Wszyscy czekaliśmy od jakiegoś czasu, aż karty graficzne trafią w nasze ręce i chociaż może to być kuszące, cokolwiek zrobisz, oprzyj się pokusie zakupu taniej karty graficznej już teraz w witrynie odsprzedaży, nawet jeśli twierdzi, że jest Nowy.

Według Wccftech, wraz z niedawnym pęknięciem bańki kryptograficznej, lawina najlepszych kart graficznych na rynku trafia na główne witryny odsprzedaży, a nawet na aukcje na żywo (otwiera się w nowej karcie). Skrupulatni sprzedawcy, jeśli chodzi o sprzedawców, przynajmniej mówią, że te karty są używane. Wielu jednak będzie twierdzić, że są nowe i może nawet zapakować je jako nowe.

W każdym razie zdecydowanie powinieneś trzymać się z daleka od tych kart, nawet jeśli wydają się tanie. Bez względu na cenę, nie warto. Dlatego.

Te karty są teraz spalonymi śmieciami.

Wiele z tych kart graficznych haszuje niemal bez przerwy od miesięcy, a nawet lat. Zostały „zwinięte ciasno i przechowywane w stanie wilgotnym (otwiera się w nowej zakładce)” i znaczna część ich okresu przydatności do spożycia została zużyta.

Karty graficzne nie są zaprojektowane do działania z szybkością, z jaką te karty działały iw tych warunkach. W wielu przypadkach znajduje się w zakurzonym, otwartym magazynie obok dziesiątek innych podobnie wypalonych kart graficznych, z których wszystkie generują ciepło i wypalają tranzystory krzemowe własne i sąsiadów, plastikowe płytki PCB i luty.

Zanim zdobędziesz tę kartę, nie wiadomo, jak długo możesz sobie z nią radzić ani jak długo kopałeś krypto. Nie porównalibyśmy tego nawet z używaną kartą graficzną kupioną od znajomego gracza, który z powodzeniem zmodernizował swój sprzęt i chce odzyskać część kosztów. To legalny zakup, zwłaszcza jeśli twój znajomy tylko na nim gra. Do diabła, nawet jeśli kopali na nim krypto, to nic w porównaniu z tym, co dzieje się w niektórych z tych operacji kryptograficznych na dużą skalę.

Czy ta nowa karta przetrwa jeszcze sześć miesięcy? Rok? Kto wie, ale do tego czasu będzie dostępna nowa Nvidia RTX 4090 oraz inne karty graficzne Nvidia Lovelace i AMD RDNA 3, więc ceny kart graficznych Ampere i RDNA 2 powinny spaść. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli nauczymy górników kryptowalut, że nie będzie „odzyskiwania” ich inwestycji, gdy pęknie kolejna bańka.

Nie pozwól im uciec, spraw, aby kryptokopacze zjadali koszty

(Źródło zdjęcia: Yevhen Vitte/Shutterstock)

Górnicy kryptowalut kupili nieprzyzwoitą liczbę kart graficznych w ciągu ostatnich dwóch lat, a niektóre szacunki mówią, że kupili nawet 15 miliardów euro w samych GPU.

Umrzyli życie graczom, gdy próbowali kupić najnowsze karty graficzne, a co gorsza, całkowicie zniszczyli przy tym środowisko. Jedyne sprawdzone przypadki użycia kopania kryptowalut to handel przestępczy i przyspieszająca katastrofa klimatyczna. W żaden sposób, kształt lub forma, to zachowanie nie powinno być nagradzane.

Jest bardzo prawdopodobne, że górnicy kryptowalut, zwłaszcza ci, którzy skoczyli w połowie lub później w bańce, nadal znajdują się w fazie „odbudowy”. Najprawdopodobniej nie stworzyli wystarczającej liczby kryptowalut, aby uzasadnić zakup wszystkich kart graficznych po zawyżonych cenach, i prawdopodobnie desperacko starają się przynajmniej odzyskać swoje inwestycje.

Tutaj wszyscy wchodzimy. Odmówili nam kart graficznych i rozsyłali między sobą memy trolli na swoich obskurnych kanałach Discorda kosztem graczy. Cóż, odwracanie się to uczciwa gra. Ponieważ wpadają w panikę na myśl, że mają tysiące dolarów na minusie na swoich „inwestycjach”, kolej na graczy, aby to wytrzeć. Nakarm ich tymi wszystkimi kosztami, patrząc na swoje dwa lub trzy RTX 3090 Ti, które kupili za 3,000 euro każdy i nikt nie kupi za żadną cenę.

Naucz ich, aby zostawiali nasze karty graficzne w spokoju w jedyny możliwy sposób, co sprawi, że następnym razem gra w krypto będzie tak bolesna finansowo, jak to tylko możliwe. Być może więc następna generacja kart graficznych nie jest tak straconą generacją jak ta.

Udostępnij to