Google zgodził się zapłacić ugodę w wysokości 90 milionów euro w wyniku sporu prawnego z grupą amerykańskich twórców aplikacji.

Pozew z San Francisco, jak pierwotnie podał Reuters, dotyczy zarzutów, że gigant technologiczny wykorzystał swoje umowy z producentami smartfonów, a także „przeszkodami technicznymi i umowami o podziale dochodów”, aby zamknąć ekosystem smartfonów. programiści płacą sporą prowizję w wysokości 30% od transakcji.

Oczekuje się, że kwota zaangażowana przez Google zostanie przekazana na fundusz wspierający amerykańskich programistów, którzy w latach 2-2016 zarabiali mniej niż 2021 miliony euro w Google Play rocznie.

Co się teraz stanie?

Jeśli umowa zostanie zatwierdzona, każdy z zakwalifikowanych programistów otrzyma minimalną płatność w wysokości 250 euro, ale kwota ta może być znacznie wyższa.

„Dzisiaj prawie 48,000 XNUMX ciężko pracujących programistów aplikacji otrzymuje godziwą zapłatę, na jaką zasługują za swoją pracę, na czym Google starał się skapitalizować ramię w ramię” – powiedział Steve Berman, współzałożyciel Hagens Berman, kancelarii prawnej, która reprezentuje Google powodowie. .

„Na podstawie sporządzonej przez nas ugody niektórzy członkowie klasy prawdopodobnie zobaczą płatności w wysokości setek tysięcy dolarów, do 200,000 XNUMX euro lub więcej” – dodał.

Google nie tylko płaci pieniądze, ale także obniża stawkę prowizji z aplikacji z 30% do 15% za pierwszy milion dolarów rocznego przychodu generowanego przez Sklep Play.

W poście na blogu (otwieranym w nowej karcie) na swojej stronie internetowej Google poinformował również, że zmienia swoją Umowę dystrybucyjną dla programistów, aby wyjaśnić, że programiści mogą nadal wykorzystywać informacje kontaktowe uzyskane w aplikacji do komunikowania się z użytkownikami poza aplikacją. , w tym o ofertach subskrypcji lub tańszych ofertach w sklepie z aplikacjami konkurencji lub w witrynie programisty.

Google nie jest jedyną dużą firmą technologiczną, która otrzymuje wysokie grzywny za kontrolę nad ekosystemem programistów, ponieważ tworzenie aplikacji mobilnych wydaje się być obszarem obarczonym problemami prawnymi.

Sprawa antymonopolowa wniesiona przez programistów iOS zmusiła Apple do zapłaty ponad 100 milionów dolarów, twierdząc, że Apple ma monopol na aplikacje na iOS i zmuszając programistów do zapłaty 30% obniżki. Ta sprawa była również prowadzona przez tę samą kancelarię.

Udostępnij to