Software Freedom Conservancy (SFC), organizacja non-profit, która świadczy wiele usług dla projektów oprogramowania open source, ogłosiła, że ​​opuści GitHub i zaprosiła innych do pójścia w jej ślady.

Sednem sprawy jest GitHub Copilot, narzędzie wspomagające kodowanie oparte na sztucznej inteligencji, wydane niedawno przez firmę.

Copilot jest oparty na OpenAI Codex, a jego celem jest sugerowanie kodu i funkcji programistom podczas pisania. Jest zasilany tekstem w języku naturalnym i kodem źródłowym z publicznie dostępnych źródeł, w tym kodu z publicznych repozytoriów na GitHub. I to jest właśnie problem, według SFC: GitHub wykorzystał kod open source do stworzenia zastrzeżonego produktu komercyjnego.

wielka migracja

W poście na blogu (otwiera się w nowej karcie) dwóch członków SFC powiedziało, że GitHub stał się dominującą siłą w rozwoju FOSS, tworząc interfejs i funkcje społecznościowe w Git. Skłoniło to deweloperów do stworzenia autorskiej usługi, wykorzystującej FOSS.

„Kończymy wszystkie nasze własne zastosowania GitHub i ogłaszamy długoterminowy plan pomocy projektom FOSS w migracji z GitHub” – powiedział duet.

„Chociaż nie żądamy obecnie przeniesienia naszych istniejących projektów członkowskich, nie będziemy już akceptować nowych projektów członkowskich, które nie mają długoterminowego planu migracji z GitHub. Zapewnimy zasoby, aby wesprzeć wszystkie projekty naszych członków, którzy zdecydują się na migrację, i pomożemy im w jak największym stopniu”.

Obaj też nie są sami. Jak donosi The Register, Matthew Butterick, projektant, programista i prawnik, również poruszył kwestię naruszenia przez Copilot licencji open source.

„Copilot całkowicie zrywa połączenie między jego danymi wejściowymi (kodem na różnych licencjach open source) a jego danymi wyjściowymi (kod generowany algorytmicznie przez Copilot)” – napisał. „Tak więc, po ponad 20 latach, Microsoft w końcu wyprodukował to, co fałszywie oskarżył o bycie open source: czarną dziurę w zakresie praw własności intelektualnej”.

Niektórzy twierdzą również, że warunki korzystania z usługi GitHub dają ci prawo do używania hostowanego kodu w celu ulepszenia własnej usługi.

GitHub nie odpowiedział od razu na naszą prośbę o komentarz.

Poprzez rejestr

Udostępnij to