Zdezorientowany częstotliwością odświeżania 120 Hz? Nie możemy cię winić. Ponieważ najnowsze konsole wyglądają jak komputery PC niż kiedykolwiek wcześniej, prawdopodobnie dużo rozmawiałeś o rodzaju telewizora do gier, którego potrzebujesz, i przyszłości częstotliwości odświeżania 120 Hz, jeśli chcesz, aby PS5 lub Xbox Series X były najlepsze, ale , rzeczywiście się liczy? A co w ogóle oznacza 120 Hz?

Nie martw się. Chociaż może wydawać się to niezwykle mylące, od czego zacząć, zwłaszcza jeśli planujesz kupić nowy telewizor 4K, aby w pełni wykorzystać najnowsze konsole, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci złamać magię stojącą za częstotliwościami odświeżania. 120 Hz i czy to naprawdę ma dla Ciebie znaczenie, czy nie.

Czytaj dalej, gdy dyskutujemy różnice między rodzajami częstotliwości odświeżania i przyjrzyjmy się jego wpływowi na twoje sesje grania.

Najlepsze oferty na telewizory 4 Hz 120K teraz

Co to jest 120 Hz?

Herc, znany również jako Hz, to jednostka częstotliwości, która wskazuje, ile razy ekran jest aktualizowany w ciągu sekundy. Wyższa liczba oznacza, że ​​nowe informacje pojawiają się na ekranie szybciej, ale ma to również wpływ na liczbę klatek na sekundę tego, co oglądasz lub odtwarzasz. Więcej o tym za chwilę.

Konsole Xbox Series X i Xbox Series S

(Zdjęcie: Microsoft)

W przypadku 120 Hz oznacza to, że przy każdej aktualizacji wyświetlanych jest 120 klatek na sekundę, co oznacza znacznie płynniejszy obraz, co robi ogromną różnicę podczas gry na nowym PS5. Dopóki gra, w którą grasz, obsługuje 120 Hz.

Obsługę 120 Hz znajdziesz na konsolach Xbox Series X i Xbox Series S

Hertz vs klatek na sekundę

Liczba klatek na sekundę (fps), znana również jako „szybkość klatek”, to liczba klatek wysyłanych na ekran co sekundę. Jest kontrolowany przez sprzęt. Na przykład komputer klasy średniej, który próbuje uruchomić Cyberpunk 2077, uruchomi grę z niższą liczbą klatek na sekundę niż system z wyższej półki. Ponownie, im wyższa liczba klatek na sekundę, tym płynniejszy obraz.

Oczywiście musisz mieć możliwość uruchamiania gier z dużą liczbą klatek na sekundę i jednocześnie móc oglądać je na telewizorze lub ekranie z wysoką częstotliwością odświeżania. Prawie wszystkie nowe monitory do gier i telewizory do gier mają teraz częstotliwość odświeżania co najmniej 60 Hz (chyba że używasz bardzo starej technologii), ale oznacza to, że nie będzie ona odpowiadać możliwościom Xbox Series X lub PlayStation. . (Niektóre niedrogie telewizory mogą Cię również zaskoczyć panelem 5 Hz.)

30Hz, 60Hz, 120Hz: jaka jest różnica?

Rozejrzyj się, kupując telewizor lub monitor, a zauważysz kilka różnych częstotliwości odświeżania. Przez większą część, Najczęściej spotykane częstotliwości to 30 Hz, 60 Hz i 120 Hz, ale są też ekrany 50 Hz i 85 Hz, a także 144 Hz i kilka innych nietypowych liczb.

Każda z nich sprowadza się do liczby wyświetleń nowego obrazu na ekranie. Na przykład ekran 60 Hz wyświetla nowy obraz co 16 milisekund, a ekran 120 Hz wyświetla obraz co osiem milisekund.

Seria TCL C82

(Zdjęcie: TCL)

Jednak to, czy można odróżnić, to inna sprawa. Istnieje przydatne narzędzie do porównywania o nazwie Blur Buster UFO Motion Tests, które może pomóc Ci dostrzec różnicę, chociaż musisz już mieć wyświetlacze o wysokiej częstotliwości odświeżania, aby zobaczyć, co mamy na myśli. Jest to dobry przykład różnicy, jaką mogą spowodować niższe częstotliwości odświeżania, i daje pewne pojęcie o istniejącym sprzęcie.

