Dlaczego takie istnieją? Kto je kupuje? Czy to tak, jak gdy miałam sześć lat szeptałam sobie na pustyni, że kocham żółwie, a potem przez następne piętnaście lat otrzymywałam na każdej imprezie co najmniej dziesięć prezentów o tematyce żółwia? Jest zbyt wiele pytań, aby jedna osoba mogła odpowiedzieć.

Najgorsze w Prime Day jest tutaj, aby wzmocnić graczy jako aspołecznych odmieńców i koszulki jastrzębia. Gry wideo to cudowna rozrywka: medium artystyczne, które może wzmocnić bezsilnych, dać głos bezdźwięcznym i stworzyć wyłaniające się narracje, które nie są możliwe w żadnej innej przestrzeni. Ale czasami łatwo jest na chwilę zapomnieć, że gry wideo to nie tylko biznes, to wielki biznes w kapitalistycznym świecie, który żywi się stereotypami i łatwymi do strawienia urywkami dźwiękowymi.

Bycie fanem gier wideo nie jest już tym, co kiedyś było postrzegane. Gry wideo są głęboko zakorzenione w kulturze większości krajów świata. Pokolenie X dorastało ze wszystkim, od Space Invader po Mario, a to pokolenie ma teraz 50 lat. Ale tak, reklamodawcy, gracze są zagrożonym gatunkiem. Wszyscy gracze to gigantyczne dzieci mieszkające w piwnicach przypominających jaskinie od rodziców, karmione kroplówkami napoje energetyczne i Doritos. Gracze nie potrafią ze sobą rozmawiać, jak nigdy w grach wideo.

Kiedy myślę o graczach, myślę o tym, jak doskonale urocza kobieta w latach 80. zdołała streamować swoją rozgrywkę ze Skyrim i zostanie teraz uwieczniona w następnym Elder Scrolls. Doskonały przykład tego, jak przeciętny gracz jest w każdym wieku, w każdym typie, o dowolnej orientacji, o dowolnym pochodzeniu etnicznym. Nie ma to jak zmęczony stereotyp.

A potem pamiętam, jak ludzie tacy jak Steven Spohn (otwiera się w nowej karcie) niestrudzenie współpracują z organizacjami charytatywnymi, takimi jak AbleGamers (otwiera się w nowej karcie), aby zwiększyć dostępność tego medium, które wszyscy kochamy. Komunikuj się z innymi w tej ogromnej formie sztuki i hobby oraz łącz się z innymi, aby dzielić się wiedzą i stawiać czoła codziennym wyzwaniom.

Albo mój umysł skupia się na myślach ludzi pracujących razem nad Minecraft, aby zapewnić bezpieczny serwer Minecraft dla graczy z autyzmem (otwiera się w nowej karcie). Serwer gier, który daje osobom z autyzmem przestrzeń do nauki, zabawy, spotkań towarzyskich i współpracy, która w innym przypadku byłaby dla nich niedostępna.

Ale myślę też o społeczności sprinterów, jej dziwnej i magnetycznej mieszance rywalizacji i współpracy, która w 2010 roku rozpoczęła małe wydarzenie transmitowane na żywo o nazwie GamesDoneQuick (otwiera się w nowej karcie). Wydarzenie, które teraz odbywa się dwa razy w roku zebrać fundusze dla Lekarzy bez Granic i Fundacji Zapobiegania Rakowi na kwotę ponad 3 mln euro każda.

Ale hej, kup głupie koszulki. Co ja wiem?

Najlepsze dzisiejsze oferty na gry wideo i koszulki

Udostępnij to