Od czasu eksplozji sieci WWW w połowie lat 1990. dramatycznie wzrosło ryzyko kradzieży tożsamości i oszustw. W miarę pojawiania się obaw związanych z upowszechnianiem się systemów płatności online, pojawiły się sklepy internetowe, a Internet zyskał na znaczeniu w tkance życia i społeczeństwa; Jeśli już, ryzyko wzrosło.

Komu grozi kradzież tożsamości? Czy dzieci, które dorastały w sieci, są bardziej świadome ryzyka, czy też srebrni użytkownicy Internetu są naturalnie bardziej cyniczni i mniej ufni? A skąd wiesz, że Twój dowód osobisty zostanie skradziony?

Niektórzy ludzie są bardziej zagrożeni niż inni

Kradzież tożsamości to problem, który nie wykazuje oznak odchodzenia. Na przestrzeni dziejów ludzie udawali kogoś, kim nie są, aby uzyskać korzyść finansową. Obecnie stała się uprzemysłowioną formą oszustwa, a gangi przestępcze prowadzą jednostki zajmujące się kradzieżą tożsamości i oszustwami (a czasem wymuszeniami), które się z tym wiążą.

Jednak ryzyko oszustwa tożsamości nie jest takie samo. Nie zostaniesz okradziony, jeśli utrzymasz kontrolę nad swoją tożsamością. Oszustwo nie może zostać popełnione w Twoim imieniu, jeśli nie zostało skradzione.

Dlatego musisz unikać kradzieży tożsamości. Niestety, niektórzy ludzie są bardziej podatni na kradzież tożsamości niż inni. Oto pięć kluczowych sygnałów wskazujących na ryzyko kradzieży tożsamości.

(*5*)1. Nie sprawdzasz swojej karty kredytowej ani wyciągów bankowych

Skrzynka skrzypi, bierzesz kopertę, ale nie otwierasz jej, żeby zobaczyć, co jest w środku. W końcu jest to wyciąg z banku lub karty kredytowej. Wiesz, co kupiłeś, jakie rachunki zapłaciłeś i ile wydałeś na kartę kredytową.

Nie ma potrzeby sprawdzania.

Z wyjątkiem… jeśli Twoja karta kredytowa została sklonowana, jest świetny powód, aby to sprawdzić. W końcu nie dowiedziałbyś się o tym oszustwie bez sprawdzenia wyciągu z karty. I nie dowiesz się, że ktoś otworzył pożyczkę w Twoim imieniu i spłacał comiesięczne raty z Twojego konta bankowego bez czytania wyciągu bankowego.

(Zdjęcie: Shutterstock)

2. Użyj tej samej łatwej do zapamiętania nazwy użytkownika i hasła dla każdego konta

O wiele łatwiej jest używać tej samej nazwy użytkownika i hasła na wszystkich kontach, prawda?

W końcu hasła są trudne do zapamiętania. Po co więc komplikować sprawy i marnować czas na różne hasła i kody PIN, skoro można używać tylko jednego?

Jedno hasło dla wszystkich Twoich kont ułatwia każdemu, kto je znajdzie, dostęp do wszystkich Twoich danych. Konta w chmurze, e-maile i sieci społecznościowe są dostępne za pomocą unikalnego hasła. Banki i konta kart kredytowych mogą wymagać dodatkowych danych, ale jeśli oszust ma Twoje hasła do wszystkiego innego, ma wystarczająco dużo informacji, aby podszywać się pod Ciebie przez telefon.

3. Nigdy nie sprawdziłeś swojego raportu kredytowego

Myślisz, że Twój raport kredytowy jest przeznaczony na specjalne okazje, takie jak wnioski o pożyczkę lub kredyt hipoteczny? Czy uważasz, że jest dostępny tylko dla banków i firm pożyczkowych?

