Według nowych patentów GoPro Max 2 może wkrótce zmierzyć się z Insta360

Według nowych patentów GoPro Max 2 może wkrótce zmierzyć się z Insta360

Minęły ponad dwa lata, odkąd oryginalny GoPro Max pojawił się w celu wprowadzenia kamer 360 do głównego nurtu, a niektóre nowe zgłoszenia patentowe sugerują, że GoPro Max 2 może wreszcie być na najlepszej drodze do spełnienia tej początkowej obietnicy.

Nowe wnioski patentowe GoPro (otwiera się w nowej karcie), które zostały opublikowane przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych 30 czerwca, zawierają szczegółowe opisy typów hacków oprogramowania aparatu 360, w tym następcy GoPro Max, który może być zdolny .

Podczas gdy GoPro Max jest nadal jedną z najlepszych kamer 360, jakie można kupić, jej oprogramowanie pozostaje w tyle za Insta360. Ale sedno tych zgłoszeń patentowych polega na tym, że GoPro bada nową sztuczkę programową, która automatycznie przycina materiał filmowy 360° do standardowego płaskiego wideo, w oparciu o opartą na sztucznej inteligencji analizę tego, co dzieje się w scenach.

We zgłoszeniu patentowym stwierdza się, że „odnosi się ono do kadrowania filmów wideo na podstawie kontekstu filmów” oraz że „ustalanie, które części filmu wideo powinny być prezentowane podczas odtwarzania, może być trudne i czasochłonne”. To jest problem, który GoPro najwyraźniej chce rozwiązać, składając wnioski patentowe zawierające kilka różnych przykładów tego, jak może to działać.

(* 2 *)

(Źródło zdjęcia: GoPro/USPTO)

Niektóre aplikacje nie podają numeru GoPro Max 2, jeśli zawierają obraz z tyłu z kamery 360 stopni, podobny do GoPro Max. Zawierają także opisy procesora z „komponentem kontekstu”, który może analizować kontekst sceny i odpowiednio dostosowywać „widoczny obszar” (to, co widzisz podczas odtwarzania wideo) i ostateczną ramkę wideo.

Najwyraźniej analiza ta może obejmować „wykrywanie rozmycia, analizę kolorów, rozpoznawanie twarzy, analizę histogramu, rozpoznawanie obiektów, rozpoznawanie scen” i inne, dając kamerze 360 ​​potencjalnie solidną podstawę do podjęcia decyzji, gdzie chcesz skierować kamerę. Twój ostatni film. .

Widzieliśmy już coś podobnego z funkcją AutoReframe w Insta360, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia automatycznej edycji Twojego wideo 360. Patenty GoPro opisują podobną, aczkolwiek potężniejszą zdolność, która wydaje się być generowana w aparacie, a nie w telefonie. Na przykład patenty opisują funkcję wirtualnego zoomu, która może automatycznie kadrować spacerującą osobę, aby „sprawić, że prezentacja akcji w treści wizualnej będzie ciekawsza i/lub przyjemniejsza”.

Obraz 1 z 3

Zgłoszenia patentowe GoPro zawierają kilka przykładów rodzaju automatycznego przycinania, które może być możliwe zarówno w aparacie, jak i podczas ostatecznej edycji jego następcy GoPro Max (Zdjęcie: GoPro/USPTO)

Obraz 1 z 3

(Źródło zdjęcia: GoPro/USPTO)

Obraz 1 z 3

(Źródło zdjęcia: GoPro/USPTO)

Obraz 1 z 3

Inne przykłady obejmują „automatyczne przesuwanie w celu zapewnienia panoramicznych widoków scen z podróży” oraz funkcję zgodną z vlogami, w której „wzrok użytkownika śledzony w widoku selfie może zostać wykorzystany do określenia, gdzie w treści wizualnej dzieją się interesujące rzeczy”.

We wnioskach patentowych GoPro opisano także przydatną funkcję filmowania wydarzeń, która przypomina system AMLOS firmy Canon, umożliwiając jednoczesne rejestrowanie wielu widoków przemówienia lub prezentacji na podstawie „wykrywania dźwięku i/lub głosu kierunkowego” osoby mówiącej w danym momencie . .

Oczywiście te zgłoszenia patentowe nie są konkretnym dowodem na to, że GoPro pracuje nad tymi koncepcjami lub posiada technologię umożliwiającą ich realizację. Jednak na początku tego roku GoPro oświadczyło w rozmowie telefonicznej o zarobkach, że „do końca 2022 roku planujemy zwiększyć naszą ofertę sprzętową z dwóch obecnych typów produktów, Hero i Max, do czterech oddzielnych kamer”.

Ponieważ Max wciąż ma w planach, wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że jeszcze w tym roku zobaczymy aktualizację tego starzejącego się aparatu 360, a pomysły zawarte w tych patentach mogą być bardzo mile widziane w jego zbliżającej się walce z Insta360.

Analiza: argument za GoPro Max 2 rośnie

Kamera GoPro Max 360 na zielonym tle

Oryginalny GoPro Max (powyżej) nieco wyprzedzał swoje czasy, kiedy został wprowadzony na rynek w 2019 roku. (Zdjęcie: GoPro)

Same zgłoszenia patentowe z pewnością nie są dowodem na to, że produkt jest w fazie rozwoju lub wkrótce zostanie wprowadzony na rynek. Jednak połączenie tych pomysłów i cytatów z GoPro z początku tego roku, że Max jest jednym z „czterech różnych produktów z aparatem”, które planuje zaoferować do końca 2022 r., sugeruje, że GoPro Max 2 (jeśli tak się ostatecznie nazywa) będzie miało wiele sensu jako jedno z ich kolejnych wydawnictw.

GoPro Max skończy trzy lata w październiku tego roku i, podobnie jak Insta360 One X2, posunął teraz swoją pierwotną koncepcję o krok dalej pod względem wszechstronności i łatwości użytkowania. Podczas gdy kamery 360 są nadal stosunkowo niszowe, ich wyjątkowa zdolność, która pozwala przyciąć wideo po jego nakręceniu, staje się coraz bardziej popularna wśród YouTuberów i vlogerów solo.

Oryginalny Max nieco wyprzedzał swoje czasy, kiedy został wprowadzony na rynek w październiku 2019 r., A jego głównym problemem był brak umiejętności zautomatyzowanej edycji i dopracowanie oprogramowania, które widzieliśmy ostatnio na Insta360.

Ale między tymi zgłoszeniami patentowymi a niedawną aktualizacją GoPro aplikacji odtwarzacza na komputery Mac i Windows wydaje się, że scena jest przygotowana dla nowego GoPro Max, miejmy nadzieję, z większym czujnikiem i procesorem GoPro GP2, który w końcu może zapewnić bardziej wyrafinowanego użytkownika. . Łatwe w użyciu doświadczenie 360, które wypróbował nasz pierwszy pionier.