Pianka z pamięcią kształtu jest jednym z najpopularniejszych materiałów materacowych, przynajmniej częściowo ze względu na swoją trwałość, ale przede wszystkim ze względu na natychmiastowy komfort. Nadaje się do prawie każdej pozycji do spania i typu ciała, dlatego w naszym najlepszym przewodniku po materacach znajdziesz tak wiele materacy piankowych.

Ale jak długo trwa materac wiskoelastyczny? A co wpływa na jego długowieczność? Przede wszystkim zależy to od jego składu: między najtańszymi modelami a najlepszymi materacami z pianki z pamięcią jest duża różnica w jakości i trwałości. Tutaj przyjrzymy się, jak długo możesz oczekiwać, że twoje życie będzie trwać i jak przedłużyć to życie, aby uzyskać więcej za swoje pieniądze.

Spis treści

Co to jest materac piankowy z pamięcią kształtu?

Pianka z pamięcią kształtu (znana również jako pianka poliuretanowa z pamięcią kształtu) to rodzaj pianki poliuretanowej. Opracowana przez NASA w latach 1960. XX wieku do użytku w siedzeniach samolotów kosmicznych, ta syntetyczna pianka jest od tego czasu stosowana w różnych produktach konsumenckich, od materacy po kapcie.

Nazwa „pianka z pamięcią” została ukuta, ponieważ pianka ma zdolność chwilowego utrzymywania kształtu czegoś, co dociska się do pianki. Jeśli więc położysz się na materacu piankowym z pamięcią kształtu i wstaniesz, przez krótki czas zobaczysz kształt swojego ciała, ponieważ pianka zachowuje „pamięć” ciała.

(Źródło zdjęcia: Getty)

Ponieważ pianka z pamięcią kształtu bardziej dopasowuje się do ciała w miarę utrzymywania się ciepła i nacisku, materace te są znane z tego, że formują się i dopasowują do ciała, zapewniając doskonałe zmniejszenie nacisku.

W przypadku pianki z pamięcią kształtu, poliuretan jest poddawany działaniu pewnych substancji chemicznych w celu zwiększenia jego gęstości i lepkości, co powoduje, że materiał reaguje z ciepłem ciała i powoli dostosowuje się do kształtu.

Ciekawostka: pianka memory to nie pojedynczy materiał, ale nazwa sporej grupy podobnych pianek. W zależności od marki, znajdziesz piankę z pamięcią kształtu o różnych czasach reakcji (jak szybko lub powoli nabierają kształtu, a następnie odskakują), o różnych ocenach twardości i naparzaną lub ciętą na różne sposoby, aby promować cyrkulację powietrza. . .

Jak długo wytrzymują materace piankowe z pamięcią kształtu?

Materac piankowy z pamięcią kształtu wytrzymuje średnio od sześciu do dziesięciu lat, zanim straci swój kształt i zdolność dopasowywania się do ciała, ale niektóre mogą wytrzymać 15 lat lub dłużej. Wiele czynników wpływa na długość życia i decyduje o tym, czy Twój materac kończy się na krótszym czy dłuższym końcu tej żywotności.

Dobrej jakości łóżka wytrzymują naturalnie dłużej niż tańsze modele, ponieważ używają bardziej wytrzymałych pianek. Zaletą jest zwiększony komfort snu, ponieważ poczujesz się chłodniej i lepiej wspierasz.

Ogólnie rzecz biorąc, matelas en mousse à mémoire de forma font partie de lit types les plus wytrzymały et peuvent durer plus longtemps que les hybrides car ils sont construits à de moins de composants (tels que des ressorts) que ont tendance à se détériorer szybciej .

Jak określić trwałość pianki memory?

Istnieją inne sposoby mierzenia żywotności materaca piankowego z pamięcią kształtu, w tym:

Gęstość
W połączeniu z pianką z pamięcią, gęstość jest mierzona w funtach na stopę sześcienną (PCF). Pianki o niskiej zawartości PCF ulegają degradacji szybciej niż pianki o wysokiej zawartości PCF (najtrwalsze), więc im więcej pianek o wysokiej gęstości użytych w Twoim materacu, tym dłużej będzie on trwał. Kosztują one więcej, ponieważ pianka z pamięcią o dużej gęstości jest kosztowna w produkcji.

Para kupuje materace, a kobieta leży na białym materacu z wyciągniętymi rękami

(Źródło zdjęcia: Getty)

Ugięcie pod obciążeniem wgniecenia (ILD)
Ten naukowo brzmiący termin odnosi się do twardości pianki i jest zwykle testowany za pomocą wytrzymałej maszyny, która kompresuje próbkę pianki do 25% jej pierwotnej grubości (wysokości).

Wysoka ILD występuje na ogół w twardszych piankach, podczas gdy bardziej miękkie pianki mają niską ILD. Grubsze warstwy pianki będą również miały wyższą ILD, ponieważ ich kompresja będzie wymagała większego nacisku, dzięki czemu będą wytrzymać większe zużycie przez wiele lat.

gwarantować
Długość oferowanej gwarancji jest dobrym wskaźnikiem tego, jak długo wytrzyma materac piankowy z pamięcią kształtu lub przynajmniej jak długo można oczekiwać określonego poziomu ochrony. Większość gwarancji trwa dziesięć lat, ale istnieją dożywotnie gwarancje na materace piankowe Saatva, Nectar, DreamCloud i Avocado.

