GIMP i Paint.NET to darmowe edytory obrazów, ale bardzo się od siebie różnią. Ustalenie, który z nich jest dla Ciebie najlepszy, może być trudne.

Świat edytorów zdjęć jest fajny. Dla większości ludzi wybór odpowiedniego narzędzia to równowaga. Chcesz skorzystać z bezpłatnego programu lub programu, który kosztuje? Wybierz drugą opcję, a ryzykujesz popełnienie kosztownego błędu. Czy wybierasz coś prostego, które wykonuje swoją pracę, czy wolisz coś potężnego i profesjonalnego? Dokonaj złego wyboru, a możesz skończyć z ograniczeniem przez zbyt prosty program lub przytłoczeniem przez coś zbyt skomplikowanego dla twoich potrzeb.

Jeśli pójdziesz ścieżką wolnego oprogramowania, przekonasz się, że GIMP i Paint.NET to dwie nazwy, które wciąż wracają. Oba programy są bardzo popularne i słusznie, ale co należy zainstalować?

Spis treści

Podstawy

Paint.NET rozpoczął swoją karierę jako nieoficjalny następca Microsoft Paint, ale nie zniechęcaj się, jest znacznie dalej, niż sugerujesz.

To tylko program Windows i jeśli można pobrać oprogramowanie za darmo ze strony internetowej dewelopera, możesz je również kupić w sklepie Microsoft, jeśli spodobał Ci się pomysł. Wkład finansowy. Ale nie ma absolutnie żadnego obowiązku korzystania z wersji płatnej i dosłownie coś tracisz, jeśli zdecydujesz się nie płacić.

GIMP jest dostępny dla systemów Windows, MacOS i Linux. Jest niezwykle potężny i często stanowi alternatywę dla Photoshopa, ale wymaga krzywej uczenia się, która może być oszałamiająca dla nowicjuszy. A skoro o tym mowa, zobaczmy, jak porównują się te dwa edytory obrazów.

Zaczepy

Spójrz na GIMP i Paint.NET, a zauważysz wyraźną różnicę w ich wyglądzie. Paint.NET wygląda jak dość tradycyjny program Windows, podczas gdy GIMP jest nieco bardziej niezwykły, ponieważ rozpoczął życie na innych platformach.

W rzeczywistości był to interfejs, który wielu ludzi przywykło do szukania zagadek dotyczących GIMP-a, zwłaszcza sposobu, w jaki składał się z wielu pojedynczych okien. Oprogramowanie używa teraz domyślnie trybu pojedynczego okna, ale można je podzielić na kilka części, jeśli chcesz. Jednak dla użytkowników systemu Windows GIMP jest znacznie mniej znany i może trochę potrwać.

Paint.NET oferuje ograniczone dostosowywanie interfejsu z możliwością pokazywania i ukrywania różnych paneli narzędzi. Masz również możliwość skorzystania z palety kolorów, aby dostosować program do reszty systemu.

Interfejs GIMP

Dane techniczne

Z tych dwóch nie można zaprzeczyć, że GIMP jest potężniejszy z dwóch programów, ale niekoniecznie oznacza to, że jest lepszy. GIMP i Paint.NET obsługują warstwy i mają wszystkie podstawowe opcje edycji obrazu i narzędzia, które można rozsądnie znaleźć.

Ale nawet szybkie spojrzenie na menu i paski narzędzi GIMP wyraźnie pokazuje, że jest to najbardziej bogate w funkcje, a znajdziesz do tego mnóstwo narzędzi. styl Photoshopa, takie jak pędzel do gojenia, narzędzie perspektywy itp. Dostępne są również zaawansowane opcje korekcji kolorów i poziomów, tworzenie ścieżek, opcje masek i nie tylko. Wszystko, czego potrzebujesz, aby w pełni odblokować swoją kreatywność.

Wszystko to powiedziawszy, Paint.NET to więcej niż udany program. Znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, nie tylko do codziennej edycji zdjęć, ale także na te czasy, kiedy chcesz być trochę bardziej kreatywny. Istnieje wsparcie dla warstw, chociaż jest bardziej podstawowe niż w GIMP, oraz szereg filtrów, regulacji poziomu i efektów.

Oba programy obsługują pędzle, ale zabieg, który wykonuje GIMP, jest nieco bardziej wyrafinowany i zaawansowany. GIMP i Paint.NET mogą być używane jako edytory zdjęć, ale zakres narzędzi dostępnych we wcześniejszych wersjach oznacza również, że jest w pełni zdolny jako narzędzie. Tworzenie oryginalnej pracy.

wtyczki

Funkcjonalność GIMP i Paint.NET można rozszerzyć za pomocą wtyczek, a szeroka oferta jest dostępna dla każdego. W przypadku Paint.NET istnieje obszerna biblioteka pojedynczych wtyczek i pakietów wtyczek. Niektóre z nich są instalowane poprzez przeciąganie i upuszczanie plików do odpowiedniego folderu, podczas gdy inne mają instalatory ułatwiające pracę. Niestety, możliwe jest tylko użycie wtyczek specjalnie zakodowanych dla Paint.NET, ale istnieje alternatywa dla wielu popularnych narzędzi, które zostały przeniesione.

Użytkownicy GIMP są rozpieszczani wyborem, jeśli chodzi o wtyczki. Edytor obrazów jest już bardzo wydajny, ale zakres opcji można rozszerzyć za pomocą wtyczek specyficznych dla GIMP, ale także za pomocą wtyczek Photoshopa. Tak, możesz używać rzeczywistych wtyczek Photoshopa w GIMP, chociaż nie wszystkie z nich będą działać. GIMP wspiera również automatyzację typowych zadań za pomocą skryptów.

Interfejs Paint.NET

Łatwość obsługi i wydajność.

Edycja obrazu to proces, który zużywa grafikę i zasoby procesora. Dlatego im mocniejszy jest twój komputer, tym lepsze będą twoje wrażenia. Paint.NET to bez wątpienia najszybsze i najlżejsze oprogramowanie, nawet na starszym sprzęcie. Z drugiej strony GIMP może wydawać się nieco powolny nawet na stosunkowo potężnych systemach, ale jeśli użyjesz pełnej mocy edytora obrazów, prawdopodobnie poprawisz się. Poważnie i że używasz poważnego komputera.

Trudno oderwać się od faktu, że oprogramowanie, niesamowite jak GIMP, jest niewątpliwie Paint.NET, bardziej dostępnym z nich. GIMP ma krzywą uczenia się, której jego bardziej podstawowy odpowiednik po prostu nie ma. To powiedziawszy, nauka pełnego wykorzystania potencjału GIMP jest naprawdę warta zachodu.

Aktualizacje i rozwój.

Paint.NET jest firmą jednoosobową, co czyni ją jeszcze bardziej imponującą. Pomimo niewielkiego zespołu programistów aktualizacje są zawsze mile odkładane w celu rozwiązania problemów, poprawy wydajności i dodania nowych funkcji. Dla tych, którzy lubią wyprzedzać konkurencję, istnieje program beta, do którego możesz dołączyć, dzięki czemu możesz zobaczyć, jaką ścieżkę obierze oprogramowanie.

GIMP jest również stale aktualizowany, a witryna projektu zawiera kompletną mapę drogową dla przyszłych wydań, dając ci wyobrażenie o tym, czego możesz się spodziewać później.

Udostępnij to