Firma Microsoft udostępniła łatwy sposób sprawdzenia, czy Twój komputer jest zgodny z DirectStorage w najnowszej aktualizacji systemu Windows 11, w postaci Microsoft Game Bar Preview.

Jak donosi PC Gamer (otwiera się w nowej karcie), użytkownicy mogą uzyskać dostęp do karty Funkcje gry w menu ustawień po aktualizacji paska gier Xbox. Zaktualizowana wersja tego narzędzia pokazuje teraz, czy twój system jest gotowy na DirectX 12 Ultimate, ponieważ a także informacje o tym, które części komputera lub laptopa do gier będą wymagały aktualizacji, aby był gotowy do obsługi funkcji DirectStorage nowej generacji.

Warto wspomnieć, że system Windows 10 powiadomi Cię również, jeśli Twój system jest gotowy na DirectX 12 Ultimate, ale wspomni, że Twój system operacyjny wymaga aktualizacji, mimo że Microsoft wcześniej potwierdził, że oba są kompatybilne.

DirectStorage, dla tych, którzy nie wiedzą, to użyteczna technologia, która przyspiesza ładowanie SSD i została już zaimplementowana w sprzęcie, takim jak Microsoft Series X i Series S.

Zasadniczo DirectStorage umożliwia programistom lepsze wykorzystanie szybkości najnowszych urządzeń pamięci masowej (zwłaszcza dysków SSD NVMe), aby w pełni wykorzystać potencjalną dostępną przepustowość. Przełoży się to nie tylko na szybsze ładowanie, ale powinieneś także widzieć płynnie działające gry w otwartym świecie.

Jak zaktualizować pasek gier Xbox

Niestety, ta funkcja nie została jeszcze udostępniona publicznie, więc jeśli chcesz uzyskać wcześniejszy dostęp do tej funkcji, musisz pobrać Centrum Xbox Insider. Konfiguracja jest nieco trudna, ale jeśli jesteś szczególnie zainteresowany, możesz postępować zgodnie z instrukcjami podanymi poniżej.

(* 11 *)

 • Wyszukaj Microsoft Store na pasku zadań Windows 11 i pobierz Centrum niejawnych testerów Xbox (otwiera się w nowej karcie) aplikacja. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby się zarejestrować.
 • Kliknij na Podglądy po lewej stronie, a następnie wejdź gry Windows.
 • Więcej instrukcji na ekranie! Wybierz Spotkać się z następnie zakończ proces rejestracji. Może się otworzyć kilka nowych okien, aby ukończyć ten krok.
 • Powrót do Strona główna sklepu Microsoft Store i idź do swojego biblioteka w dół w lewo. Gdy znajdziesz się w środku, naciśnij Zaktualizuj wszystko w prawym górnym rogu i zainstaluje Pasek gier Xbox (jeśli nie jest jeszcze w Twoim systemie).
 • Aby uzyskać do niego dostęp, wpisz Pasek gier Xbox na pasku zadań lub dotknij klawisz Windows + G aby załadować Pasek gier Xbox.
 • Kliknij to ustawienia ikonę, a następnie kliknij Cechy gry. Spowoduje to wyświetlenie zaktualizowanych wymagań dotyczących informacji systemowych.
 • Analiza: co to naprawdę oznacza dla graczy?

  Zrzut ekranu zaktualizowanego paska gier Xbox przedstawiającego wymagania systemowe. (Źródło obrazu: Microsoft)

  Oczywiście technologia SSD i postępy nie brzmią tak ekscytująco, jak, powiedzmy, wydajniejsza grafika, ale tak naprawdę jest to niezbędny rozwój w przestrzeni gier.

  Cooper Partin, starszy inżynier oprogramowania w firmie Microsoft, wyjaśnia, że ​​„DirectStorage jest przeznaczony do nowoczesnych systemów do gier. Bardziej wydajnie obsługuje małe odczyty i może łączyć wiele zapytań. Po pełnej integracji z tytułem DirectStorage z dyskiem SSD NVMe w systemie Windows 11 zmniejsza obciążenie procesora w grze o 20-40%.

  To ogromna poprawa, nawet jeśli patrzymy tylko na 20% obniżkę. Spowoduje to płynniejszą rozgrywkę podczas przesyłania strumieniowego, a także krótsze menu wczytywania, a ponieważ pliki gry będą większe, a modele bardziej szczegółowe, będziemy musieli zwracać uwagę na wąskie gardła.

  Wsparcie DirectStorage stało się dostępne dla gier na PC kilka miesięcy temu, ale to narzędzie pomoże Ci lepiej zrozumieć, jakie ograniczenia mogą uniemożliwić systemowi dostęp do technologii, w taki sam sposób, w jaki firma Microsoft stworzyła również narzędzie, które pomaga ludziom przygotować systemy Windows 10 do aktualizacja do systemu Windows 11.

  Zazwyczaj potrzebujesz dysku SSD NVMe z co najmniej 1 TB pamięci masowej, który może obsługiwać i korzystać ze standardowego kontrolera NVM Express, a także karty graficznej obsługującej DirectX 12 Ultimate i Shader Model 6.0. Jeśli masz coś z serii Nvidia GeForce RTX 2000 lub AMD RDNA2, to jest to złoto, ale w przeciwnym razie będziesz musiał uaktualnić niektóre komponenty, aby korzystać z tej technologii.

  Na szczęście na horyzoncie są procesory graficzne Nvidia Ampere i AMD RDNA3, co w połączeniu z tą wersją DirectStorage może sprawić, że będzie to dobry moment na rozważenie pewnych ulepszeń.

  Udostępnij to