Fujifilm X-T4 to jeden z najbardziej bogatych w funkcje aparatów bezlusterkowych APS-C, jakie do tej pory widzieliśmy. Podobnie jak jego poprzednicy, nie ma stylu dalmierza serii X-Pro ani niewielkich rozmiarów rodziny X-T30, ale dla wielu jest to idealne rozwiązanie.

Ciekawostką w tym nowym modelu XT jest to, że nie zastąpi on swojego poprzednika, Fujifilm X-T3. Ten ostatni pojawił się we wrześniu 2018 roku, więc wciąż jest aktualnym i tańszym aparatem.

Więc który kupić? X-T4 z pewnością przynosi ważne nowe funkcje. Stabilizacja obrazu w ciele (IBIS) to duża zmiana. Oznacza to, że będziesz mógł używać dłuższych czasów otwarcia migawki z ręki niż Fujifilm X-T3, a to jest dobrodziejstwem dla chwiejnych obiektywów, takich jak słynne XF 35 mm f / 1.4 i XF 56 mm f / 1.2.

Fujifilm X-T4 jest nieco większy i cięższy od swojego brata, ale jednym z minusów jest doskonała żywotność baterii. Jest to prawdopodobnie najważniejsza aktualizacja fotografii ulicznej i podróżniczej, jaką kiedykolwiek widziała seria. Ale czy ogólnie warto ulepszyć? Zobaczymy.

Spis treści

Cena i dostępność.

Fujifilm X-T4 trafi do sprzedaży w kwietniu 2020 r.; Chociaż nie ma konkretnej daty dostępności, możesz zamówić w przedsprzedaży aparat już teraz tylko z korpusem lub z różnymi zestawami obiektywów (patrz tabela poniżej).

Jego poprzednik, Fujifilm X-T3, pozostanie w sprzedaży przez czas nieokreślony i odnotował niewielką obniżkę cen od końca stycznia 2020 r. Chociaż ceny różnią się w zależności od regionu, faktycznie można kupić nowy Fujifilm X-T3 z zestawem XF18. Obiektywy -55 mm w tej samej cenie, co tylko X-T4.

Może to utrudnić podjęcie decyzji między tymi dwoma, więc czytaj dalej, aby uzyskać szczegółowe porównanie ich względnych mocnych stron.

Cena Fujifilm X-T4 i X-T3
Jaki aparat/zestaw? Cena w USA Cena w Wielkiej Brytanii Cena w Australii Fujifilm X-T4 (sam korpus) 1699 EUR 1549 EUR 2999 EUR Fujifilm X-T3 (sam korpus) 1299 EUR 1199 EUR 2049 EUR Fujifilm X-T4 z XF18-55mm f/2.8-4 R Obiektyw LM OIS 2,099 EUR 1,899 EUR 3,299 EUR Fujifilm X-T3 z obiektywem XF18-55mm f/2.8-4 R LM OIS 1,699 EUR 1,549 EUR 2,549 EUR Fujifilm X-T4 z obiektywem XF16-80mm f/4 R OIS WR 2,199 EUR 1,949 4,999 € XNUMX XNUMX € AU

Fujifilm X T4 i X T3

(Zdjęcie: przyszłość)

Fujifilm X-T4 (góra) jest o 5 mm grubsza niż X-T3 (dół).

Fujifilm X-T4 kontra X-T3: projekt

Fujifilm X-T4 wygląda bardzo podobnie do X-T3 i to dobrze: dwukolorowy wygląd retro uczynił z aparatów Fujifilm najpiękniejszy bezlusterkowiec na rynku.

Tym razem korpus X-T4 jest nieco większy, ale musisz dobrze znać X-T3, aby odróżnić. Jest 2mm szerszy, 5mm grubszy i tej samej wysokości. X-T4 jest nadal znacznie mniejszy niż nieistniejący już Fujifilm X-H1 który ma prawie cal grubości.

Istotną różnicą między nimi jest tylna szyba. X-T3 ma 1,04-calowy ekran o rozdzielczości 3 miliona punktów, teraz ulepszony do 1,62 miliona punktów. To od 720 x 480 pikseli do 900 x 600 pikseli, co czyni go kompatybilnym z Fujifilm X-Pro3.

Przede wszystkim zmienił się również styl zawiasów. Podczas gdy X-T3 ma podnoszony ekran, który można również obrócić na boki, aby strzelać pod niewygodnym kątem, X-T4 jest w pełni przegubowy. Różnica? Twój ekran można teraz skierować na zewnątrz, co jest przydatne, jeśli chcesz robić selfie lub filmy w stylu vloga.

