Google ma nowy pomysł na śledzenie nas w sieci

Google ma nowy pomysł na śledzenie nas w sieci

Jeśli jest jedna rzecz, w której Google jest dobry, to śledzenie ludzi w Internecie i wykorzystywanie uzyskanych połączeń do wyświetlania im reklam. W ten sposób firma wygenerowała 65.100 miliarda euro przychodów w samym kwartale 2021 roku, o 41% więcej niż w roku poprzednim.

Jednak utrzymanie tej działalności jest skomplikowane, a rządy na całym świecie, pod presją wielu konkurentów i wrogów Google, zaczynają sceptycznie patrzeć na ciągłą działalność inwigilacyjną w celu wyświetlania nieco bardziej przydatnych reklam.

Pierwsza odpowiedź Google na FLoC (Federated Learning of Cohorts), kontrowersyjny projekt, który miał na celu dalsze zapewnianie reklamodawcom tego samego poziomu informacji, ale anonimowo, a przynajmniej taki był plan. Propozycja była częścią inicjatywy Google Privacy Sandbox.

Motywy Google’a

Nowy pomysł na nową firmę, szczegółowo opisany w poście na blogu i na GitHubie, nosi nazwę Themes.

Zasadniczo plan zakłada pogrupowanie sieci w 300 tematów (rozszerzanie się w miarę wdrażania programu), a gdy użytkownicy uzyskują dostęp do któregokolwiek z tych tematów, ich identyfikator jest z nimi powiązany. To dobry pomysł i może zadziałać.

Oczywiście nadal istnieje wiele pytań dotyczących dokładnego wdrożenia, a niektórzy zwolennicy prywatności nie byli zbyt entuzjastycznie nastawieni. Peter Snyder, który pracuje w przeglądarce Brave dbającej o prywatność, powiedział: „U podstaw leży naleganie Google na udostępnianie informacji o zainteresowaniach i zachowaniach ludzi reklamodawcom, modułom śledzącym i innym osobom w Internecie, które są wrogo nastawione do prywatności”.

Google twierdzi, że te grupy są dość nieszkodliwe (np. podróże czy fitness) i nie będą opierać się na drażliwych, osobistych tematach. Same Tematy są zapisywane na trzy tygodnie, a następnie usuwane.

Czas pokaże, jaka będzie reakcja na te problemy, a Google nie rozpoczęło jeszcze wdrażania tej usługi, dając użytkownikom więcej czasu na zorientowanie się, jak ona działa oraz jakie są zalety i wady.