Może trudno w to uwierzyć, ale konsole nowej generacji w końcu są tutaj.

PS5 w końcu trafia na półki w USA. Przynosząc ze sobą zupełnie nowy poziom doskonałości w grach, częściowo dzięki możliwościom portu i Konsola kabel HDMI 2.1. (Dowiedz się, gdzie kupić PS5 lub przeczytaj naszą recenzję PS5 tutaj.)

Jeśli przygotowujesz się do nadchodzących wydań konsolowych, bez wątpienia zbadałeś najlepsze telewizory i najlepsze możliwości HDMI konsoli aby w pełni wykorzystać nowe systemy.

PS5 będzie mógł odtwarzać w 8K przy 60 klatkach na sekundę i obsługiwać gry w 4K przy 60 lub 120 klatkach na sekundę. Być może jednak słyszałeś, że nie będziesz w stanie grać w gry w rozdzielczości 1440p na podstawie ostatniego raportu.

PlayStation 5 korzysta z połączenia HDMI 2.1, który umożliwia obsługę konsol nowej generacji wyższa liczba klatek na sekundę do 120 klatek na sekundę (fps), który jest znacznie wyższy niż typowe szybkości 60 i 30 klatek na sekundę obserwowane na sprzęcie obecnej generacji. .

HDMI 2.1 pozwala nie tylko na lepszą liczbę klatek na sekundę, ale oznacza to również, że możesz przesyłaj obrazy 4K i 8K z konsoli do telewizora (jeśli obsługuje te rezolucje). Jedynym zastrzeżeniem jest to, że Rozgrywka w 8K będzie ograniczona do 60 klatek na sekundę.

Zauważyłeś też, że niektóre gry na PS5, takie jak Demon's Souls, oferują różne tryby, aby uzyskać wyższą wierność grafiki lub lepszą liczbę klatek na sekundę. Biorąc pod uwagę możliwości ps5, oznacza to, że możesz grać w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę lub HD przy 120 klatkach na sekundę, chociaż dokładne ustawienia różnią się w zależności od gry.

Dzięki złączom HDMI w nowym PS5 jest wiele do rozwikłania, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby uporządkować szczegóły i wyjaśnić, co naprawdę musisz wiedzieć.

Porty i kable PS5: Co znajduje się w pudełku?

Od razu po wyjęciu z pudełka, Sony PlayStation 5 jest wyposażony w port HDMI 2.1 z tyłu konsoli i odpowiedni kabel.

Teraz ważne jest, aby pamiętać, że będziesz ograniczony możliwościami swojego telewizora. Jeśli na przykład Twój telewizor nie obsługuje rozdzielczości 4K, nie będziesz mógł grać w gry na PS5 w rozdzielczości 4K z żadną liczbą klatek na sekundę, prawdopodobnie zadowolisz się HD. Będziesz także potrzebował telewizora 8K do gier 8K, ale tak naprawdę nie widać żadnej gry na 5K na PS8, więc to problem na inny dzień.

Kable HDMI 2.1 nadal działają w portach HDMI 2.0, dzięki czemu będziesz mógł podłączyć PS5 do normalnego portu HDMI i uzyskać obraz na ekranie, ale nie przy maksymalnych możliwościach.

Ponieważ PS5 nie obsługuje 1440pPonieważ rozdzielczość wielu monitorów i projektorów do gier, wydaje się prawdopodobne, że grafika będzie domyślnie ustawiona na 1080p, co oznacza, że ​​PS5 nie skorzysta zbytnio z monitora lub monitora o rozdzielczości 1440p.

HDMI 2.1 vs HDMI 2.0

W kilku słowach różne standardy HDMI obsługują transmisję różnych ilości danych na sekundę, co oznacza, że ​​jakość dźwięku i obrazu różni się między nimi.

Różnica między HDMI 2.0 a 2.1 jest dość zauważalna.. Gra na PS5 działająca w 4K przy 60 klatkach na sekundę (lub 120 klatkach na sekundę) będzie wyglądać i grać cudownie w porównaniu do 4K przy 30 klatkach na sekundę.

Jeśli grasz w niektóre gry na telewizorze z portem HDMI 2.0, przekonasz się, że możesz zwiększyć liczbę klatek na sekundę, obniżając rozdzielczość, na przykład HD przy 120 Hz vs. 4K przy 60 fps. Różni się to jednak w zależności od gry.

HDMI 2.1 usuwa tę barierę, co oznacza, że ​​możesz grać w jakości Ultra HD. zachowując płynną liczbę klatek na sekundę w swoich grach.

