Fujifilm X-E4 vs Fujifilm X-T30: jaki aparat bezlusterkowy dla początkującego kupić?

Fujifilm X-E4 vs Fujifilm X-T30: jaki aparat bezlusterkowy dla początkującego kupić? Fujifilm produkuje jedne z najładniejszych kompaktowych aparatów bezlusterkowych na rynku, a nowy Fujifilm X-E4 to kolejny wspaniały dodatek do ich serii vintage. Podobnie jak Fujifilm X-T30, projekt jest nowoczesny retro bez anachronizmu, a połączenie czujników Fuji i przetwarzania obrazu zapewnia jedne z najpiękniejszych zdjęć w swojej klasie. Jednak zakup bezlusterkowego aparatu Fujifilm średniej klasy stał się bardziej skomplikowany wraz z pojawieniem się X-E4. Nowsza i nieco tańsza alternatywa dla Fujifilm X-T30, oba aparaty oferują bardzo podobną, przyjazną w podróży propozycję. W ostatniej generacji zawsze polecaliśmy model z serii T zamiast z serii E. Jednak tym razem decyzja nie jest taka prosta. Fujifilm X-T30 i X-E4 mają ten sam sensor i procesor. I chociaż niektórzy mogą preferować bardziej namiętne sterowanie z serii T, X-E4 ma kilka poważnych zalet, jeśli nagrywasz dużo filmów lub potrzebujesz najbardziej kompaktowego aparatu bez poświęcania jakości obrazu. Oto jak wybrać pomiędzy dwoma bezlusterkowymi aparatami odpowiednimi dla początkujących.

Konstrukcja

Porównywanie aparatów z tej samej półki często sprowadza się do tego, co jest w środku i czy wybór obiektywu danej firmy jest odpowiedni dla Twoich potrzeb i budżetu. Tym razem szybkie spojrzenie na zewnątrz nauczy Cię wielu rzeczy, które musisz wiedzieć. Kompaktowa obudowa to główna zaleta FujiFilm X-E4. Ma tylko 32,7 mm grubości w porównaniu do 46,8 mm głębokości X-T30. Fuji osiąga to poprzez zastosowanie ekranu zlicowanego z tyłem, redukującego okular wizjera elektronicznego i całkowicie blokującego chwyt. Oczywiście to drugie jest poświęceniem. Wystarczy jednak połączyć aparat X-E4 z nowym obiektywem Pancake Kit 27 mm, a otrzymasz sprzęt marzeń do fotografowania oświetlenia ulicznego. Fujifilm X-E4 kontra Fujifilm X-T30 (Zdjęcie: Fujifilm) X-E4 ma również mniej kontroli niż FujiFilm X-T30. Stracił pokrętło trybów na górze oraz pokrętło sterujące z tyłu. Myli się jednak każdy, kto zarzuca X-T4, że jest aparatem „dziecięcym”. Z przodu nadal znajduje się pokrętło, a na górze regulator czasu otwarcia migawki. Wydaje się, że jest stworzony z myślą o ręcznych trybach „priorytetowych”, z których korzysta wielu z nas, entuzjastów fotografii. I oczywiście do w pełni „automatycznego” strzelania. Występuje tu jedynie niewielka różnica w wadze. X-E4 waży 364 g z baterią i kartą, X-T30 383 g. Kupujesz X-E4, jeśli chcesz, aby zmieścił się w kieszeni płaszcza, ale nadal miał twardą ramę wewnętrzną z magnezu.

Czujnik

FujiFilm X-E4 i X-T30 mają ten sam sensor: to chip X-Trans czwartej generacji, o rozdzielczości 26,1 MP. Oprócz możliwości wystąpienia niewielkich różnic w algorytmach przetwarzania w poszczególnych wersjach oprogramowania, kamery te powinny oferować tę samą jakość obrazu. I na pewno nie jest to nic złego. Fujifilm X-E4 kontra Fujifilm X-T30 (Zdjęcie: Fujifilm) Jego standardowy zakres ISO to 160-12800, ale można go rozszerzyć do ISO 80 i do ISO 51200. Nie ma tu nic do zobaczenia. Od wszystkich możesz spodziewać się mniej więcej tych samych obrazów. Żaden z aparatów nie jest stabilizowany, więc kupuj obiektywy ostrożnie, jeśli chcesz skorzystać z zalet stabilizacji, takich jak elastyczność dłuższych czasów otwarcia migawki podczas fotografowania z ręki.

