Nowy kod będzie chronił ofiary oszustw płatniczych

Według startupu SEON zajmującego się cyberbezpieczeństwem dzisiejszy dzień może być najbardziej oszukańczym dniem w roku.

Tuż po Czarnym Piątku, Cyberponiedziałek to dzień, w którym sprzedawcy detaliczni zachęcają konsumentów do robienia zakupów online, a nie w sklepach stacjonarnych. Od samego początku Cyber ​​​​poniedziałek stał się dla branży detalicznej równie ważny jak jego poprzednik, a cyberprzestępcy również chcą go wykorzystać, a może nawet bardziej.

Próby oszustwa w Cyber ​​​​poniedziałek znacznie przewyższają próby oszustwa w „normalny” poniedziałek, ale w tym roku możemy pobić rekord. W swoim najnowszym raporcie SEON przewidział 100% wzrost prób oszustwa w Cyber ​​​​poniedziałek, co czyni go znacznie większym zagrożeniem niż Czarny piątek, w którym firma prognozuje wzrost o 57%.

Programy botów i fałszywe profile

Firma opiera te twierdzenia na danych zastrzeżonych. Najwyraźniej przetworzył o 26% więcej transakcji w Czarny piątek w porównaniu do „normalnego” piątku i odnotował 57% wzrost malejących opłat transakcyjnych.

Z kolei w Cyberponiedziałek przetworzył około 19,5% więcej transakcji niż w „normalny” poniedziałek, ale odnotował 100,3% wzrost spadających stawek transakcji. Według SEON programy botów i fałszywe profile to najpopularniejsza broń w arsenale każdego cyberprzestępcy w okresie świątecznym.

Oprócz zastrzeżonych danych SEON opiera te założenia również na „rosnącej presji ekonomicznej”, która powoduje, że coraz więcej osób zwraca się do oszustw internetowych.

Cyberprzestępcy zawsze próbują wykorzystać ważne wydarzenia i ukraść dane tożsamości (otwiera w nowej karcie), informacje o płatnościach, a ostatecznie pieniądze. Igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata i pandemia Covid-19 to tylko kilka przykładów globalnych wydarzeń, z których korzystają oszuści.

Najczęściej tworzą fałszywe strony docelowe i wysyłają e-maile phishingowe związane z tymi wydarzeniami. Przedstawiałyby one swoim ofiarom fałszywe formularze logowania w celu wydobycia poufnych danych lub nakłonienia ich do pobrania złośliwego oprogramowania.

Jak zwykle zaleca się użytkownikom, aby byli bardzo ostrożni podczas otrzymywania wiadomości e-mail, zwłaszcza tych zawierających hiperłącza lub załączniki.

Udostępnij to