Karta graficzna Nvidia RTX 4090 jest niepokojąco dobra w łamaniu

Według nowych testów, RTX 4090 firmy Nvidia może znacznie kontrolować zużycie energii, zapewniając jednocześnie większość wydajności, którą uzyskujesz na poziomach domyślnych.

Firma Quasarzone(Otwiera się w nowej karcie) przeprowadziła testy (zgodnie z raportem Hardware Times(Otwiera się w nowej karcie)), aby określić liczbę klatek na sekundę zarządzanych przez RTX 4090 w wybranych pięciu grach w rozdzielczości 4K (maksymalne szczegóły) na twoim wyjściu. konfiguracjach po wyjęciu z pudełka i zużyciu energii na poziomie 347 W, zanim porównamy to z tym, co osiągnęła karta graficzna z ręcznie regulowanym limitem mocy w krokach.

Ograniczenie zużycia energii do 326 W (ustawienie limitu mocy 80%) utrzymało liczbę klatek na sekundę na poziomie 99,1% od wartości domyślnej, a niższe na poziomie 305 W (70%), utrzymało 97,8% poziomu wydajności. Szczerze mówiąc, większość ludzi nie zauważy, że to tylko 2% różnicy.

Najważniejsze jest to, że jeśli masz RTX 4090, bardzo łatwo jest dostosować limit mocy i obniżyć go do poziomu 300 W bez zauważalnej różnicy w ogólnej liczbie klatek na sekundę (klatek na sekundę).

Nawet przy 60-procentowym poziomie limitu mocy, który zużywa 268 W, liczba klatek na sekundę wynosiła 93,9 procent, co wciąż nie jest zbyt odległe od tempa.

Pamiętając, że dotyczy to testowanych gier w 4K, a jeśli zastanawiasz się, co to było, Quasarzone wykorzystał następujące tytuły: Cyberpunk 2077, Forza Horizon 5, Lost Ark, PUBG i Spider-Man Remastered.

Analiza: Czy ktoś może pomyśleć o adapterach?

Ci, którzy posiadają RTX 4090 – a jest całkiem sporo zapalonych nabywców, którzy zdecydowali się na ten wysokiej klasy procesor graficzny – bez wątpienia czytają to z zainteresowaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę wszystkie kontrowersje wokół flagowca Nvidii i obudów Lovelace. zasilacze fuzyjne

Jeśli jesteś trochę paranoikiem na punkcie tego całego odcinka i prawdą jest, że według statystyk Nvidii dotyczy to tylko bardzo niewielkiej liczby procesorów graficznych, mimo że jest ich o wiele za dużo, dławienie mocy może być przydatnym rozwiązaniem do rozważenia. Nieznaczne zmniejszenie zużycia energii może pomóc uniknąć niebezpieczeństwa, że ​​coś pójdzie nie tak z adapterem.

Nie tylko to, ale jeśli oznacza to mniejsze zużycie energii przy mniej więcej tej samej wydajności (realistycznie nie będzie zauważalnej różnicy w grach, aby zmniejszyć 2% fps), to dlaczego nie, jeśli masz również oko na rachunki za energię . W końcu trwa kryzys kosztów utrzymania, z niebagatelnymi rachunkami za prąd dla niektórych osób, więc dlaczego nie ograniczyć zużycia energii przez flagowy produkt Lovelace do akceptowalnego minimum? Nawiasem mówiąc, z pewnością pomaga to w łatwiejszym chłodzeniu komputera do gier.

Interesującym punktem, który wynika z tego wszystkiego, jest to, że TGP RTX 4090 ustawione na 450 W z pewnością pozostawia wiele swobody, jeśli weźmie się pod uwagę, że RTX 4090 może w rzeczywistości działać z 300 W, dwiema trzecimi tej kwoty, bez przerwy oferując doskonałe poziomy wydajność. Chociaż porównanie przetaktowanego RTX 4090, a nie jednego z ustawieniami domyślnymi, z flagowym procesorem graficznym o ograniczonej mocy będzie oczywiście nieco inne.

Jednak patrząc na te testy, zastanawiasz się, czy Nvidia nie rozsądnie postąpiłaby nieco bardziej rozluźniając ustawienia domyślne.

Quasarzone omawia również niskie napięcie w RTX 4090, które może zapewnić nawet lepsze wyniki niż ograniczanie mocy, ale jest to znacznie bardziej skomplikowana bestia w obsłudze, a ustawienie limitu mocy jest bardzo prostym zadaniem. . Tak więc dla większości ludzi wygoda wynikająca z możliwości zrobienia tego szybko i łatwo znacznie przewyższa dodatkowe wzmocnienia niskiego napięcia, a różnica również nie jest ogromna, należy zauważyć, że ograniczenie mocy zawsze daje świetne wyniki. .

Najlepsze dzisiejsze oferty na karty graficzne

Udostępnij to