Platforma programowa wprowadzona po raz pierwszy w 1977 roku, AWK w końcu otrzymała długo oczekiwaną aktualizację prawie pół wieku po jej stworzeniu.

Tym, co sprawia, że ​​wydanie jest bardziej imponujące, jest pomysł 80-letniego kanadyjskiego informatyka Briana Kernighana, który jest częścią zespołu odpowiedzialnego za akronim oprogramowania (AWK – Alfred Aho, Peter Weinberger i Brian Kernighan).

Zgodność z POSIX w zakresie systemu operacyjnego wymaga, aby zawierał AWK, język programowania do analizowania plików tekstowych. Po raz pierwszy pojawił się w systemie UNIX w wersji 7 w 1979 roku, który jest uważany za ostatnią wersję systemu UNIX stworzoną przez Bell Labs przed wydaniem przez AT&T. Inne systemy operacyjne z certyfikatem POSIX to macOS, VxWorks i z/OS.

Aktualizacja AWK

W poście na GitHubie (otwiera się w nowej karcie) Kernighan pisze o aktualizacji zatytułowanej „Dodaj adres e-mail BWK”. On mówi:

„Wreszcie, mając trochę wolnego czasu po zwolnieniu akademickiej harówki, zacząłem znowu bawić się Unicode w awk”.

Pisze, że teraz „głównie” działa, „dzięki połączeniu wewnętrznego używania utf-8 dla funkcji takich jak length() i konwersji do utf-32 w wyrażeniach regularnych”.

Aktualizacja zawiera błąd ponownego mapowania, przez co Kernighan podejrzewa, że ​​może być ich więcej. „Duża ilość” testów została już wykonana, ale pisze, że „wyraźnie potrzeba więcej testów”.

Komentarze w wątku podkreślają znaczenie aktualizacji i zawierają zwroty takie jak „wow” i „szacunek”.

The Register – otwiera się w nowej karcie – informuje, że kod faktycznie został zmieniony na początku 2022 roku, ale szersze grono odbiorców dostrzegło go dopiero dzięki niedawno opublikowanemu wywiadowi z Kernighanem.

Udostępnij to