Telewizory 4K są wszędzie i stają się coraz większe. W ostatnich latach nastąpiła rewolucja w zakresie rozdzielczości, ponieważ telewizory Full HD prawie zniknęły, aby zapoczątkować nową erę technologii telewizyjnej i wiele zmodernizowanych telewizorów 4K.

4K mogło być nowatorską technologią telewizyjną kilka lat temu, ale teraz telewizory 4K są naprawdę popularne i stanowią prawie 50% wszystkich telewizorów sprzedawanych na całym świecie. Każdy z nich ma rozdzielczość 3.840 x 2.160 pikseli, co odpowiada ośmiu megapikselom. Jest znacznie bardziej szczegółowy niż marne dwa megapiksele oferowane przez telewizory Full HD.

Dlaczego więc niektóre telewizory 4K są tak rozczarowujące?

To dlatego, że nawet jeśli masz telewizor 4K, nie oznacza to, że wszystko, co oglądasz, jest w 4K.. W rzeczywistości, jeśli nie masz odtwarzacza Blu-ray Ultra HD, subskrypcji premium Netflix lub kanałów telewizyjnych 4K dostarczanych do telewizora za pomocą dekodera 4K, posiadanie telewizora 4K nie ma żadnego wpływu na jakość Twojego telewizora. widzenie. Oznacza to, że większość z nas nagrywa filmy o tej samej jakości, co oglądaliśmy.

W tym miejscu w grę wchodzi skalowanie do 4K, które do pewnego stopnia będą miały wszystkie telewizory 4K. Poprawia to wygląd kanałów telewizyjnych w standardowej i wysokiej rozdzielczości, DVD i strumieniowe wideo, gdy są większe. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o zwiększaniu rozdzielczości 4K przy zakupie telewizora 4K.

Samsung q90t

(Zdjęcie: Samsung)

Spis treści

Dlaczego potrzebujemy skalowania do 4K?

Ponieważ istnieje „deficyt treści”. Chociaż jesteśmy teraz mocno w erze telewizji 4K, z pewnością nie wszyscy oglądamy treści 4K., a obrazy Full HD na panelu 4K nie będą wyglądać lepiej, tylko większe, bez pomocy inteligentnego skalowania.

„Jeśli masz na telewizorze obraz Full HD i nie skalujesz go, zajmie on tylko jedną czwartą ekranu” — mówi Gavin McCarron, kierownik ds. marketingu i planowania technicznego produktów w Sony Europe. Wtedy byłbym otoczony pustym ekranem. Co robi proces skalowania, aby obraz wypełnił rozdzielczość ekranu 4K?”

Jak działa skalowanie do 4K?

Dostosowanie obrazu HD do ekranu 4K obejmuje kilka kroków. „Rozpoczyna się analizą odbieranego sygnału w celu określenia jego typu i rozdzielczości: telewizja na żywo lub transmisja strumieniowa, HD lub Full HD” — mówi Deep Halder, starszy menedżer ds. produktów TV/AV w Samsung UK i Irlandia. „Następna jest redukcja szumów. Krawędzie, tekstury i szczegóły są odpowiednio analizowane i dopracowywane. Na koniec sygnał jest konwertowany do 4K, aby dopasować natywną rozdzielczość panelu”. Jest to niezwykle złożony proces, który wymaga potężnych procesorów.

„Obraz trafia do telewizora najpierw z transmisji strumieniowej, Blu-ray, usługi przesyłania strumieniowego itp., a jego jakość jest analizowana” — mówi McCarron. „Sony korzysta z systemu baz danych, które służą do porównywania wyglądu różnych elementów na tym obrazie, a po dokonaniu tej oceny obraz jest skalowany do jakości, o której mówimy, zbliżonej do „4K”.

OLED Panasonic HZ1500

(Zdjęcie: Panasonic)

Firma Sony twierdzi, że jej podejście „soczewka do salonu” jest wyjątkowe, ponieważ wykorzystuje bogate doświadczenie Sony Picture w produkcji filmowej i telewizyjnej, a także jej doświadczenie w produkcji kamer wideo 4K używanych przez przemysł filmowy, telewizję i kino.

„Kiedy przechodzisz z Full HD na 4K, pojawia się wiele domysłów, a my staramy się jak najwięcej zgadywać”. Sony 4K X-Reality PRO, podobnie jak inne procesory obrazu, skaluje się na poziomie pikseli. „Nie tylko patrzy na piksel w izolacji, patrzy na piksele wokół niego i na każdej przekątnej, a także na piksele na wielu obrazach, aby zapewnić spójność jakości obrazu” – mówi McCarron.