Ekran i wizjer elektroniczny

Bardzo podobne są też wizjery elektroniczne FujiFilm X-E4 i X-T30. Mają rozdzielczość 2,36 miliona punktów, co odpowiada 1024 x 768 pikseli i powiększenie 0,62x. Niektórzy jednak wolą korzystać z wizjera elektronicznego aparatu X-T30, ponieważ konstrukcja zapewnia okularowi więcej miejsca z tyłu aparatu. Wizjer aparatu X-E4 jest umieszczony w stylu dalmierza, w rogu, tak aby nos nie uderzał w tył aparatu. Fujifilm X-E4 kontra Fujifilm X-T30 (Zdjęcie: Fujifilm) Tylne ekrany obu kamer są zsynchronizowane z docelową publicznością tych kamer. FujiFilm X-T30 ma dwukierunkowy, odchylany ekran, z którego Fuji korzystało w kilku innych modelach. Dużo się pochyla, żeby strzelać pod głowę, ale tylko lekko do tyłu. Mechanizm wyświetlacza aparatu FujiFilm X-E4 umożliwia jego całkowite przechylenie w górę, ponad górną część aparatu, dzięki czemu można go używać jako monitora do vlogowania. Oczywiście nie jest to rozwiązanie przeznaczone tylko dla fanów wideo. Ta konfiguracja jest również idealna do wakacyjnych selfie i jest do tego lepsza niż w pełni ruchomy monitor. Zgodnie z oczekiwaniami w 2021 roku oba ekrany są również wrażliwe na dotyk.

AF i zdjęcia seryjne

Po raz kolejny prawie nic nie oddziela FujiFilm X-E4 i X-T30 pod względem wydajności autofokusa i szybkości zdjęć seryjnych. Oba aparaty mają 425 punktów AF z detekcją fazy, a także śledzenie oczu i twarzy. Byłoby dziwne, gdyby ich umiejętności były inne. W sumie, oba mają czujnik X-Trans 4 i procesor X-Processor 4. Fujifilm X-E4 kontra Fujifilm X-T30 (Zdjęcie: Fujifilm) Szybkość serii osiąga 20 kl./s z elektroniczną migawką lub 30 kl./s, jeśli używasz trybu przycinania 1.25x, co może być przydatne w przypadku niektórych zdjęć akcji lub przyrody. Według FujiFilm istnieje niewielka różnica. Użyj mechanicznego trybu zdjęć seryjnych z szybkością 8 klatek na sekundę, a bufor wyczerpie się po 90 zdjęciach JPEG na X-T30 lub 105 zdjęciach na X-E4. Sugeruje to poprawę sposobu opróżniania bufora na kartę SD. Pozwala także X-E4 na nieskończone nagrywanie z szybkością 4 kl./s (JPEG), podczas gdy X-T30 poddaje się po 209 klatkach. Może to wynikać z różnicy w sprzęcie, ale jeśli nie, X-T30 może otrzymać aktualizację, która umożliwi mu osiągnięcie prędkości X-E4. Ale to nie jest całkowicie pewne.

Wideo

Odpowiednie tryby wideo aparatów stanowią kolejny dowód na to, że FujiFilm X-E4 lepiej radzi sobie z dużą ilością danych w krótkim czasie. FujiFilm X-E4 może nagrywać w zwolnionym tempie od 240p do 1080pczyli w 8x zwolnionym tempie. Ale stary X-T30 może osiągnąć tylko 120 klatek na sekundę, nawet w rozdzielczości 1080p. FujiFilm opracowało wcześniej tryb wideo 240p dla aparatu X-S10, który jest nieco droższy niż którykolwiek z tych aparatów i ma wbudowaną stabilizację obrazu. Fujifilm X-E4 kontra Fujifilm X-T30 (Źródło zdjęcia: Fujifilm) X-E4 może także fotografować znacznie dłużej niż X-T30. Możesz nagrywać 4K lub 1080p przez 30 minut w sposób ciągły, w porównaniu do zaledwie 10 minut 4K na X-T30 lub 15 minut 1080p. Najwyraźniej mamy tu do czynienia z dużą zmianą w wydajności lub przynajmniej innym podejściem do rozpraszania ciepła. Pozostałe tryby wideo są w zasadzie takie same. Możesz nagrywać materiał 4K/30p za pomocą obu, ale nie ma tutaj nagrywania 4K/60p. Głębia kolorów to 4:2:0 8-bitowa w aparacie lub 4:2:2 10-bitowa przez HDMI. Jednak trudno sobie wyobrazić, by zbyt wiele osób kupowało X-E4 z zewnętrznym rejestratorem. Tryby 4K obu aparatów mają również solidny limit szybkości transmisji 200 Mb/s.. Należy pamiętać, że ponieważ żaden aparat nie ma systemu IBIS, może być konieczne zastosowanie dodatkowej stabilizacji programowej podczas edycji, aby uzyskać najlepsze wyniki podczas fotografowania z ręki.