Jednak to nie ucieszy wszystkich. Wyświetlacz z pełnymi zawiasami wykorzystuje zawias boczny, więc wystarczy go rozłożyć i przechylić, aby wygodnie fotografować powyżej lub poniżej wysokości głowy. Rozwijane wyświetlacze mogą być mniej wszechstronne, ale często są szybsze w użyciu.

Fujifilm nie zmienił znacząco wizjera elektronicznego. Oba aparaty mają wizjer o przekątnej 0.59 cala i rozdzielczości 3.69 miliona punktów przy powiększeniu 0.75x, gdy są używane z obiektywem 50 mm. Dlatego głównymi różnicami fizycznymi są nieco wyższa waga X-T4 i jego przegubowego ekranu.

Fujifilm X-T3 (po lewej) i X-T4 (po prawej) mają ten sam system autofokusa, ale X-T4 ma ulepszone algorytmy AF. (Źródło zdjęcia: przyszłość)

Fujifilm X-T4 kontra X-T3: autofokus

X-T3 i X-T4 mają ten sam czujnik, układ 4 Mpx APS-C X Trans 26.1. To również determinuje używany system autofokusa, ponieważ żyje on na czujniku.

Dostępnych jest do 425 punktów ostrości do wyboru, w zależności od wybranej siatki, ale sam czujnik ma 2,16 miliona pikseli detekcji fazy rozłożonych na całym obszarze czujnika. Najnowsza aktualizacja oprogramowania Fujifilm X-T3, wersja 3.2, znacznie poprawiła działanie autofokusa, czyniąc go inteligentniejszym.

Moment tego sugeruje, że zmiany te zostały faktycznie opracowane dla X-T4. Obejmują one znacznie lepsze śledzenie gałek ocznych i lepsze wykrywanie twarzy, gdy w kadrze znajduje się wiele osób. Jest to przypomnienie, że nowoczesne systemy debugowania w dużej mierze opierają się na dobrze zoptymalizowanej implementacji, a nie tylko na podstawowym sprzęcie.

Twierdzi Fujifilm, że X-T4 jest teraz „tak szybki jak 0.02 sekundy”, dzięki nowemu algorytmowi. Jednak biorąc pod uwagę niedawną aktualizację X-T3, wydajność obu aparatów może być bliżej niż myślisz. Wkrótce będziemy mogli powiedzieć na pewno w naszej pełnej recenzji.

Obraz

(Zdjęcie: przyszłość)

Jedną z głównych różnic między X-T4 a X-T4 (na zdjęciu) jest zawiasowy ekran tego ostatniego, który jest szczególnie przydatny w przypadku wideo.

Wideo

Wcześniejsze plotki sugerowały, że Fujifilm X-T4 może nagrywać wideo 6K, jak niesamowity Panasonic S1H. Chociaż ta funkcja nie pojawiła się, X-T4 jest znacznie ulepszoną kamerą wideo i to nie tylko dzięki IBIS i temu przegubowemu ekranowi.

Otrzymujemy tę samą maksymalną rozdzielczość 4K, do 60 klatek na sekundę. Jednak przechwytywanie w rozdzielczości 1080p może teraz osiągnąć 240 klatek na sekundę, co daje 10x spowolnienie. Tak jak poprzednio, można również nagrywać wideo 4K do 60 kl./s w 4-bitowym kolorze 2:0:10 na kartę SD lub 4-bit 2:2:10 na zewnętrzny rejestrator przez port micro HDMI.

Podczas nagrywania wideo aparat może korzystać zarówno ze stabilizacji optycznej, jak i stabilizacji elektronicznej/programowej, co powinno zwiększyć i tak już wszechstronną wszechstronność wideo X-T3.

Fujifilm zmienił również interfejs, aby X-T4 był bardziej bezpośrednio skierowany do strzelanek wideo. Dostępne jest szybkie menu i dedykowane pod-pokrętło dla wideo. O dziwo, Fujifilm usunął wtyczkę 3.5 mm z X-T4, mimo że w pudełku znajdował się adapter USB-C 3.5 mm. Jednak, podobnie jak X-T3, ma dwa gniazda kart SD, które umożliwiają dwukrotne nagranie tego samego klipu wideo jako kopii zapasowej.

Camara

(Zdjęcie: przyszłość)

X-T3 (po lewej) może dość szybko strzelać do 11 klatek na sekundę dzięki mechanicznej migawce, ale X-T4 (po prawej) przesunął go do 15 klatek na sekundę.

