Słyszałeś o oszustwie tożsamości. Jesteś prawie pewien, że wiesz, czym jest kradzież tożsamości. A znasz kogoś, komu skradziono kartę kredytową. Ale czy nie wszystkie są takie same, trzy strony tej samej monety?

W pewnym sensie tak, są. Jednak różnice między kradzieżą tożsamości, kradzieżą kart kredytowych i oszustwami dotyczącymi tożsamości mogą pomóc w zrozumieniu, czym jest każde z nich, dostrzeżeniu ryzyka i odpowiedniemu działaniu.

Co to jest kradzież tożsamości?

To chyba najprostsza definicja. Kradzież tożsamości zasadniczo samoopisuje się: oznacza to, że dane osoby zostały skradzione. Może to być osoba dorosła, dziecko, a nawet osoba zmarła. Kradzież tożsamości opiera się na wystarczającej ilości skradzionych danych, aby ktoś mógł przekonująco podszyć się pod ofiarę.

Obecnie kradzież tożsamości jest uważana przede wszystkim za przestępstwo internetowe, ale istnieje wiele metod kradzieży tożsamości w trybie offline. Na przykład złodziej tożsamości może przeszukać Twój kosz w poszukiwaniu odrzuconych wyciągów bankowych i innych informacji finansowych. Mogą ukraść Twoją wiadomość, aby uzyskać informacje o Tobie. Złodzieje mogą również ukraść to, czego potrzebują z twojego portfela lub torebki. Prawo jazdy, karta kredytowa, karta członkowska organu publicznego wystarczą, aby wiedzieć o Tobie wystarczająco dużo, aby wziąć pożyczkę na Twoje nazwisko.

Ukradzenie czyjejś tożsamości osobiście wymaga więcej wysiłku niż siedzenie za komputerem. Coraz częściej kradzież tożsamości staje się przestępstwem internetowym, a wiadomości e-mail phishingowe i wiadomości błyskawiczne nakłaniają ludzi do niewinnego przekazywania swoich danych logowania bankom i stronom z kartami kredytowymi, co pozwala im wierzyć, że strony te są legalne. Wyłudzanie informacji to kluczowa cecha kradzieży tożsamości online, chociaż równie szybko można ją przeprowadzić przez telefon.

Złodziej tożsamości potrzebuje Twojego imienia i nazwiska, daty urodzenia i adresu, aby rozpocząć. Informacje te można wzbogacić o aktywność w sieciach społecznościowych. Na przykład oszust może sprawdzić Twoje konto na Facebooku, aby znaleźć punkty na temat tego, co zrobiłeś, aby wydawać się całkowicie przekonującym, aby otrzymać pożyczkę na Twoje nazwisko.

Czy uważasz, że twoja tożsamość została skradziona? Skontaktuj się ze swoim bankiem, wystawcą karty kredytowej i, jeśli to konieczne, z policją.

Co to jest kradzież tożsamości?

Po udanej kradzieży tożsamości może dojść do oszustwa tożsamości. Jest to praktyka polegająca na tym, że kradzież tożsamości nakłania bank lub firmę obsługującą karty kredytowe do przekazania pieniędzy i informacji o ofierze.

Jest to zasadniczo oszustwo dokonane pod tożsamością innej osoby.

Oszuści mogą wykorzystać Twoje dane do otwarcia nowego konta bankowego, ubiegania się o nowe karty kredytowe i pożyczki, uzyskiwania świadczeń państwowych, zamawiania produktów, podpisywania umowy na telefon komórkowy, przejmowania Twoich kont bankowych, kredytów i nieruchomości, a nawet konfiskaty legalne duplikaty Twoich oficjalnych dokumentów. Obejmuje to takie rzeczy jak paszporty i prawa jazdy.

Płatności kartą kredytową mogą nie być tak

(Zdjęcie: Shutterstock)

Co to jest kradzież karty kredytowej?

Jeśli przestępca nie ma czasu lub zasobów, aby ukraść całą Twoją tożsamość, może zamiast tego użyć Twojej karty kredytowej. Karty debetowe są również objęte tego rodzaju kradzieżą.