Obraz 1 z 5

Marvel's Spider-Man: Miles Morales PS5

(Zdjęcie: Sony)

Gry PS5 - Spider-Man: Miles Morales

Obraz 2 z 5

Spider-Man: Niewidziany Miles Morales

(Zdjęcie: Sony)

Gry PS5 - Spider-Man: Miles Morales

Obraz 3 z 5

Spider-Man: Walka Milesa Moralesa

(Zdjęcie: Sony)

Gry PS5 - Spider-Man: Miles Morales

Obraz 4 z 5

Dusze Demona na PS5

(Zdjęcie: PlayStation / BluePoint)

Gry PS5: Demon's Souls

Obraz 5 z 5

Tryb zdjęć i tworzenie postaci

(Zdjęcie: BluePoint Games)

Gry PS5: Demon's Souls

Obsługa HDMI PS5

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kabel i port HDMI PS5 jest zgodny ze standardem HDMI 2.1, co oznacza, że ​​kabel może przesyłać dane znacznie szybciej niż zwykły port HDMI.

Wchodząc w szczegóły tutaj, technicznie oznacza to, że HDMI 2.1 PS5 ma przepustowość 48 Gb/s, czyli prawie trzy razy więcej niż 2.0b.

To właśnie pozwala na obsługę wideo 8K przy 60 fps i 4K przy 60-120 fps (w zależności od gry, w którą grasz).

Weźmy coś podobnego Przykład do Spider-Mana: Miles Morales na PS5. Deweloper Insomniac ogłosił, że gra będzie mógł działać na konsolach PS5 w 4K/60fps, jeśli telewizor ma port HDMI 2.1.

Jeśli na przykład grasz gra na PS5 na telewizorze 4K z portem HDMI 2.0b, który jest ograniczony do przepustowości 18 Gb/s, nadal będzie można oglądać grę w rozdzielczości 4K, ale będzie działać z maksymalną wydajnością 30 klatek na sekundę.

Mówiąc najprościej, PS5 podłączony do telewizora z portem HDMI 2.1 powinien teoretycznie dawać najlepsze wyniki bez konieczności poświęcania szybkości klatek lub jakości grafiki. Ale tylko dlatego, że konsola może włączyć 4K przy 60 klatkach na sekundę, nie oznacza to, że twój telewizor może.

Telewizja 4K

LG CX OLED (2020) jest wyposażony w cztery porty HDMI 2.1 (zdjęcie: LG)

Obsługa HDMI w telewizorach

Jeśli nie używasz CRT z późnych lat 90-tych, Twój telewizor prawdopodobnie ma port HDMI.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na, Chociaż nowsze konsole używają HDMI 2.1 jako połączenia, nie oznacza to, że Twój telewizor musi również obsługiwać HDMI 2.1.

Tylko Nowe i nowoczesne telewizory i monitory są zgodne ze standardem HDMI 2.1Są drogie i dość rzadkie do znalezienia. Każdy telewizor 8K będzie dostarczany z nowym standardem HDMI, podczas gdy ta obsługa różni się w zależności od telewizora 4K. Wszystkie telewizory Samsung QLED w 2020 roku są wyposażone w jeden port HDMI 2.1, a nowsze telewizory LG OLED są wyposażone w cztery porty HDMI 2.1.

Telewizory i monitory Full HD, w zależności od częstotliwości odświeżania, będą mogły grać w 60 lub 120 fps.

Dobrym przykładem do wykorzystania tutaj jest różnica między Monster Hunter: World na PS4 i PS5. W tej grze wydajność nie ma nic wspólnego z kablem HDMI, ale z częstotliwością odświeżania telewizora.

Korzystanie z telewizora Full HDDzięki częstotliwości odświeżania 60 Hz możesz grać w Monster Hunter World w płynnych, stałych 60 klatkach na sekundę na PS5 dzięki wstecznej kompatybilności konsoli.

Jeśli grałeś na tym samym telewizorze, używając PS4 lub Pro obecnej generacji, nie uzyskasz 60 klatek na sekundę, ponieważ konsola nie jest wystarczająco mocna, aby to zrobić. W takim przypadku port i kabel HDMI nie będą miały znaczenia.

Zwykle nowoczesne telewizory i monitory pracujące w rozdzielczości Full HD (1080p) wyposażone są w port HDMI 2.0, co oznacza, że ​​nie będziesz miał problemu z graniem w gry PS5 w wyjątkowej jakości i osiągnięciem 60 lub 120 ips, jeśli Twój telewizor na to pozwala.

Następnie cokolwiek wolisz: wyższa liczba klatek na sekundę lub lepsze obrazy. Do tego to wszystko się sprowadza.

Jeśli jednak chcesz jak najlepiej wykorzystać swoją nową, błyszczącą konsolę nowej generacji, zechcesz mieć telewizor, który obsługuje również połączenie HDMI 2.1 dzięki czemu możesz cieszyć się rozgrywką 4K przy 60 lub 120 klatkach na sekundę.

Najlepsze obecnie oferty na PlayStation 5

TOP. jeden
Konsola PlayStation 5
Konsola PlayStation 5
Klienci Amazon Prime będą mieli priorytetowy dostęp do PlayStation 5
854,99 EUR
Udostępnij to