źródło: policja miejska

Brytyjska policja metropolitalna zakłóciła międzynarodową sieć oszustw kryptograficznych, co określają jako największą operację oszustwa, jaką kiedykolwiek przeprowadzono siłą.

Ponad 200,000 XNUMX potencjalnych ofiar w samej Wielkiej Brytanii zostało bezpośrednio zaatakowanych za pośrednictwem strony oszustwa iSpoof i skontaktowali się z nimi oszuści ukrywający się za fałszywą tożsamością, powiedział Met w oświadczeniu. Zaangażowani oszuści udawali przedstawicieli kilku dużych banków, w tym Barclays, Santander, HSBC, Lloyds, Halifax, First Direct, Natwest, Nationwide i TSB.

„Jednostka ds. cyberprzestępczości Scotland Yardu współpracowała z międzynarodowymi organami ścigania, w tym z Narodową Agencją ds. „To była kluczowa faza globalnej operacji, która od czerwca 2021 r. wymykała się publicznej kontroli, wymierzonej w podejrzaną zorganizowaną grupę przestępczą”.

Cyberprzestępcy używali iSpoof, aby wyglądało to tak, jakby dzwonili do swoich ofiar z banków, urzędów skarbowych i innych instytucji, próbując je oszukać.

Według danych opublikowanych przez brytyjską policję, ofiary oszustwa straciły dziesiątki milionów funtów, a przestępcy stojący za witryną zarobili prawie 3,2 miliona funtów (3,9 miliona dolarów) w okresie 20 miesięcy.

„Straty zgłoszone do Action Fraud w wyniku połączeń i SMS-ów za pośrednictwem iSpoof wynoszą około 48 milionów euro. Ponieważ oszustwo jest powszechnie zgłaszane, łączna kwota byłaby znacznie wyższa” – czytamy w oświadczeniu. .

Jednostki Met ds. cyberprzestępczości i przestępczości gospodarczej koordynowały działania z Narodową Agencją ds. Przestępczości, Europolem, Eurojustem, władzami holenderskimi i Federalnym Biurem Śledczym Stanów Zjednoczonych (FBI).

„W Wielkiej Brytanii aresztowano ponad 100 osób, zdecydowaną większość pod zarzutem oszustwa” – poinformowała policja. iSpoof pozwalał użytkownikom, którzy zapłacili za usługę w Bitcoin, zamaskować swój numer telefonu, aby wyglądał, jakby dzwonili z zaufanego źródła. Ten proces jest znany jako „podszywanie się”.

Jednostka CyberCrime Met rozpoczęła dochodzenie w sprawie iSpoof w czerwcu 2021 r. Witryna została założona w grudniu 2020 r. I miała 59.000 70 kont użytkowników. Funkcjonariusze policji przeniknęli na miejsce i we współpracy ze swoimi międzynarodowymi partnerami rozpoczęli zbieranie danych. Serwer witryny zawierał skarbnicę informacji w XNUMX milionach wierszy danych. The Met śledził również rekordy Bitcoin.

Detektyw superintendent Helen Rance, która kieruje działaniami Met skoncentrowanymi na cyberprzestępczości, powiedziała, że ​​„usuwając iSpoof, zapobiegliśmy nowym przestępstwom i uniemożliwiliśmy oszustom atakowanie przyszłych ofiar”.

„Nasza wiadomość dla przestępców, którzy korzystali z tej witryny, jest taka, że ​​mamy twoje dane kontaktowe i ciężko pracujemy, aby cię zlokalizować, gdziekolwiek jesteś” – powiedział.

Udostępnij to