Jaka jest prędkość ruchu 120 Hz?

Rozejrzyj się po niektórych telewizorach i możesz zauważyć wzmiankę o częstotliwości drgań 120 Hz zamiast częstotliwości odświeżania 120 Hz.Oznacza to, że nie jest to prawdziwa częstotliwość odświeżania 120 Hz, ale raczej częstotliwość odświeżania 60 Hz. Telewizor, który może wyświetlaj tylko do XNUMX klatek na sekundę, symulując resztę, aby wygładzić ruch.

W zależności od budżetu może to być maksimum, z jakim możesz sobie poradzić, ale ważne jest, aby wiedzieć, że to nie to samo, co telewizor, który natywnie obsługuje 120 Hz.

Jak częstotliwość odświeżania 120 Hz wpływa na twoją grę?

W przeszłości, wiele konsol do gier skupia się na 30 klatkach na sekundę ze standardowym wyjściem 60 Hz, aby obniżyć koszty zarówno dla producenta, jak i konsumenta. Zmieniło się to wraz z premierą PS5 i Xbox Series X, obie konsole obsługują nowy standard HDMI 2.1, co oznacza wystarczającą przepustowość wyjścia wideo, aby zapewnić rozdzielczość 4K przy 120 Hz. Xbox One X i S obsługuje 120 Hz, ale tylko w rozdzielczości 1080p i 1440p.

Czy to jednak robi różnicę? Nie do końca. Chociaż istnieje kompatybilność, stosunkowo niewiele gier obsługuje obecnie 120 Hz.

Poszukaj gry, która to robi, a tytuł będzie działał znacznie płynniej, jeśli masz telewizor obsługujący 120 Hz.Zauważysz mniej zacinania się podczas scen o szybkim tempie i ogólną poprawę ruchu lub animacji. Niekoniecznie jest to ogromna zmiana zmieniająca grę, ale dla tych, którzy chcą najlepszego możliwego obrazu, jest to zdecydowanie miły bonus.

Borderlands 3 bliźniaki Calypso

(Źródło zdjęcia: oprogramowanie Gearbox)

Czy wpłynie to na wydajność twojej gry? To kontrowersyjna kwestia. Badanie Nvidii wykazało związek między wyższymi częstotliwościami odświeżania a wydajnością dysku, ale można śmiało powiedzieć, biorąc pod uwagę, że sprzedaje wysokiej klasy karty graficzne. Jednak niektóre niezależne raporty wykazały podobne wyniki. Chociaż jest to tylko efekt placebo, jeśli oznacza to, że grasz lepiej, może być tego wart.

Borderlands 3 to jedna z nielicznych gier, która obsługuje już 120 Hz/120 fps

Jakie gry obsługują 120 Hz?

Lista gier obsługujących 120 Hz stale rośnie, ale nie zakładaj, że wszystkie gry to obsługują. Zwróć uwagę, że niektóre z nich będą musiały być odtwarzane w niższej rozdzielczości, aby to zrobić.

Mamy regularnie aktualizowaną listę wszystkich gier na PS5 i Xbox Series X z obsługą 120 Hz:

Czy potrzebuję telewizora 120 Hz?

Po pierwsze, czy masz konsolę Xbox Series X lub PlayStation 5? Ważne jest, aby mieć urządzenie obsługujące 120 Hz; w przeciwnym razie nie ma sensu mieć wymyślnego, drogiego telewizora, który nie może pochwalić się twoimi talentami. Jeśli oglądasz treści o częstotliwości 60 Hz na telewizorze 120 Hz, nadal będzie wyglądać tak samo, jak podczas oglądania na telewizorze 60 Hz.

Ważne jest również, aby pamiętać, że grasz w gry, które obsługują 120 Hz.Ponownie, jeśli nie grasz w żadną z obsługiwanych gier i nie ma ich na horyzoncie, prawdopodobnie nie jest to tego warte.

Oczywiście, jeśli chcesz teraz kupić nowy telewizor 4K, warto kontynuować zakup i planować z wyprzedzeniem. Jeśli możesz sobie pozwolić na telewizor 4 Hz 120K, będziesz gotowy na każdy plan gry nowej generacji.

 

 

 

Udostępnij to