Co jeszcze wpływa na trwałość pianki z pamięcią kształtu?

Nadal będziesz musiał regularnie wietrzyć i obracać materac, zawsze przykrywaj go dobrej jakości ochraniaczem na materac, aby zmniejszyć pot, tłuszcze ciała i wycieki do materaca, ponieważ mogą one przyspieszyć degradację pianki . Jeśli podskakujesz lub wskakujesz na materac z pianki z pamięcią kształtu, również szybciej tonie i tonie.

Zdjęcie przedstawia pożyczony biały materac na białej drewnianej ścianie przed domem w słoneczny dzień

(Źródło zdjęcia: Getty)

Rama łóżka, na której je założysz, może również powodować przedwczesne zwisanie, jeśli ma listwową podstawę, w której listwy są zbyt daleko od siebie - pianka wycieknie i spowoduje wczesne zwiotczenie i fizyczny dyskomfort kręgosłupa, ponieważ nie będzie prawidłowo leżał. obsługiwane i wyrównane. . Uzyskanie podstawy podparcia jest jednym ze sposobów naprawienia zwiotczałego materaca.

Materace w naturalny sposób psują się z biegiem lat, niezależnie od materiału, z którego są wykonane, a żółte plamy na materacu są oznaką, że materac jest stary.

Jak sprawić, by materac piankowy z pamięcią trwał dłużej?

Czyść go co najmniej dwa razy w roku.

Wszystkie materace należy regularnie czyścić, zdejmowane pokrowce są często prane, a materac odkurzany w celu usunięcia kurzu i brudu. Nauczenie się, jak prawidłowo czyścić materac, pomoże wydłużyć żywotność materaca z pianki z pamięcią kształtu, ponieważ będzie on narażony na mniej potu, olejów, bakterii i innych szkodliwych substancji, które mogą się do niego dostać.

Aby wydłużyć żywotność łóżka, spróbuj czyścić materac piankowy co najmniej dwa razy w roku. W przypadku rozlania na nią jedzenia lub picia (albo wymiotów lub oddania moczu) należy go natychmiast wyczyścić punktowo, aby zmniejszyć głębokie plamy i szkody materialne.

Daj mu odpowiednią bazę do odpoczynku

Upewnij się, że materac piankowy z pamięcią kształtu ma solidny fundament dobrej jakości. Sprawdź wytyczne producenta materaca, ponieważ niektóre materace mogą być używane tylko na określonych fundamentach. Generalnie jednak odpowiednie są lite stelaże lub stelaże z listew. Upewnij się, że listwy nie są zbyt daleko od siebie, w przeciwnym razie łóżko z pianki z pamięcią kształtu nie będzie miało odpowiedniego podparcia, a materiał może ulec uszkodzeniu.

Mężczyzna leży na wygodnym białym materacu umieszczonym na podtrzymującej sprężynie skrzynkowej

(Źródło zdjęcia: Getty)

Bardzo ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta, ponieważ nieużywanie podstawy nośnej nie tylko uszkadza materac, ale może również unieważnić gwarancję. Niewłaściwe podparcie spowoduje zwiotczenie, rozdwajanie i utratę kształtu.

Obracaj go co trzy miesiące

Pianka z pamięcią kształtu naturalnie mięknie z biegiem czasu, dlatego należy ją regularnie obracać, aby rozprowadzić zużycie. Jak często należy obracać materac? Co każde trzy miesiące. Sprawdź, czy Twój materac można obrócić, ponieważ osoby z podparciem strefowym nie. Niektóre materace można również odwracać, ale jest to nietypowe w przypadku materacy w pudełku, które zwykle są zaprojektowane z określoną górą i dołem.

Użyj podkładki na materac

Te sprytne akcesoria pochłaniają część naturalnego zużycia materaców piankowych z pamięcią kształtu, pomagając im dłużej. Mogą być również używane do nadania jędrności lub miękkości piankowemu łóżku, którego nie lubisz. Aby zapoznać się z zaleceniami naszych ekspertów, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po najlepszych tegorocznych materacach nawierzchniowych na każdą kieszeń.

Oznaki, że Twój materac piankowy wymaga wymiany

Istnieje kilka charakterystycznych oznak, które oznaczają, że materac piankowy z pamięcią kształtu wymaga wymiany. Podczas gdy przeciętne łóżko piankowe wytrzyma sześć lat lub dłużej, tańsze modele lub te, które nie są odpowiednio konserwowane, szybciej wykażą oznaki wymiany. Z drugiej strony dobrze utrzymane łóżko będzie dłużej nosiło ślady zużycia.

Ale jeśli trzy lub więcej z poniższych rezonuje z tobą, nadszedł czas, aby rozważyć wymianę materaca piankowego z pamięcią kształtu:

  • Ciągle budzisz się z bólem lub sztywnością.
  • Twoje ciało zbyt głęboko zapada się w materac, aby zapewnić komfort
  • W materacu występuje znaczne ugięcie.
  • Teraz zatrzymuje zbyt dużo ciepła i dusi się w łóżku.
  • Jest pokryty plamami i rozdartymi tkaninami (bakterie je pokochają)
Udostępnij to