Istnieją trzy główne rodzaje kradzieży kart: kradzież fizyczna, klonowanie i kradzież. Jeśli Twój portfel zostanie skradziony, doszło do fizycznej kradzieży. Kartę można sklonować po fizycznej kradzieży lub po prostu wyodrębnić z niej dane i zapisać w bazie danych. Tutaj czekasz na pobranie nowej fałszywej karty, która może być następnie użyta jako prawdziwa karta kredytowa.

Skimming to kluczowe ryzyko płatności kartą kredytową. Technologia Skimmer to kompaktowa metoda kopiowania danych zapisanych na karcie kredytowej. Dane mogą być następnie wykorzystane do zakupu towarów lub usług obciążających Twoje konto. Niestety, nie tylko pracownicy restauracji i kawiarni mogą nosić skimmery, ale bankomaty i systemy płatności na stacjach benzynowych są podatne na zakłócenia. Zwykle oznacza to zainstalowanie skimmera.

Kradzież kart kredytowych w naturalny sposób prowadzi do oszustw związanych z kartami kredytowymi. Tutaj towary można pozyskać za pomocą mapy i dostarczyć do odległej lokalizacji, takiej jak jednostka strefy przemysłowej. Alternatywnie pieniądze mogą zostać przelane (za pomocą fałszywej „płatności”) na konto zarządzane przez przestępcę.

Różnice między oszustwem tożsamości, kradzieżą tożsamości i kradzieżą karty kredytowej

Teraz wiesz i rozumiesz, czym jest oszustwo związane z tożsamością, a także kradzież tożsamości i kradzież karty kredytowej. Różnice powinny być dość wyraźne, ale jeśli nie, oto podsumowanie:

 • Kradzież tożsamości to nieuczciwe działanie (pożyczanie, przedłużanie kredytu, nawet działanie w charakterze urzędowym) z wykorzystaniem skradzionej tożsamości innej osoby.
 • Kradzież tożsamości to akt kradzieży tożsamości. Można to zrobić w trybie offline lub online. Tożsamość można również kupić lub sprzedać online; niektóre są kradzione na zamówienie.
 • Kradzież kart kredytowych obejmuje karty kredytowe i debetowe. Polega na kradzieży (lub zduplikowaniu) karty do użytku osobistego lub przeniesieniu salda na inne konto z fałszywą wpłatą.

Wszystkie te rzeczy są złe, ale możesz zmniejszyć narażenie na te:

 • Pozbądź się starych wyciągów bankowych i korespondencji
 • Przechowuj ważne dokumenty bezpiecznie pod zamkiem i kluczem
 • Zmniejsz aktywność w sieciach społecznościowych i znajomych
 • Ustaw inne hasło dla każdego konta za pomocą menedżera haseł
 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, jeśli jest dostępne
 • Ustaw bezpieczny kod PIN lub uwierzytelnianie odciskiem palca w telefonie
 • Subskrybuj powiadomienia SMS o saldzie od swojego banku i dostawcy karty kredytowej
 • Zarejestruj się, aby otrzymywać miesięczne raporty kredytowe, aby zweryfikować wnioski kredytowe w Twoim imieniu

zamek cyfrowy

(Zdjęcie: Pixabay)

Oszustwo tożsamości, kradzież tożsamości i kradzież karty kredytowej: trzy strony tej samej monety

Kradzież i następujące po niej oszustwo są ze sobą powiązane. Brak karty kredytowej nie zapobiegnie oszustwom tożsamości. Odłączenie od sieci nie zapobiegnie kradzieży tożsamości. Są to aspekty współczesnego życia wzmocnione przez naszą zależność od natychmiastowej łączności w celu uzyskania równoczesnych korzyści i zagrożeń.

Bądź świadomy różnic między oszustwami dotyczącymi tożsamości, kartami kredytowymi i kradzieżą tożsamości. Pamiętaj jednak, że problemy są ze sobą powiązane, a zachowanie, które zapewnia prywatność Twoich danych, ogromnie Ci pomoże.

Udostępnij to