, więc jest znacznie mniej wszechobecne, ponieważ już stoi w obliczu konkurencji ze zaktualizowanego standardu HDRXNUMX+ z równoważnymi dzwonkami i gwizdkami.

Zarówno Dolby Vision, jak i HDR10+ wykorzystują rodzaj „dynamicznych metadanych” w czasie rzeczywistym, optymalizując jasność i kontrast na podstawie obrazów wyświetlanych na ekranie w każdym ujęciu. HLG jest specjalnie zaprojektowany, aby ułatwić transmisję, co oznacza, że ​​rezygnujesz z metadanych, które mogą zostać utracone lub niezsynchronizowane podczas transmisji na żywo.

Rekord hybrydowy gamma.

Na czym więc mogę oglądać treści HLG?

Jak w przypadku każdego nowego formatu, HLG będzie tak silne, jak gracze, którzy go obsługują. Jest to zasadniczo własny format HDR. Dlatego telewizor HDR będzie musiał mieć możliwość rozpoznawania i odczytywania formatu.

Wszystkie najnowsze telewizory HDR firmy LG, Sony lub Samsung, wyprodukowane w 2016 r. lub później, uwzględniliśmy obsługę HLG w aktualizacjach oprogramowania. Panasonic wspierał również ten format w wielu swoich pakietach premium HDR.

Wsparcie jest rozproszone gdzie indziej, w tym dziwne projektory Sony i JVC, ale nie jest tak rozpowszechnione jak HDR10 i musisz upewnić się, że jest obsługiwane przez konkretną markę telewizora lub inną.

Jaki jest następny krok dla Hybrid Log Gamma?

BBC rozpoczęło testowanie technologii w 2017 roku. i, po silnym sprzeciwie opinii publicznej, wdrożył go we flagowych programach, takich jak Blue Planet II, a także w ważnych wydarzeniach sportowych, takich jak tegoroczne Mistrzostwa Świata FIFA.

Jeden z artykułów na blogu BBC na temat HLG mówi: „Komentarze publiczne dotyczące zeszłorocznego procesu były fantastyczne i przekroczyły nasze oczekiwania. Nawet przy tych zaledwie czterech minutach treści z radością dowiedzieliśmy się, że istnieje prawdziwy apetyt na obrazy lepszej jakości i nie tylko”.

HLG jest kompatybilny z BBC iPlayer, oczywiście, a także na YouTube, Freeview Play i DirecTV. Hybrid Log Gamma bez wątpienia zacznie pojawiać się na większej liczbie telewizorów, platformach treści i tym podobnych, chociaż na wysoce konkurencyjnym rynku nigdy nie wiadomo, co przetrwa, a co spadnie.

Udostępnij to