Według raportu VPN Check, dziesiątki niebezpiecznych i szkodliwych aplikacji na iOS były dostępne do pobrania w repozytorium aplikacji mobilnych Apple kilka miesięcy po ich wykryciu.

Firma zauważa, że ​​firma antywirusowa Avast początkowo wykryła 133 nieuczciwe aplikacje w marcu 2021 r. i ujawniła te ustalenia Apple. Jednak ponad rok po początkowych wynikach VPN Check mówi, że 84 z tych aplikacji wciąż żyje i ma się dobrze.

Aplikacje obejmują edytory zdjęć i wideo, aplikacje do tapet, aplikacje z horoskopami, narzędzia do czyszczenia telefonu i fałszywe aplikacje antywirusowe oraz podobne produkty.

Ukryte opłaty i subskrypcje

Aplikacje niekoniecznie są złośliwym oprogramowaniem (otwiera się w nowej karcie) lub wirusem. Nie mogą podejmować prób kradzieży danych, uszkodzenia lub zniszczenia zainfekowanego urządzenia. Próbują jednak generować dodatkowe koszty dla ofiar (poprzez ukryte opłaty, subskrypcje premium lub inne podobne mechanizmy) i są stosunkowo trudne do wyeliminowania z urządzeń.

Ogólnie rzecz biorąc, VPN Check twierdzi, że te aplikacje oszukują użytkowników na co najmniej 100 milionów euro rocznie.

Jednocześnie firma obwinia Apple i odmawia szybkiego działania i usuwania złośliwych aplikacji ze sklepu. Według VPN Check gigant telefonii komórkowej z Cupertino nadal bierze udział w nieuczciwych dochodach i ryzykuje utratę całego strumienia przychodów, jeśli szybko się poruszy.

„Apple może nie być zainteresowane rozwiązaniem problemu” – mówi firma. „Ponieważ rynek telefonów komórkowych jest nasycony, w App Store zarabia się coraz więcej dużych sum. A oszukańcze aplikacje są świetnymi klientami. Najwyraźniej zarabiają dużo pieniędzy na swoich oszustwach, z których Apple otrzymuje swoją część. Ponadto twórcy aplikacji wydają dużo tych pieniędzy na reklamy w App Store, które Apple również dostaje do kieszeni. Nieźle, jak lubimy mówić w Apple.

To dość oskarżenie i zobaczymy, co Apple ma do powiedzenia: TechRadar Pro skontaktował się z firmą w celu uzyskania komentarza i zaktualizuje, jeśli usłyszymy.

Udostępnij to