Wydajność

Fujifilm X-T4 oferuje znaczną poprawę wydajności w stosunku do swojego poprzednika, choć można to uczciwie powiedzieć X-T3 jest nadal doskonałym urządzeniem dla większości ludzi.

Jego maksymalna prędkość zdjęć seryjnych wynosi 11 kl./s w X-T3, ale w X-T4 osiąga teraz 15 kl./s z fizyczną migawką. Aparaty konsumenckie dogoniły teraz szybkość Canon EOS 1D X, pełnoklatkowej opcji z 2012 roku przeznaczonej dla profesjonalnych strzelanek sportowych i akcji.

Przy tej prędkości Fujifilm X-T4 może nagrywać 110 plików JPEG przed wypełnieniem bufora.

Oba aparaty mogą działać znacznie szybciej, jeśli fizyczna migawka zostanie porzucona na rzecz elektroniki, z szybkością serii do 30 klatek na sekundę. Jednak oznacza to przycięcie 1.25x.

Dzięki temu otrzymujemy trochę dodatkowej elastyczności do szybkich strzałów i dużo więcej, gdy chcesz zwolnić. Fujifilm X-T4 jest dopiero drugim aparatem Fuji APS-C wyposażonym w IBIS, czyli wewnętrzną stabilizację obrazu. Jego pierwszym był X-H1.

System IBIS przeciwdziała ruchom dłoni podczas fotografowania, umożliwiając stosowanie dłuższych czasów otwarcia migawki podczas fotografowania z wolnej ręki bez kary za rozmycie. Fujifilm twierdzi, że jest skuteczny do 5 stopni, więcej niż 4-4.5 oferowane przez stabilizowane obiektywy, które można podłączyć do X-T3.

Dodaj jeden z tych stabilizowanych obiektywów do X-T4, a oba systemy współpracują ze sobą, aby osiągnąć współczynnik stabilizacji do maksymalnie 6.5 stopni. Prawdziwą zaletą jest to, że można teraz pewniej używać jednych z najlepszych obiektywów niestabilizowanych.

Przewiewny 27 mm naleśnik, piękny 35 mm f / 1.4 i popularny 16-55 mm f / 2.8 nie mają stabilizacji, co pozwala dość szybko zwiększyć czułość ISO podczas fotografowania i z ręki.

IBIS jest prawdopodobnie jednym z głównych powodów, dla których X-T4 jest nieco grubszy niż X-T3, a także najlepszym powodem do aktualizacji.

Żywotność baterii

Nowa bateria to kolejna wymówka dla tego grubszego korpusu w X-T4. X-T3 wykorzystuje baterię Fujifilm NP-W126S 1260 mAh, X-T4 to znacznie większa bateria NP-W325 2350 mAh.

Zwiększa to liczbę zdjęć na jedno ładowanie z 390 do 500, w zależności od użycia z obiektywem 35 mm f/1.4. Istnieje tryb ekonomiczny, który zwiększa tę liczbę do 600 zdjęć.

Wpływ na długowieczność filmów jest również ogromny. Możesz nagrać 85 minut ciągłego wideo 4K (30 kl./s) za pomocą X-T4 po naładowaniu lub 55 minut za pomocą X-T3. Podobnie jak IBIS, dłuższy akumulator sprawia, że ​​X-T4 jest znacznie bardziej wszechstronnym aparatem podróżnym.

Możesz także kupić uchwyt na baterię VG-XT4, który zwiększa liczbę zdjęć na jednym ładowaniu do imponującej liczby 1700, podobnie jak w przypadku lustrzanki cyfrowej Nikon D850. Ten uchwyt zawiera dwie dodatkowe baterie i automatycznie przełącza się na nową, gdy druga się wyczerpie, co jest szczególnie wygodne w przypadku magnetowidów.

Wczesny werdykt

Fujifilm X-T4 może nie wydawać się świetnym ulepszeniem, szczególnie dla strzelanek stacjonarnych. Nie zrobi dużo lepszych zdjęć niż X-T3 w studyjnych lub stabilizowanych ramkach, jego EVF jest taki sam, jak system autofokusa.

Ale wszechstronność w różnych stylach fotografowania została znacznie poprawiona. IBIS znacznie otwiera praktyczną fotografię dla baterii naszych ulubionych obiektywów XF. A większa bateria oznacza, że ​​możesz mieć cały dzień zdjęć bez konieczności noszenia zapasowej.

Większy akumulator zmniejsza też dystans między serią XT a Sony A6600, który jest przeznaczony do niesamowitych 830 ujęć. Ostateczny werdykt na temat tego, czy jest to najlepszy aparat APS-C, przedstawimy już wkrótce w naszej pełnej recenzji.

Udostępnij to