Nowe dane zebrane przez TechRadar Pro pokazują, że niewiele firm jest przekonanych o długoterminowej opłacalności pracy zdalnej w pełnym wymiarze godzin.

Badanie przeprowadzone wśród 3000 specjalistów IT i innych pracowników, przeprowadzone we współpracy z Perimeter 81, wykazało, że większość firm (59%) pozwoliła mniej niż połowie siły roboczej na przejście na zdalny lub hybrydowy model pracy.

Tymczasem prawie jedna czwarta (24%) firm wymagała od wszystkich pracowników powrotu do biura w pełnym wymiarze godzin, ponieważ ograniczenia pandemiczne zostały zniesione.

Debata o pracy zdalnej

Debata o pracy z domu stała się z czasem coraz bardziej upolityczniona, a wiele prawicowych mediów przedstawiających zdalnych pracowników jako nieśmiałych w pracy, a lewicowych komentatorów nie zdaje sobie sprawy z potencjalnego wpływu na wyniki biznesowe.

Innym czynnikiem zwiększającym złożoność jest to, że luksus pracy w domu nie może zostać rozszerzony na pracowników fizycznych, których pracy nie można wykonywać zdalnie, co tworzy podział między personelem pierwszej linii a personelem korporacyjnym.

Jednym z najzagorzalszych i najbardziej znanych krytyków pracy zdalnej był Elon Musk, który niedawno ogłosił w Tesli politykę zerowej tolerancji.

„Każdy, kto chce pracować zdalnie, musi przebywać w biurze przez minimum (mam na myśli minimum) 40 godzin tygodniowo lub opuścić Teslę. To mniej niż to, o co prosimy pracowników fabryki” – napisał w liście do pracowników.

W zeszłym tygodniu pojawiły się wiadomości, że Tesla aktywnie monitoruje ruch w biurze i wysyła automatyczne wiadomości do pracowników, którzy nie meldowali się wystarczająco często. Pracownicy ci proszeni są o wyjaśnienie swojej nieobecności kierownictwu.

Podczas gdy większość firm prawdopodobnie radzi sobie z sytuacją nieco bardziej taktownie niż Musk, który powiedział pracownikom zdenerwowanym polityką „udawania, że ​​pracują gdzie indziej”, dane pokazują, że wiele osób czuje to samo lub przynajmniej zabezpiecza swoje zakłady. .

Na przykład zdecydowana większość firm nadal prowadziła co najmniej jedno biuro korporacyjne, a tylko 17.4% respondentów zagłębiło się w model tylko zdalny.

Dane dotyczące nawyków wydawniczych również zdradzają pewien sceptycyzm, pokazując, że większość firm nadal inwestuje w infrastrukturę lokalną, pomimo zwiększonych wydatków na oprogramowanie i usługi w chmurze.

Debata będzie szalała, ale wydawałoby się, że wstępniaki o śmierci urzędu są przedwczesne.

Udostępnij to