Połączenia i żywotność baterii

Jest jeszcze jedna zaleta nagrywania wideo dla Fujifilm X-E4 w jego łączności.. Aparat posiada gniazdo 3,5 mm na zewnętrzny mikrofon, a mimo niewielkich rozmiarów na górze zawsze znajduje się gorąca stopka do montażu akcesoriów. Czy chcesz monitorować dźwięk na X-E4? Nie ma problemu. Możesz do tego użyć portu USB-C, a w zestawie znajduje się przejściówka z USB na 3.5 mm. Fujifilm X-E4 kontra Fujifilm X-T30 (Zdjęcie: Fujifilm) X-T30 wykorzystuje mniejsze gniazdo 2.5 mm do podłączenia zewnętrznego mikrofonu, co prawdopodobnie oznacza, że ​​będziesz potrzebować innego adaptera. I chociaż możesz wrócić do używania USB-C do sterowania dźwiękiem, kabel USB-C do 3,5 mm nie jest dołączony. Wygląda na to, że Fujifilm wyciągnęło wnioski z wcześniejszych skarg na aparaty. Oba mają również złącze micro HDMI. Te aparaty używają dokładnie tego samego akumulatora, NP-W126S. Jednak według danych Fujifilm, chociaż X-T30 może wykonać 380 klatek, X-E4 może przechwycić 460 klatek na jednym ładowaniu. Po raz kolejny wydaje się, że w tym przypadku nastąpiła poprawa efektywności. Jednak twierdzenia zawarte w filmie są takie same. Fujifilm mówi, że uzyskasz 60 minut przechwytywania 4K lub 75 minut 1080p bez ładowania za pomocą żadnej kamery. Specyfikacje bezprzewodowe również się nie zmieniły: X-T30 i X-E4 mają Wi-Fi 2.4 GHz i Bluetooth 4.2, ale niestety nie mają Wi-Fi 5 GHz.

cena

Fujifilm ma trudną pracę, rozwarstwiając ceny swoich aparatów średniej klasy. Mamy Fujifilm X-E4 za 850 USD / 799 EUR / 1,399 USD, podczas gdy Prawdopodobnie to właśnie ta bliskość modelu z serii T spowodowała takie problemy w przypadku najnowszego X-E30. Fujifilm tym razem oferuje X-E899 z obiektywem 849 mm, czyli naleśnik z solidną przysłoną F/1,500. Podkreśla to (wspaniały) oryginalny wygląd aparatu. Fujifilm X-E4 kontra Fujifilm X-T30 (Zdjęcie: Fujifilm)

Carry

Ostatnim razem naszą zwykłą radą był zakup Fujifilm X-T20 zamiast Fujifilm X-E3. Ale w przypadku X-E4 sytuacja nieco się zmieniła. To mniejszy aparat z odchylanym ekranem, który obsługuje selfie i vlogi oraz kilka przydatnych funkcji dla tych, którzy zamiast zdjęć wolą filmy. Zwiększono możliwości odtwarzania w zwolnionym tempie ze 120 kl./s do 240 kl./s (1080p), a restrykcyjne limity czasowe dla filmów 4K i 1080p zwiększono do 30 minut. Jednak na froncie fotosów jest mniej opcji między nimi. Te aparaty będą robić podobne zdjęcia, ale X-E4 ma nieco lepszą wydajność zdjęć seryjnych, z buforem, który nigdy nie wyczerpuje się przy 4 klatkach na sekundę lub mniej. To powiedziawszy, jeśli nie planujesz kręcić wielu filmów, Twój wybór będzie prawdopodobnie zależał od tego, czy wolisz montowany narożnie wizjer elektroniczny aparatu X-E4, czy centralny wizjer X-T30.