Siedem lat po porzuceniu prototypu Google Glass i przejściu na aplikacje tylko dla przedsiębiorstw, wygląda na to, że kalifornijski gigant technologiczny jest wreszcie gotowy, aby jeszcze raz spróbować technologii AR ukierunkowanej na konsumentów.

W oficjalnym poście na blogu (otwiera się w nowej karcie) Google ogłosił, że wkrótce rozpocznie publiczne testy prototypów dla swoich nadchodzących urządzeń Google AR, które skupią się na funkcjach tłumaczenia na żywo i nawigacji.

Plotki, że Google opracowuje nowe okulary AR, krążą już od jakiegoś czasu i cichym machnięciem zostały oficjalnie potwierdzone przez cały czas. Chociaż brakuje w nim emocji, jakich można by oczekiwać po takim ogłoszeniu, jest to sprytny ruch taktyczny dla Google.

Jak przyznał post, testy laboratoryjne mają swoje ograniczenia i aby przenieść ich rozwój na kolejny etap, muszą przenieść te urządzenia do realnego świata. Zamiast nadrabiać zaległości po odkryciu tych okularów od przyszłego miesiąca (sierpień 2022), Google może wyprzedzić krzywą i kontrolować oczekiwania.

W tej notatce dotyczącej sprawdzania oczekiwań nie oczekuj, że zobaczymy zbyt wielu następców Google Glass na wolności, przynajmniej przez jakiś czas.

Pierwsze testy w świecie rzeczywistym będą prowadzone na małą skalę, gdzie tylko kilkudziesięciu pracowników i testerów Google będzie chodzić w okularach. Początkowo będą one również skoncentrowane głównie w amerykańskiej siedzibie Google i wokół niej.

Ponadto, tylko dlatego, że testy zaczynają się nasilać, nie ma gwarancji, że kolejne okulary AR od Google będą gotowe dla konsumentów.

(Kredyt obrazu: Google)

Ze sposobu, w jaki gigant technologiczny opisuje swoje nadchodzące testy, możemy zobaczyć prototypy podobne do projektów testowych gogli VR firmy Meta.

Zamiast być kompletnym zestawem słuchawkowym, każde urządzenie zostało zaprojektowane do testowania jednej funkcji na raz, aby udoskonalić jej implementację. W przypadku Google możemy zobaczyć jeden prototyp, który świetnie sprawdza się w tłumaczeniu, podczas gdy inny jest ekspercką przeglądarką. Ostatecznie te projekty można połączyć w jedną część garderoby, ale to zajmie trochę czasu.

Specyfikacja Wykształcenie

Nawet jeśli Google przetestuje jeden zunifikowany prototyp, może stanąć w obliczu powrotu starego wroga: publicznego strachu. Chociaż Google obiecuje, że jego najnowsze urządzenia AR mają ograniczone możliwości korzystania z kamer i mikrofonów, prawdopodobnie nie rozwiąże to obaw ludzi.

Kiedy po raz pierwszy uruchomiono Google Glass, pojawiły się liczne doniesienia o osobach atakowanych podczas noszenia go w miejscach publicznych. Powrót Google do urządzeń do noszenia AR może ponownie się zatrzymać, jeśli testerzy i pierwsi użytkownicy ponownie będą nękani fizycznymi atakami.

To powiedziawszy, technologia AR i VR stała się znacznie bardziej popularna w ostatnich latach. Meta Quest 2 (dawniej Oculus Quest 2) sprzedał się po premierze ponad 15 milionów sztuk – po trzech latach stracił rzekomo 20 milionów PS5 – dzięki technologii deformacji rzeczywistości wśród ludzi z sieci. Podobnie, widzieliśmy wprowadzenie różnych AR i inteligentnych okularów, takich jak historie Nreal Air i Ray-Ban, które dodatkowo torują drogę bardziej zaawansowanym urządzeniom.

Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, jak zareaguje opinia publiczna, nie tylko w przyszłym miesiącu, kiedy testerzy zaczną chodzić z prototypami, ale także po ich oficjalnym wydaniu. Kolejną dużą wadą oryginalnego Google Glass była jego trudna do przełknięcia cena 1,500 euro. Biorąc pod uwagę obecne trudności gospodarcze, z jakimi boryka się obecnie wiele osób, równie drogi produkt może po raz kolejny być skazany na zagładę.

Jeśli szukasz pomocy w nawigacji już dziś i nie możesz się doczekać premiery Google Glass 2, sprawdź nasz wybór pięciu funkcji Map Google, o których możesz nie wiedzieć?

Udostępnij to