Jeśli nigdy nie czytałeś swojego raportu kredytowego, nie będziesz w stanie zobaczyć, jak zebrane są Twoje dane. Nie będziesz wiedział, jak płaci się rachunki z miesiąca na miesiąc i jakie kontrole kredytowe zostały przeprowadzone. Kupiłeś nowy telefon? Firma telekomunikacyjna będzie musiała przeprowadzić kontrolę zdolności kredytowej. Spłaciłeś pożyczkę? Zostanie to również uwzględnione tutaj.

Czy Twoje nazwisko zostało użyte do ubiegania się o kredyt przez nieznajomego? Nie będziesz wiedzieć, jeśli nie sprawdziłeś swojego raportu kredytowego. Czas zarejestrować się w Experian (otwiera się w nowej karcie) lub podobnych usługach, aby uzyskać dostęp do raportu i przeglądać go co miesiąc.

Microsoft ostrzega użytkowników przed zagrożeniami związanymi z phishingiem

(Zdjęcie: Shutterstock)

Gdy ktoś wyśle ​​Ci gotową wiadomość tekstową lub e-mail z prośbą o zweryfikowanie poprawności danych logowania, klikasz link, prawda? W końcu nie chcesz zmieniać tego hasła, jeśli możesz mu pomóc.

Oszuści internetowi, którzy chcą ukraść tożsamość, mają sprytny sposób na uchwycenie chęci kliknięcia. Wysyłają wiadomości twierdzące, że pochodzą z Twojego banku, firmy hipotecznej, firmy obsługującej karty kredytowe, a nawet PayPal, eBay lub Amazon. Wiadomość e-mail zawiera odpowiednie logo i czcionkę, które pomogą Ci przekonać się o jej prawdziwości.

W treści e-maila znajduje się prośba o weryfikację danych konta poprzez kliknięcie w link i podanie nazwy użytkownika i hasła. Ale oczywiście jest to oszustwo: nazwa użytkownika i hasło niczego nie potwierdzają; są rejestrowane przez bazę danych i inne informacje na fałszywej stronie internetowej.

Czy słyszałeś o nadmiernym udostępnianiu? To wtedy, gdy opowiadasz światu każdy szczegół swojego życia (na przykład na Facebooku). Zdjęcia jedzenia, myśli w autobusie, gdzie jesteś, gdzie byłeś i z kim jesteś.

Są to informacje, które złodzieje tożsamości mogą wykorzystać do utworzenia Twojego profilu. Na przykład mogą go użyć, aby cię okraść, ukraść telefon i torebkę, odzyskać potrzebne informacje i podszyć się pod ciebie, aby uzyskać linię kredytową. Mogą też użyć go do wyśledzenia Cię z domu, a następnie włamać się i uzyskać informacje bankowe.

Sieci społecznościowe są fajne, ale udostępnianie czegoś jest niebezpieczne. Bądź bardziej dyskretny, dziel się dobrymi chwilami, trzymaj je w kręgu bliskich przyjaciół i ograniczaj szczegóły dotyczące czasu i miejsca. Wyłącz funkcje „rejestracji” i utrzymuj zwartą listę znajomych.

Przeciwstawiaj się ryzykownym zachowaniom

Do tej listy można dodać inne znaki ostrzegawcze, takie jak posiadanie numeru ubezpieczenia społecznego (USA) lub ubezpieczenia społecznego (Wielka Brytania) w portfelu lub niezabezpieczenie wyciągów bankowych w miejscach, gdzie odwiedzający ich nie widzą.

Ale teraz musisz rozpoznać niebezpieczeństwa. Wiara w „nie dam się złapać” nie wystarczy, aby zapobiec kradzieży tożsamości. Zamiast tego wymagane jest odpowiedzialne zachowanie, które docenia wagę Twojej sytuacji finansowej.

Kradzież dowodu osobistego to wydarzenie, które może zmienić Twoje życie. Zdecydowanie należy tego unikać. Na szczęście można temu zapobiec, po prostu unikając kluczowych błędów i ucząc się nowych zachowań, które zabezpieczają Twoją tożsamość.

Udostępnij to