Istotne jest również, aby skalery potrafiły odróżnić artefakty MPEG / szum od szczegółów, ponieważ te ostatnie nie muszą być skalowane. Wspinacze chcą również poprawić lokalny kontrast i kolory w wideo.

Jak przetestować upscaling 4K w sklepie

Jeśli rozważasz zakup telewizora w sklepie fizycznym, zachowaj ostrożność. Wszystkie telewizory, które widzisz w sklepach, mają jasność, by „wyglądać lepiej”.

Mają być dużo, dużo jaśniejsze, niż kiedykolwiek chciałbyś, żeby telewizor pojawił się we własnym domu. Więc po usunięciu pilota od dostawcy natychmiast zmień tryb obrazu z „żywego” na „naturalny” lub „kinowy”. Następnie poproś o obejrzenie czegoś, co nie jest w 4K. Sklep naprawdę chce pokazać, jak wygląda 4K na telewizorze 4K, co ma dla nich sens, ale ponieważ większość tego, co zobaczysz, nie będzie 4K, nalegają na telewizję na żywo.

Każdy kanał wysokiej rozdzielczości, który znajdziesz, prawdopodobnie będzie dobrze wyglądał. Są to kanały inne niż HD, o które musisz się martwić; Te mogą wydawać się przeciętne bez przyzwoitej skali.

Telewizory Sony Master są wyposażone w procesor X1 Ultimate. Źródło: Sony

Telewizory Sony Master są wyposażone w procesor X1 Ultimate. Źródło: Sony

Które marki telewizorów oferują najlepsze skalowanie do 4K?

Ciężko zadzwonić, ale ogólnie rzecz biorąc, im tańszy telewizor, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie miał zaawansowane skalowanie do 4K. Można to zobaczyć w postach wszystkich dużych marek, które intensywnie inwestują w różne silniki przetwarzania obrazu, z których niektóre są zarezerwowane dla ich flagowych telewizorów. Na przykład Philips ma Ultra Resolution i procesor P5, podczas gdy Sony ma 4K X-Reality PRO do swoich zwykłych telewizorów 4K, do swojej serii Master, przetwarzania X1 Ultimate. Samsung oferuje silnik obrazu UHD, podczas gdy LG ma procesor Picture Master, a w swoich telewizorach OLED procesor Alpha 9.

Jak bierzesz pod uwagę rozmiar swojego telewizora?

Cóż, wszystkie pakiety do przetwarzania obrazu są zobowiązane do tego, aby wszystkie rodzaje wideo wyglądały dobrze na ekranach 4K. Czy można uczciwie powiedzieć, że im większy telewizor, tym bardziej zaawansowana musi być skala i tym mocniejszy musi być procesor?

„Im większy telewizor będzie robił wielką różnicę” – mówi McCarron. „Gęstość pikseli jest wyższa na mniejszych ekranach, więc nie jest tak krytyczna”.

Samsung wykorzystuje ulepszenie 8K AI w swoich telewizorach Q900R 8K. Źródło: Samsung

Samsung wykorzystuje ulepszenie 8K AI w swoich telewizorach Q900R 8K. Źródło: Samsung

A co z powiększeniem 8K?

Jeśli uważasz, że Full HD w 4K jest trudny, narodziny telewizorów 8K właśnie podniosły stawkę.

Jak dotąd 900-calowy telewizor Samsung Q8R 85K QLED to wszystko, co mamy do zrobienia, ale można śmiało powiedzieć, że jego tak zwane 8K AI Upscaling wydaje się przełomowe, ponieważ wykorzystuje uczenie maszynowe, formę sztucznej inteligencji.

„Oceniane są miliony próbek, często porównując obrazy dobrej i złej jakości tych samych obiektów”, mówi Halder. „Różnice między nimi (szum, rozmycie, kompresja i artefakty) są analizowane (i) wynikiem jest algorytm, który dokładnie oblicza, jak poprawić wygląd obrazu o niskiej jakości”. Informacje te są następnie umieszczane w bazie danych wbudowanej w procesor telewizora do wykorzystania w przyszłości. „Niezależnie od źródła obrazu (SD, HD, UHD), telewizor posiada informacje potrzebne do samodzielnego określenia, jak obraz powinien wyglądać na natywnym ekranie 8K”.

Ponieważ ekrany stają się większe zarówno pod względem rozmiaru, jak i gęstości pikseli, przyszłość skalowania to zdecydowanie sztuczna inteligencja, ale niezależnie od kupowanego telewizora koniecznie sprawdź to. Demo 4K i zwrot pieniędzy.

Udostępnij to